Wydarzenia branżowe | Raporty i analizy  (2015-06-12)  

Główne trendy, które zdominują branżę LED w 2015 r.

Rok 2014 był dobrym jednak pełnym wyzwań rokiem dla graczy rynku oświetlenia LED – producentów, partnerów handlowych i integratorów systemów. Na podstawie trendów w ostatnim kwartale 2014 r., różne raporty branżowe przewidują, że światowy przemysł oświetleniowy LED będzie w 2015 r. jeszcze silniejszy niż to przewidywano, a zapotrzebowanie na oświetlenie LED będzie znacząco rosło na całym świecie, co może prowadzić do okresowego niedoboru w dostawach LED.
 
W 2015 r. w branży LED będziemy nadal świadkami wzmożonej konkurencji, dalszego obniżania kosztów i kolejnych ulepszeń technologicznych. W rezultacie, w 2015 r. światowy rynek oświetlenia LED osiągnie wartość 25,7 miliardów USD, a penetracja rynku wzrośnie do 31%. Ceny na rynku źródeł światła LED spadną o 50% co doprowadzi do ogromnego ich upowszechnienia w sektorze aplikacji komercyjnych i domowych. Raporty przewidują, że w 2015 r. znacznie rozszerzy się rynek komercyjnych zastosowań oświetlenia LED. Największym popytem będą się cieszyć liniowe źródła światła LED, natomiast na drugim miejscu znajdą się lampy LED zastępujące żarówki. Na rynku opraw oświetleniowych wysoki będzie popyt na oświetlenie sufitowe, ale głównie w sektorze mieszkaniowym.
 
Zobaczmy jakie są główne trendy, które będą dominować w branży LED w 2015 r, zgodnie z przewidywaniami branżowych ekspertów.
 
Producenci oświetlenia LED będą się rozwijać
Głównym trendem, którego świadkami będziemy w 2015 r., będzie rozwój producentów oświetlenia LED planowany przy wykorzystaniu dotacji rządowych w poszczególnych krajach, takich jak dotacje rządu chińskiego, które już dały firmom chińskim korzystną przewagę konkurencyjną. Wiele rządów na całym świecie zdało sobie sprawę z potencjału technologii LED i może zapewnić różne dotacje producentom  oraz różne systemy zachęt dla konsumentów, aby ułatwić upowszechnienie oświetlenia LED na masową skalę. Tendencja ta była już obserwowana w 2014 r. i nabierze ona tempa w 2015 r.
 
Wzrośnie udział chińskich producentów oświetlenia LED w światowym rynku
Według branżowych ekspertów , w 2015 r. wzrośnie udział chińskich producentów oświetlenia LED w rynku światowym. Ponieważ chińscy producenci chipów LED ulepszają swoje technologie i zwiększają moce produkcyjne, wzrosną zdolności produkcyjne chipów LED w skali całych Chin – zanotowano już wzrost od 27% w 2013 r. do 36% w 2014 r.  W przeszłości stosowanie techniki podświetlania LED oraz oświetlenia LED w Chinach było w dużej mierze oparte o wyroby tajwańskich i międzynarodowych producentów, ale obecnie to się zmieniło. Ze względu na to, że chińscy producenci sprzętu oświetleniowego LED zwiększyli wykorzystanie krajowych chipów LED, ceny stają się coraz bardziej konkurencyjne, co prowadzi do zwiększenia udziału chińskich producentów w światowym przemyśle LED.
 
Główni gracze rynkowi zachowają swoją pozycję
W 2015 r. główni uczestnicy rynku źródeł światła zastępujących żarówki zachowają swoją pozycję. W 2015 r. najwięksi producenci oświetlenia LED  jak Philips, Panasonic, Toshiba, GE, Osram i Cree skoncentrują się na wzmocnieniu swoich marek i zwiększeniu udziału w rynku B2C w zakresie źródeł światła LED. Ta konkurencja poprawi jakość produktów dostępnych na rynku.
 
Ponury los małych graczy
Małe marki staną przed wyzwaniem utrzymania swojej pozycji rynkowej ponieważ będzie im brakowało silnych kanałów dystrybucji lub ich własnych niszowych segmentów rynku. Według przewidywań, te małe marki staną się OEM lub znikną z rynku.
 
