Przygotowując projekt oświetlenia należy pamiętać, że powinien on uwzględniać podział pomieszczenia na strefy funkcjonalne. Dobrze doświetlona i zaplanowana kuchnia to miejsce, gdzie wszystko znajduje się w zasięgu ręki, a odpowiednie dobranie mocy i barwy oświetlenia wpływa na komfort i bezpieczeństwo pracy. Oczywistym wyborem jest nowoczesne, energooszczędne oświetlenie LED. Ze względu na specyfikę przestrzeni montażowej, gdzie instalacja odbywa się w oparciu o zabudowę meblową, najczęściej wybieranym przez instalatorów źródłem światła są profile aluminiowe z wklejoną do środka taśmą LED. Przed przystąpieniem do projektowania, warto zapoznać się z mnogością rozwiązań montażowych i aranżacyjnych, jakie dają nowoczesne profile aluminiowe.
Przestrzeń robocza. Oświetlenie zadaniowe
Oświetlenie zadaniowe jest podstawą w każdej kuchni. Przestrzeń robocza bardzo często zlokalizowana jest pod szafkami, a to z kolei determinuje najczęściej stosowane rozwiązanie, jakim jest montaż profili kątowych w miejscu łączenia się szafek ze ścianą.
Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest profil typu C. Warto zwrócić uwagę, że montaż nawierzchniowy profilu kątowego może odbyć się przy zastosowaniu taśmy dwustronnej, wkrętów, ale również uchwytów montażowych. Takie rozwiązanie to spore ułatwienie instalacyjne oraz zabieg wpływający na końcową estetykę. Przed montażem profilu kątowego warto przemyśleć dobór odpowiedniego klosza. Różny materiał, z którego tłoczone są klosze do profili, wpływa na poziom przepuszczalności światła. Jest to szczególnie istotne w przypadku profili kątowych, gdzie źródło światła padające pod kątem 45°, jak ma to miejsce w profilu C, często bywa widoczne z pozostałych miejsc w kuchni. Alternatywą dla standardowego profilu kątowego jest profil H, który ze względu na swoją niesymetryczną budowę, umożliwia regulację kąta padania strumienia światła między 30° lub 60°, w zależności od sposobu montażu.
Profil H zamontowany pod kątem 30 lub 60 stopni Fot. Lumines Lighting – LED Labs
Oba profile można wykorzystać także jako oświetlenie szuflad. Montaż z czujnikiem ruchu usprawni pracę i wykonywanie bieżących zadań w przestrzeni kuchennej. Ciekawą alternatywą dla profili kątowych jest profil typu RETO do dwóch taśm LED, który instalujemy nawierzchniowo pod szafkami. Daje to mocne doświetlenie przestrzeni, jednak dzięki ukryciu taśm LED w zagłębieniach profilu, strumień światła jest odpowiednio złagodzony. Uzyskana linia światła jest jednolita, bez widocznych „oczek” diod LED. Domyślna instalacja profilu zakłada montaż prostopadły do powierzchni blatu. Takie rozwiązanie sprawia, że źródło światła nie jest bezpośrednio widoczne, jeśli patrzymy na nie z otwartej części kuchni. Dzięki takiemu montażowi, pozbywamy się tzw. efektu olśnienia. Efekt ten pojawia się w salonie połączonym z kuchnią, gdzie przestrzeń wypoczynkowa położona jest najczęściej poniżej linii oświetlenia zamontowanego pod szafkami, przez co strumień światła nieprzyjemnie nas oślepia. W przypadku użycia profilu RETO unikamy tego problemu. Widoczna linia światła jest miękka i delikatna. Jeśli zależy nam na skierowaniu strumienia światła pod kątem, dedykowane zaślepki z podporą umożliwiają montaż profilu odchylonego o 15° lub 30°.
Profil RETO z dedykowanymi zaślepkami, które zmieniają kąt padania światła Fot. Lumines Lighting – LED Labs
Profil RETO zainstalowany pod szafką kuchenną Fot. Lumines Lighting – LED Labs
Innym rozwiązaniem, szczególnie w sytuacji gdy zależy nam na dyskretnym montażu źródła światła, jest instalacja profili w otwory wyfrezowane w szafkach. W takiej sytuacji stosujemy profile wpuszczane typu B, G lub Z, których konstrukcja umożliwia wpasowanie profili do frezu. Oferowane są wpuszczane profile meblowe o różnej głębokości, co wraz z połączeniem z różnymi rodzajami klosza i taśm LED, ze względu na odległość taśmy LED od zamontowanego klosza, pozwala uzyskać różne efekty końcowe. Wybór klosza o większej przeświecalności, zwiększa przepuszczanie i efektywność strumienia świetlnego uzyskiwanego z oprawy. Z drugiej strony, im bardziej mleczny klosz, tym bardziej jednolitą i gładką linię światła otrzymamy.
Profile B, G, Z Fot. Lumines Lighting – LED Labs
Profil Z wpuszczony we frez w szafce kuchennej Fot. Lumines Lighting – LED Labs
Na koniec warto zainteresować się samą taśmą LED. W przypadku oświetlenia zadaniowego, sugerowany jest wybór taśmy LED z możliwie najwyższym wskaźnikiem oddawania światła (CRI). Wpływa to na naturalność kolorów oddawanych przez oświetlone przedmioty. Jest to szczególnie ważne w przypadku oświetlenia przestrzeni roboczej, gdzie przygotowujemy potrawy. Istotny jest również wybór taśmy ze względu na gęstość rozmieszczenia diod LED, która pozwala na uzyskanie zupełnie innych efektów świetlnych, a także decyzja jaką temperaturę barwową światła białego chcemy zastosować. Dla przestrzeni roboczych polecane jest światło białe-neutralne, o temperaturze barwowej około 4000 K.
Profile LED jako główne źródło światła
Jak w każdym wnętrzu, także w kuchni, potrzebne jest oświetlenie główne, które równomiernie rozświetli całe pomieszczenie. Wykorzystywanie profili aluminiowych do budowy oświetlenia głównego jest rozwiązaniem wygodnym i coraz bardziej popularnym. Profile aluminiowe LED pozwalają bowiem na stosunkowo łatwe docinanie do wymaganego rozmiaru, co daje możliwość tworzenia linii światła oraz uzyskiwanie opraw o dowolnie wybranej długości. Daje to możliwość projektowania i instalowania opraw świetlnych szytych na miarę, w zasadzie bez żadnych ograniczeń. Ciekawym rozwiązaniem są profile architektoniczne. Umożliwiają uzyskanie interesujących efektów świetlnych przy jednoczesnym dodaniu pomieszczeniu drapieżności. Zastosowanie profili wpuszczonych w sufit sprawi, że kuchnia stanie się nowoczesna i funkcjonalna. Oferowane są na przykład profile przeznaczony jest do montażu z dwiema taśmami LED o szerokości do 12 mm. Pozwala to na uzyskanie mocnej wiązki światła, tworząc jednocześnie sufit o niezwykle ciekawym wyglądzie.
Profil inTALIA w montażu z łącznikiem kątowym Fot. Lumines Lighting – LED Labs
Profil taki zamontowany w formie równoległych linii lub dookoła sufitu, w postaci łączących się odcinków dociętych pod kątem 45 stopni, doda pomieszczeniu charakteru. W roli oświetlenia sufitowego w kuchni z powodzeniem sprawdzą się także inne profile przeznaczone do montażu wpuszczanego.
Profil inTALIA wpuszczony w sufit Fot. Lumines Lighting – LED Labs
W przypadku pomieszczeń kuchennych otwartych na pozostałą część użytkową, często spotykamy się z budową sufitu podwieszanego np. w postaci wysepek. Znalezienie klasycznej lampy pasującej do takiego projektu bywa często trudnym zadaniem. Montaż profili aluminiowych w tego typu suficie pozwala na uzyskanie efektu dobrze rozproszonego światła, które nie rzuca cienia jak np. klasyczny żyrandol.
Profil APA12 zamontowany w formie sufitu podwieszanego Fot. Lumines Lighting – LED Labs
Jedną z możliwości jest zastosowanie profili „niszowych”, zainstalowanych np. wokół umiejscowionej na suficie wyspy. Takie profile montowane są na krawędziach płyt gipsowych. Ze względu na swoją budowę pozwalają na uzyskanie różnych efektów. Mogą tworzyć wiązkę światła skierowaną prostopadle do płyty gipsowej lub pod kątem prostym w stosunku do płyty. Można je zagipsować, uzyskując w ten sposób bardziej naturalny i dyskretny efekt wykończenia sufitu.
