Oświetlenie profesjonalne | zasilanie i sterowania  (2017-08-24)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Bluetooth Mesh pomoże w rozwoju inteligentnych systemów oświetlenia

Dotychczas protokół łączności Bluetooth kojarzył się przede wszystkim z możliwością bezprzewodowego przekazywania danych pomiędzy niewielkimi urządzeniami mobilnymi, np. smartfonami, tabletami i laptopami. Jednak Bluetooth, a zwłaszcza jego najnowsza wersja 5.0, może być i jest wykorzystywany także do wielu innych zadań. Dodatkowo ten standard łączności bezprzewodowej wciąż się rozwija. Do użytku wchodzi właśnie  najnowsza wersja protokołu Bluetooth Mesh, która uwzględnia architekturę siatki kratowej.

 


Bluetooth Mesh nie wymaga dużych ingerencji w sprzęt, jeśli dotychczas miał on możliwość korzystanie z protokołu w wersji co najmniej 4.0+. Bluetooth Mesh będzie miał zapewne ogromne znaczenie dla rozwoju Internetu Rzeczy (IoT – Internet of Things), a w tym dla rozwoju inteligentnych systemów oświetleniowych.

Co to jest Bluetooth Mesh?
Nowy standard łączności Bluetooth Mesh ma zrewolucjonizować rynek. Jedną z jego dwóch najważniejszych cech jest to, że opiera się na współpracy modułów low-energy (LE) o niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Umożliwia to długotrwałą współpracę nawet pomiędzy urządzeniami z zasilaniem bateryjnym. Bluetooth LE był znany już od czwartej generacji systemu. Zapewnia wyjątkowo szybką, efektywną i niezawodną komunikację.
Niestety łączności Bluetooth LE nie nadaje się do zastosowań takich jak inteligentne oświetlenie. Główną przyczyną jest topologia sieci opartych na tym rozwiązaniu. Bluetooth LE umożliwia budowanie bezprzewodowych połączeń pomiędzy jednym centralnym urządzeniem, a kilkoma urządzeniami peryferyjnymi. Zbudowanie dynamicznej, inteligentnej sieci oświetleniowej, w której każdy z węzłów jest w stanie komunikować się z dowolnym innym węzłem, nie jest możliwe w oparciu o takie założenia. Inteligentne oświetlenie wymaga komunikacji opartej na topologii sieci kratowe, w której każdy z węzłów może nie tylko wysyłać i odbierać pakiety danych do i z innego węzła, lecz również przekazywać je dalej w głąb sieci. W przypadku infrastruktury oświetleniowej, której poszczególne węzły rozłożone są równomiernie w każdej przestrzeni zabudowanej, pozwala to na błyskawiczne przesyłanie danych w obrębie całego budynku. Cecha ta nabiera szczególnego znaczenia w obliczu faktu, że zasięg energooszczędnych protokołów bezprzewodowej komunikacji jest mocno ograniczony.
W najnowszej wersji Bluetooth Mesh zaimplementowana została druga ważna cech – możliwość bezpośredniej komunikacji pomiędzy elementami rozproszonymi, tworzącymi sieci o dużych rozmiarach i o różnorodnej topologii, w tym sieci o układzie siatki kratowej. Przynosi to korzyści wynikające z możliwości pomijania różnego rodzaju modułów pośrednich – bramek i routerów. Protokół łączności Bluetooth Mesh jest zoptymalizowany do tworzenia sieci urządzeń o dużych rozmiarach. Nadaje się idealnie do automatyzacji budynków, sieci czujników, śledzenia zasobów i innych rozwiązań Internetu rzeczy (IoT), które wymagają niezawodnej komunikacji pomiędzy dziesiątkami, setkami, a nawet tysiącami urządzeń.
Protokół łączności Bluetooth Mesh nie będzie tak szybki jak łączność Wi-Fi. Jego szybkość to tylko około 1 Mbps, ale będzie to przepustowość wystarczająca do wymiany krótkich informacji, za to znacząco zmniejszy zapotrzebowanie na energię elektryczną, co zapewni wyższe bezpieczeństwo w przypadku zaniku zasilania. Nowy protokół łączności zrezygnuje z węzłów pośrednich i połączy bezpośrednio wszystkie drobne sprzęty.

 
Wykorzystanie protokołu łączności Bluetooth Mesh w automatyzacji budynków do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją sprawi, że budynki i domy staną się naprawdę inteligentne.
 
 
 
Technologia Bluetooth Mesh zapewnia także sprawdzoną, globalną interoperacyjność i dojrzały, zaufany ekosystem do tworzenia sieci urządzeń przemysłowych. Łączność Bluetooth wykorzystująca protokół Mesh umożliwi modernizację technologii przemysłowych przez rozwój sieci czujników kontrolujących procesy produkcyjne, co zwiększy wydajność i obniży koszty.
Bluetooth Mesh pomoże też firmom, które chcą tworzyć lub poszerzyć możliwość śledzenia zasobów w swoich obiektach. Teraz będzie możliwość budowania większych i bardziej złożonych środowisk.
 
Rozwiązania przemysłowe
Sieci  łączności Bluetooth Mesh spełnią wymagania dotyczące niezawodności, skalowalności i bezpieczeństwa w automatyzacji budynków i fabryk, które wymagają rozwiązań w standardzie przemysłowym.
 
Sprawdzona globalna interoperacyjności
Tylko technologia Bluetooth zapewnia udokumentowaną możliwość współpracy produktów pochodzących od wielu różnych producentów, która pozwala rynkom rozwijać się i zapewnia, że produkty z różnych dostawców na całym świecie współpracują.
 
Dojrzała, zaufana technologia
Możliwości związane z tworzeniem wartości dodanych, dojrzały ekosystem i świadomość marki globalnej sprawiają, że bezprzewodowa technologia Bluetooth Mesh umożliwia tworzenie znacznie bogatszych rozwiązań z krótszym czasem wprowadzania na rynek.
 
Platforma Silvair
Prace nad opracowaniem nowego standardu łączności Bluetooth Mesh były prowadzone przez ostatnie trzy lata w ramach największej międzynarodowej organizacji Bluetooth SIG. Jej członkiem jest krakowski startup Silvair, który od kilku lat pracował nad uniwersalną platformą inteligentnego oświetlenia opartą o tą technologię łączności, która umożliwiłaby automatyczne zarządzanie i sterowanie światłem w biurowcach, sklepach i innych budynkach, dzięki czujnikom i komunikującym się ze sobą źródłom światła. Nowy standard został ogłoszony w lipcu 2017 r.
Platforma Silvair to inteligentny ekosystem, który dostarcza klientom zupełnie nowe wartości płynące z oświetlenia. To kompletny zestaw narzędzi pozwalający użytkownikom na bezprzewodową konfigurację, sterowanie i zarządzanie infrastrukturą oświetlenia, dzięki czemu możliwe jest obniżenie kosztów energii czy poprawa samopoczucia osób przebywających w budynku.
Dzięki w pełni skalowalnej architekturze rozwiązania opartej o technologię Bluetooth mesh, Platforma Silvair umożliwia właścicielom i zarządcom nieruchomości budowę wielowymiarowych sieci oświetlenia generujących wartościowe dane. Umożliwia to bezpośredni wgląd w działanie całej infrastruktury, jak również w procesy zachodzące w danej przestrzeni. Dzięki analizie tych danych można przewidzieć, ulepszyć i zwizualizować potrzeby oświetleniowe, co przyczynia się do poprawy rentowności, optymalizacji wykorzystywanej przestrzeni lub zwiększenia poziomu satysfakcji osób we wszystkich rodzajach pomieszczeń komercyjnych - od sklepów detalicznych i centrów handlowych po szpitale, lotniska, biura i muzea.

Autor: M. Kołakowski (LIGHTING.PL)
 

Treści powiązane:



Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW