Wydarzenia branżowe | Raporty i analizy  (2015-04-04)  

Inteligentne domowe źródła światła - perspektywy do 2020 r.

Rynek inteligentnych źródeł światła w sektorze mieszkalnictwa osiągnie wartość 200 milionów USD do 2020 roku i stanie się katalizatorem dla masowego upowszechnienia innych urządzeń inteligentnych, twierdzi firma analityczna Strategy Analitics.
 
Inteligentne lampy LED zyskują coraz większą popularność ponieważ konsumenci zmieniają tradycyjne żarówki, a także świetlówki kompaktowe na lampy LED. Atrakcyjność inteligentnych źródeł światła LED rośnie wraz ze spadkiem ich cen. Do pierwszych na rynku, ale drogich lampach Hue firmy Philips dołączyły obecnie np. lampy GE w cenie około 15 USD i wielofunkcyjne lampy z takich firm jak Sengled, wyposażone w  repeatery Wi-Fi, głośniki i kamery.

Kolejny etap przejścia od tradycyjnych żarówek do bardziej energooszczędnych lamp otwiera się dzięki lampom inteligentnym – źródłom światła LED z wbudowaną łącznością bezprzewodową umożliwiającą ich zdalne sterowanie, które według ostatniego raportu Strategy Abalytics pt. „Smart Home Strategies” zdobywają właśnie przyczółek rynkowy. Prawie trzy lata temu Philips otworzył rynek inteligentnych źródeł światła do użytku domowego swoimi lampami Hue, ale na tegorocznych targach CES pojawiło się wielu nowych konkurentów. Do firm już obecnych na rynku dołączyła konkurencja – Awox, Cree, LIFX, Sengled i wiele innych.
Źródło: Strategy Analytics
 

Najsilniejszy wpływ na rynek rozwiązań dla inteligentnych domów wynikać będzie w przyszłości z zaimplementowanej w tych lampach bezprzewodowej łączności, która nie tylko umożliwia ich zdalne sterowanie, ale również tworzenie infrastruktury komunikacyjnej do sterowania wielu różnych urządzeń za pomocą smartphonów.
 
Niestety obecnie rynek inteligentnych  źródeł światła charakteryzuje się rozdrobnieniem na skutek stosowania różnych technologii i protokołów sterowania. Możliwość wzajemnej wymienności lamp różnych producentów jest podstawą – konsumenci nie chcą się martwić czy lampa którą kupią będzie współpracować z innymi lampami, które już mają lub dopiero kupią. Przemysł musi jak najszybciej rozwiązać tę kwestię.
 
Wielofunkcyjne inteligentne źródła światła – te z Wi-Fi, głośnikami i kamerami zmienią postrzeganie lamp oświetleniowych wśród konsumentów.
 
Niższe ceny (15 USD/lampę) pomogą rozwinąć masowy rynek niemniej jednak trzeba pamiętać, że te lampy konkurują z żarówkami w cenach niższych niż 1 USD.
 
Ponieważ producenci lamp konkurują o udziały w rynku jest ważne, aby mieli odpowiednich partnerów technologicznych wraz z którymi poszerzają funkcjonalność swoich systemów  – GE, LIFX i Philips to przykłady producentów, którzy rozwijają swoje systemy, aby zwiększyć swoją siłę przebicia na rynku.
 
 
Źródło: Strategy Analytics

Komentarze:


Katalogi

Katalog firm PL Katalog importerów  Katalog stron WWW

Archiwum informacji

Archiwum newsów

Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne wortalu LIGHTING.PL

Giełda pracy

Giełda pracy

Targi, konferencje

Targi, konferencje

Najciekawsze artykuły - wydarzenia branżowe

CO-Unity przedstawicielem Toshiba w Polsce

CO-Unity przedstawicielem Toshiba w Pols...

CO-Unity B.V. oficjalny przedstawiciel producenta oświetlenia Toshiba otwiera pierwsze biuro w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma zaoferuje produkty z linii oświetlenia konsumenckiego, które trafią na sklepowe półki w kwietniu 2017. W ofercie znajdą się także rozwiązania dla sektora publicznego i rolnego oraz przemysłu.

Wyniki Philips Lighting za 2016 r.

Wyniki Philips Lighting za 2016 r.

Philips Lighting ogłosił roczne wyniki firmy oraz wyniki za czwarty kwartał 2016. Firma odnotowała roczny wzrost marży zysku z działalności operacyjnej o 180 punktów bazowych, do poziomu 9,1% i wolny przepływ środków pieniężnych w wysokości 418 milionów euro.

 Dyrektor Generalny Philips Lighting – Eric Rondolat, z wizytą w Polsce

Dyrektor Generalny Philips Lighting – E...

Na przełomie listopada i grudnia Polskę odwiedził Eric Rondolat, który pełni funkcję Dyrektora Generalnego (CEO) firmy Philips Lighting. 2 grudnia Eric Rondolat spotkał się z dziennikarzami w zabytkowej hali targowej Koszyki w Warszawie, aby opowiedzieć o planach firmy, przyszłości branży oświetleniowej i zaprezentować wynik dwuletniej współpracy Philips Lighting z inwestorem odbudowy tego historycznego obiektu.

Patent na sterowanie strumieniem świetlnym

Patent na sterowanie strumieniem świetln...

Spółka Apanet Green System uzyskała ochronę patentową na sposób oraz układ do sterowania strumieniem świetlnym przy wykorzystaniu stateczników elektronicznych oraz zasilaczy LED – w zależności od źródła światła.

110 lat marki Osram – od żarówki do inteligentnego oświetlenia

110 lat marki Osram – od żarówki do inte...

W 2016 r. marka Osram obchodzi swój jubileusz. W ciągu 110 lat istnienia udało się jej pokazać różne oblicza światła – od tradycyjnych źródeł światła, poprzez lampy wyładowcze i LED, aż po światło laserowe i podczerwone. Dziś Osram jest już nie tylko producentem, lecz także kompleksowym dostawcą technologii oświetleniowych. Jubileusz firmy zbiegł się z istotnymi zmianami organizacyjnymi, jakie zaszły w spółce

Silvair pozyskał 12 mln USD na rozwój

Silvair pozyskał 12 mln USD na rozwój

Krakowski start-up Silvair, działający w branży inteligentnego oświetlenia, zamknął pierwszą rundę finansowania, pozyskując od inwestorów łączną kwotę 12 milionów dolarów. Fundusze te przeznaczone zostaną na dalszy rozwój pionierskiej platformy smart lighting oraz wzmocnienie międzynarodowych działań w zakresie marketingu oraz obsługi klienta.