Profile APA i IPA Fot. Lumines Lighting – LED Labs
Warto pamiętać o włączniku światła. Powinien znajdować się on przy wejściu, dzięki czemu nie będziemy po omacku krążyć w ciemności. W przypadku profili i taśm LED, łatwym do uzyskania efektem jest sterowanie całością oświetlenia kuchennego z poziomu jednego sterownika. Dobrze sprawdzą się tutaj sterowniki bezdotykowe i dotykowe, które umieszczane we wnętrzu profilu, umożliwiają sterowanie poszczególnym strefami. Innym często wybieranym rozwiązaniem są sterowniki Mi-Light, które pozwalają przy użyciu odbiorników, na podział pomieszczenia na strefy i różne sterowanie światłem w wybranych strefach. Sterowanie może odbywać się przy użyciu włącznika z panelem dotykowym zamontowanego w ścianie lub przy pomocy pilota. W ten sposób możemy regulować jasność światła oraz zmieniać barwę światła z ciepłej do zimnej. Dzięki darmowej aplikacji producenta, sterowanie może odbywać się również za pomocą smartfonu.
Oświetlenie strefy jadalnianej
Charakter pomieszczenia może zostać podkreślony poprzez dobrze zaprojektowaną strefę jadalnianą. W nowoczesnych projektach często przynależy ona do kuchni. Prawidłowe oświetlenie głównej części tej strefy, czyli stołu, pozwala na osiągniecie pożądanego efektu oświetlenia, które nie męczy oczu i dodaje pomieszczeniu wrażenia przytulności.
W roli oświetlenia strefy jadalnianej z powodzeniem sprawdzą się profile aluminiowe zamontowane w postaci wiszącej lampy. Dodatek zawiesi mocujących i kilku niezbędnych akcesoriów sprawia, że montaż odbywa się w prosty sposób i może zostać wykonany przez osoby bez większego doświadczenia. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie zawiesi przewodzących, z przewodem ukrytym wewnątrz linki, co daje minimalistyczny efekt końcowy.
Profil DILEDA Fot. Lumines Lighting – LED Labs
Profil SILEDA Fot. Lumines Lighting – LED Labs
Do instalacji lampy nad stołem można wykorzystać praktycznie każdy typ profili. Wybór należy podjąć w zależności od pożądanego kształtu oraz ilości równolegle zamontowanych taśm, co wpłynie na moc światła. Dzięki możliwości docięcia profilu na wymiar długości stołu, jesteśmy w stanie uzyskać bardzo nowoczesne rozwiązanie.
Jaka barwa światła?
Podczas wyboru oświetlenia do kuchni warto zastanowić się nad doborem barwy światła. Do pomieszczeń kuchennych zalecamy światło białe-ciepłe, które uspokaja, działa relaksująco i szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku połączenia kuchni z salonem czy częścią jadalnianą. Ciepły odcień światła białego, o temperaturze barwowej poniżej 3300 K, sprawia, że potrawy wyglądają na bardziej apetyczne. Barwa ta w połączeniu ze wskaźnikiem oddawania barw CRI powyżej 80 pozwala uzyskać idealne oświetlenie kuchenne, które podniesie walory korzystania z kuchni. Jeśli twój instalator nie pyta Cię o dobór temperatury barwowej białego oświetlenia LED w kuchni, poproś go o wybór taśm o specyfikacji podanej powyżej.
Czy profile aluminiowe są konieczne?
Czy w ogóle stosować profile aluminiowe? Choć coraz rzadziej spotkać można instalacje oparte o montaż „gołej” taśmy LED, warto zwrócić uwagę na zalety, jakie pojawiają się podczas stosowania profili aluminiowych. Profile do taśm LED niosą szereg możliwości instalacyjnych i dekoracyjnych. Dzięki odmiennym kształtom, mogą zmienić geometrię padania światła. Poprzez dobór profili, taśm i dedykowanych kloszy, pozwalają na uzyskanie różnych efektów świetlnych, w tym na zapewnienie płynnej linii światła bez widocznych oczek diod LED. Umożliwiają także estetyczne i profesjonalne instalowanie oświetlenia. Szeroka gama kolorystyczna, wraz z możliwością zamówienia profili w dowolnie wybranym kolorze z palety RAL, pozwala na dokładne dopasowanie wybranego profilu do projektu całego pomieszczenia. Profile to nowoczesne oprawy „szyte na miarę”, które dają możliwość idealnego dopasowania do mebli i wymiarów kuchni. Jednak podstawową zaletą profili aluminiowych jest wysoki współczynnik przewodności cieplnej, która wydłuża żywotność i efektywność taśmy LED. Pełni funkcję radiatora dla elementów półprzewodnikowych LED. Doskonale odprowadza ciepło. Twoja kuchnia z pewnością zyska na dobrze przemyślanych i dobranych profilach LED. To doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz, w których zależy nam na funkcjonalności i bezpieczeństwie, ale także interesujących rozwiązaniach aranżacyjnych.
Zródło: LUMINES LIGHTING (marka firmy LED LABS)