Oświetlenie profesjonalne | tereny miejskie  (2013-12-18)  

Słup słupowi nierówny


Przy budowie infrastruktury oświetleniowej dla przestrzeni miejskiej jednym z istotnych czynników decydujących o wyborze słupów są materiały z jakich zostały one wykonane. W tym aspekcie swoisty prym wiodą stal oraz aluminium. Decyzja odnośnie wyboru jednego z nich powinna być gruntownie przemyślana i podyktowana kilkoma istotnymi czynnikami.


Rodzaj materiału, z którego wykonany jest słup oświetleniowy tylko pozornie jest kwestią stricte estetyczną. W rzeczywistości odgrywa on znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu systemu oświetleniowego. Wszystkie wykorzystywane do tego celu surowce mają zarówno swoje zalety, jak i wady, które powinny być brane pod uwagę już na etapie projektowania.
 


Solidne wsparcie
Odpowiedni dobór materiałów, z których wykonany jest słup oświetleniowy to kwestia kluczowa. – Właśnie od surowca zależą właściwości fizyczne produktu, które powinny być ściśle dostosowane do funkcji, jaką ma on pełnić – mówi Andrzej Nowak z firmy Luxan. – Każdy materiał charakteryzuje się odmienną specyfiką, która decyduje o tym, do czego i gdzie może być zastosowany – dodaje. Architekci i wykonawcy wyboru dokonują najczęściej pomiędzy stalą i aluminium. Ten pierwszy materiał charakteryzuje się dużą zdolnością do pochłaniania drgań. Słupy stalowe powinny być więc montowane w miejscach, gdzie takie zakłócenia występują stosunkowo często i mogą wpływać na prawidłowe funkcjonowanie instalacji oświetleniowej. Decydując się na wybór słupa stalowego warto mieć na uwadze fakt, że jest on podatny na korozję, szczególnie w miejscu kontaktu materiału z gruntem. Wydłużenie żywotności słupów stalowych może zapewnić zastosowanie dodatkowych powłok epoksydowo-bitumicznych do wysokości wnęki bezpiecznikowej. Warto pamiętać o tym, że stal ocynkowana ogniowo charakteryzuje się technologicznymi nierównościami powierzchni, które mogą by widoczne nawet po lakierowaniu.

Elastyczne rozwiązanie
Najpopularniejszą alternatywą dla stali jest aluminium. Słupy wykonane z tego surowca charakteryzują się przede wszystkim stosunkowo niewielką wagą. Jest to szczególnie istotne nie tylko w kontekście transportu i montażu, ale również podczas pracy nad projektami o niższym progu obciążenia. Jako surowiec, aluminium doskonale sprawdzi się m. in. w przypadku realizacji infrastruktury oświetleniowej mostów. Zdecydowaną zaletą aluminium jest wysoka odporność na korozję. Właśnie to pozwala na wykorzystanie tego rodzaju słupów np. na terenach szczególnie narażonych na działanie wilgoci. Nie bez znaczenia jest również elastyczność aluminium. Ta właściwość determinuje wykorzystanie słupów wykonanych z tego surowca w bezpośrednim sąsiedztwie dróg. Elastyczność słupów aluminiowych pozwala na zniwelowanie skutków ewentualnych kolizji pojazdów z latarnią. Słupy wykonane z aluminium, m. in. za sprawą dobrej reakcji na lakiery strukturalne, sprawdzą się również wszędzie tam, gdzie estetyka odgrywa kluczową rolę.

Jak widać wybór materiału, z którego będą wykonane pionowe elementy nośne ulicznych opraw oświetleniowych, jest wyjątkowo istotną kwestią. Dobór odpowiedniego materiału do specyfiki projektu i otoczenia może zapewnić znacznie dłuży okres eksploatacji infrastruktury.


Źródło: LUXAN