Producenci będą poszukiwać nowych rynków
Za sprawą wielu azjatyckich producentów oferujących tanie produkty, giganci rynku oświetlenia LED jak Philips i Osram stają nie tylko w obliczu ostrej konkurencji, ale też zmieniają swoje strategie, aby utrzymać pozycję w branży. Strategie wobec ostrej konkurencji zmieniają także producenci oświetlenia LED z Japonii, Tajwanu i Korei Południowej. Szukają oni rynków wschodzących i penetrują je, aby zwiększyć swoje zyski.
 
W 2015 roku nastąpi dalszy spadek cen oświetlenia LED
Według Departamentu Energii USA, ceny oświetlenia LED osiągną w 2015 r. poziom 2 USD za 1 tysiąc lumenów co będzie stanowić spadek o  85% w stosunku do cen z 2010 r.. Ten spadek cen sprawi, że staną się one konkurencyjne w stosunku do tradycyjnej technologii oświetleniowej w  wielu regionach na całym świecie.
 
Wzrośnie popyt na tanie rozwiązania
Pomimo przewidywanego spadku cen produktów oświetleniowych LED, konsumenci będą wymagali dalszego obniżania cen tego rodzaju rozwiązań. Dlatego producenci i projektanci będą poszukiwać sposobów na zmniejszenie liczby używanych diod. W celu zmniejszenia ilości LED będą stosować wysokie wartości prądów zasilania i lepsze materiały rozpraszające ciepło.
 
Producenci oświetlenia LED zdają sobie też sprawę z tego, że na skutek tendencji do obniżania cen produktów oświetleniowych zyski mogą być osiągane tylko dzięki efektowi wielkiej skali. Przy niskich cenach produktów oświetleniowych LED, ich specyfikacje techniczne ulegają standaryzacji, zwłaszcza w Chinach. Producenci oświetlenia LED z Chin zajmują silne miejsce na rynku najtańszych produktów, ponieważ oprócz własnych środków otrzymują bardzo atrakcyjne dotacje rządowe. To już pomogło im w osiągnięciu efektu wielkiej skali.
 
Dziś diody LED wysokiej mocy zostały prawie całkowicie zastąpione diodami średniej mocy. Chińscy producenci mają przewagę na rynku diod LED typu 2835 bo poczynili znaczne inwestycje w zakresie mocy produkcyjnych. Diody LED 2835 są nie tylko tanie i mają korzystne rozmiary, ale nadają się również do stosowania w liniowych źródłach światła liniowych i zamiennikach żarówek.
 
Zwiększy się popyt na diody COB LED
W 2015 r. będziemy także świadkami zwiększenia popytu na diody COB LED do aplikacji w oświetleniu ogólnym. Według badań światowy popyt na COB LED będzie rósł ze średnią roczną stopą wzrostu 40,71% do 2018 r. Jednym z kluczowych czynników wpływających na wzrost tego rynku jest spadająca cena diod LED. Głównymi graczami, którzy dominują na rynku, są Cree Inc, Citizen Electronics Co Ltd, Nichia Corp, Philips Lumileds Lighting Co, Osram Opto Semiconductors GmbH, Samsung Electronics Co Ltd i Seoul Semiconductor Co Ltd. Diody COB LED będą powszechnie stosowane w oświetlaniu ulic i autostrad, które wymaga wysokich poziomów natężenia oświetlenia na rozległych powierzchniach.
 
Rozwinie się rynek zastosowań LED w motoryzacji
Światowy rynek oświetlenia LED w motoryzacji przeżywa radykalne zmiany, których motorem są spadające ceny surowców, wzrastająca produkcja pojazdów i dążenie do efektywności energetycznej. Światowy rynek samochodowego oświetlenia LED będzie rósł ze średnią roczną stopą wzrostu 27,86% do 2018 r. Ze względu na spadek cen LED, ich stosowanie zostanie rozszerzone z samochodów wysokiej klasy na modele klasy średniej, co zwiększy zapotrzebowanie na motoryzacyjne oświetlenie LED w 2015 r. Stosowanie diod LED w lampach do jazdy dziennej (DRL), światłach drogowych i mijania rozwinie się znacznie w 2015 r. dzięki zaawansowaniu technologii diod LED wysokiej mocy. Wzrośnie także stosowanie diod LED do podświetlania paneli wskaźników w samochodach.
 
 
Źródło: bizled.co.in

Komentarze: