Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe  (2016-03-03)   POL-Lighting

Lampy LED – czy to się opłaca?

Wysoka cena może zniechęcać do zakupu lamp LED. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że dzięki energooszczędności i długiej żywotności ten wydatek bardzo szybko się rekompensuje. Zauważymy to już przy pierwszych rachunkach.


Przed pójściem do sklepu w celu wyboru źródła oświetlenia powinniśmy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Lampy LED są najbardziej energooszczędne i ekologiczne, bo nie zawierają rtęci. Dzięki nim możemy uzyskać właściwe oświetlenie w domu, a jednocześnie zaoszczędzić w skali roku całkiem sporą kwotę. Musimy jednak pamiętać o kilku kwestiach.

 

 
Kiedy LED, a kiedy nie?

Z dostępnych obecnie źródeł światła lampy LED zużywają najmniej energii elektrycznej. Dlatego nawet jeśli wydamy na ich zakup większą kwotę, szybko nam się ona zwróci. Przy prawidłowym użyciu możemy zaoszczędzić 80% zużywanej energii, czyli kilkadziesiąt złotych. Najwięcej wtedy, gdy na lampy LED wymienimy tradycyjne żarówki o dużych mocach.
 
Pierwszym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać przy wyborze źródła światła, jest miejsce jego użytkowania. – Bardzo istotne jest to, jak długo świecimy światło. Im dłużej, tym większa jest oszczędność. Jeśli lampa LED oświetla piwnicę, z której korzystamy sporadycznie, to oszczędność energii będzie niewielka. Jeśli natomiast zamontujemy oświetlenie LED-owe w salonie, gdzie używamy światła bardzo często, to już po pół roku będziemy realnie odczuwać oszczędności – mówi Bogdan Ślęk, ekspert Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting.


Energooszczędność to nie wszystko

Diody LED pobierają nie tylko mało prądu, ale są też dużo bardziej żywotne. Dobrej jakości diody stosowane w lampach LED mogą świecić do 50 tysięcy godzin, czyli nawet 25 razy dłużej od tradycyjnej żarówki. Trwałość zależy jednak od jakości zastosowanych komponentów i konstrukcji lampy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że markowi producenci nie deklarują aż takiej żywotności swoich lamp LED. Przy wyborze należy kierować się więc zdrowym rozsądkiem i doświadczeniem. Należy krytycznie podchodzić do produktów, dla których producenci deklarują bardzo długą żywotność, a jednocześnie jest to najtańszy wyrób na półce. Parametr dotyczący trwałości lamp LED często bywa w takich przypadkach zawyżany.
 
Trzeba też wiedzieć, że lampy LED nie przepalają się gwałtownie, tak jak tradycyjna żarówka. Z upływem czasu spada wartość ich strumienia świetlnego i dają coraz mniej światła. Różnica w jakości lampy między innymi polega na tym, jak szybki i jak głęboki jest spadek strumienia świetlnego. – Na efekt ekonomiczny lamp LED wpływa nie tylko dużo mniejsze zużycie energii elektrycznej, ale również ich trwałość w czasie. Jeśli kupimy dobrej jakości lampę LED, to nie będziemy musieli jej wymieniać przez bardzo długi czas, ciesząc się tym samym efektem świetlnym – tłumaczy Bogdan Ślęk.
 
Kolejnym atutem LED-owych źródeł światła jest ich odporność na częste włączenia i wyłączenia. Cechują się one też krótkim czasem osiągania pełnej jasności po włączeniu – nie pobierając przy tym zwiększonego prądu oraz mniej się nagrzewają od tradycyjnych źródeł światła.


Pamiętajmy o lumenach

Przy zakupach lamp LED musimy pamiętać o sprawdzeniu wartości strumienia świetlnego określanej w lumenach. Tradycyjne żarówki o określonej mocy emitowały zawsze tą samą ilość lumenów, natomiast w przypadku lamp LED jest inaczej. Lampa LED o wyższej mocy może mieć mniej lumenów, niż lampa LED o mniejszej mocy. Zawsze sprawdzajmy ilość lumenów. Informacje o tym znajdziemy na opakowaniu – jest ona wydrukowana trzykrotnie większą czcionką niż moc lampy. Dla przykładu, jeśli  naszym zamiarem jest zakup lampy LED odpowiednika  tradycyjnej żarówki o mocy 60 W, to jej strumień świetlny nie może być mniejszy niż 806 lm.
 
Niestety, jak pokazały badania, nawet co piąty producent podaje nieprawdziwe informacje na opakowaniach. Fałszywe oznaczenia były powodem, dla których Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego zaplanował i przeprowadził kampanię „Dobre światło – wiem, wybieram świadomie”. Jej celem była pomoc konsumentom przy wyborze lamp LED oraz uświadomienie im, jakie wymagania muszą spełniać produkty oświetleniowe.


Źródło: POL-Lighting

Treści powiązane:Komentarze: