Wydarzenia branżowe | Trendy i kierunki  (2016-02-09)  

Najważniejsze trendy w światowym przemyśle LED w 2016 roku

Pomimo rosnącego zapotrzebowania na oświetlenie LED i dużej skali wymiany oświetlenia tradycyjnego, sytuacja nadmiernej podaży doprowadziła do tego, że średnia ceny sprzedaży spadły gwałtownie o 30% do 40%. Eksperci LEDinside przewidują na 2016 r. kilka głównych tendencji w światowej branży oświetlenia LED.


Spada tempo wzrostu rynku komponentów LED
Szacuje się, że wartość globalnego rynku diod LED o wysokiej jasności wzrosła w 2015 r. tylko o 2% do 14,52 mld USD. Mimo tego, że wysokie zapotrzebowanie na oświetlenie powinno powodować rozwój użycia LED, jak na ironię ich stosowanie rośnie wolno. Producenci są nadal pod ogromną presją na obniżenie cen diod LED. Na podstawie tych obserwacji LEDinside przewiduje, że w najbliższych pięciu latach jest mało prawdopodobne, aby skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) w branży LED przekroczył 10%.
 
Ograniczone możliwości dalszych obniżek cen
Popyt na diody LED do podświetlania ekranów jest daleki od oczekiwań, co powoduje osłabienie zapotrzebowania na nie. Ten trend był obserwowany w drugiej połowie 2015 r. kiedy ceny chipów i pakietów LED spadły gwałtownie do tego stopnia, że niektóre są bliskie kosztów materiałowych. W rezultacie wielu producentów poniosło straty. Choć producenci są zmuszani do doraźnego obniżania cen, w przyszłości dalsze obniżki nie będą możliwe.
 
Producenci będą szukać różnych sposobów redukcji kosztów
W 2016 r. producenci będą nadal szukać sposobów cięcia kosztów. Oprócz obniżania cen chipów LED, producenci zaczną analizować możliwości obniżania cen sterowników LED i innych komponentów systemów oświetleniowych. Producenci będą dążyć do obniżki kosztów przez kompleksowe projektowanie całego systemu. Wytwórcy oświetlenia LED starają się podnieść swoje udziały w rynku przez strategię niskich cen, aby zwiększyć sprzedaż i przychody. Na skutek tego rynek źródeł światła LED zastępujących oświetlenie tradycyjne ulega rozdrobnieniu i proces ten będzie postępować w ciągu najbliższych trzech lat.
 
Dużo zależy od polityki Chin w dziedzinie LED
W ostatniej dekadzie rząd chiński wspierał lokalny przemysł LED, dzięki czemu stał się on największą na świecie bazą producentów oświetlenia LED. Jest on jednak nadal zależny od innych producentów światowych w dziedzinie najważniejszych urządzeń i materiałów dla technologii MOCVD (Metal Organic Chemical Vapor Deposition). Dlatego przyszła polityka rządu chińskiego będzie wspierać innowacje i skupiać się na głównych surowcach oraz aplikacjach inteligentnego oświetlenia  związanych z rozwojem Internetu przedmiotów (IoT).
 
Fala upadłości uderzy w branżę
W 2015 r. ze względu na wahania kursów walut, popyt na rynkach detalicznych w niektórych krajach był znacznie ograniczony. Ceny LED w 2015 r. również malały. Wiele małych i średnich przedsiębiorstw w przemyśle LED ponosi straty i traci płynność finansową. Te procesy już wyeliminowały wielu mniejszych producentów. Kolejna fala upadłości w branży LED nastąpi przed chińskim Nawym Rokiem Księżycowym.
Chińskie firmy z branży LED przejmują firmy międzynarodowe, aby przekształcić swoje modele biznesowe. Ten trend będzie kontynuowany.
Niektóre z nich skupują patenty głównych międzynarodowych graczy rynku LED i marki oświetleniowe chcąc wzmocnić swoje portfolio patentów i eksportowe kanały dystrybucji.
Poza tym, ci producenci przekształcają również swoje modele biznesowe . Niektórzy z nich mają na celu wejście w inne sektory rynku drogą fuzji i przejęć.
 
Droga do sektora oświetlenie inteligentnego nie jest gładka
Gdyby firmy podniosły ceny detaliczne inteligentnych produktów oświetleniowych LED, sprzedaż spadłaby i problemem stałoby się, czy inteligentne produkty oświetleniowe o wysokiej wartości dodanej mogłyby spełnić wymagania konsumentów. Wartość dodana większości produktów oświetlenia inteligentnego opiera się na możliwości zdalnego sterowania tymi urządzeniami. Są one wyposażone m.in. w funkcje ściemniania i regulacji barwy światła. Mimo, że posiadają także jeszcze inne dodatkowe funkcje, większość konsumentów nie jest skłonnych do płacenia dodatkowo za te z nich, które będą miały wpływ na inteligentne oświetlenie w ogólnym ekosystemie usług związanych z Internetem przedmiotów.
 
Czy lasery zastąpią LED w oświetlenie samochodowym?
Po samochodach najwyższej klasy, oświetlenie LED zaczęło być także stosowane w pojazdach klasy średniej. Przewiduje się, że rynek ten będzie opanowywany przez laserowe reflektory świateł drogowych, ale ponieważ obecnie są one dostępne jedynie w niewielkich ilościach, będą stosowane jedynie w niektórych modelach specyficznych marek. Po wejściu na rynek większej liczby dostawców, światła laserowe powinny rozprzestrzenić się w większej liczbie modeli samochodów. Poza tym nowym obszarem rozwoju stają się światła mijania. Elektroniczne sterowanie reflektorów LED świateł mijania odcina pewną część wiązki światła, co zapobiega oślepianiu kierowców pojazdów nadjeżdżających z przeciwka.
 
Rozwój zastosowań światła LED o długościach fali spoza zakresu widzialnego
Z powodu dzikiej konkurencji cenowej na rynku białych diod LED. Producenci szukają innowacyjnych lub specjalnych zastosowań światła i zwracają uwagę na zastosowania światła LED z niewidzialnego zakresu widma, np. na diody LED UV lub IR. Jednak rozmiar rynku diod LED z zakresu światła niewidzialnego jest mały i nie może być porównywany z rynkiem oświetlenia LED lub zastosowaniami do podświetlania ekranów.
 
Nowe trendy technologiczne i zastosowania
W 2016 r. na froncie technologicznym mogą mieć miejsce pewne ważne wydarzenia. Coraz więcej tajwańskich i chińskich producentów promuje użycie technologii LED w szerokim zakresie zastosowań, na przykład diod LED z odwróconym chipem (FC LED – flip chip LED), a nawet mniejszych diod CSP LED (Chip Scale Package) w podświetlaniu ekranów TV. Powoduje to szybki odwrót od stosowania przewlekanych diod LED na rynku telewizyjnym.
 
Źródło: na podstawie materiałów LEDinside

Komentarze: