Wydarzenia branżowe | Wydarzenia  (2017-02-01)   PHILIPS LIGHTING

Philips Lighting ogłosił wyniki za IV kw. i cały 2016 r.

Eric Rondolat, CEO Philips Lighting
Philips Lighting odnotował roczny wzrost marży zysku z działalności operacyjnej o 180 punktów bazowych, do poziomu 9,1% i wolny przepływ środków pieniężnych w wysokości 418 milionów euro.
 
Philips Lighting ogłosił roczne wyniki firmy oraz wyniki za czwarty kwartał 2016. "Biznes w 2016 zachowywał się zgodnie z naszym strategicznym podejściem, mimo trudnych warunków na niektórych rynkach. Cieszymy się ze znacznego wzrostu rentowności oraz stabilnego, wolnego przepływu środków pieniężnych w naszym pierwszym roku działalności jako samodzielne przedsiębiorstwo. Te wyniki świadczą o ciągłym postępie w stronę naszych założeń strategicznych i średnio terminowych celów finansowych" powiedział Eric Rondolat, CEO firmy. "Nasz zespół pozostaje skupiony na przyszłych możliowściach i jest zaangażowany w zaspokajanie potrzeb naszych konsumentów poprzez innowację podejmując jednocześnie konkretne działania w celu dalszej poprawy naszego profilu wzrostu."
 
Najważniejsze informacje z roku 2016
 • Porównywalna sprzedaż na poziomie -2.4% (2015: -3.5%): 7,115 miliona euro
 • Stała, coroczna poprawa rentowności operacyjnej
  • zysk EBITA wyniósł 645 milionów euro (2015: 547 milionów euro)
  • wzrost marży EBITA o 180 punktów bazowych, do 9.1% (2015: 7.3%)
 • Przychód netto: 185 milionów euro (2015: 240 milionów euro), w tym 143 miliony euro za licencje marki, koszty oddzielenia i wydatki niewliczone w 2015
 • Wolny przepływ środków pieniężnych: 418 milionów euro (2015: 632 miliony euro): 5.9% sprzedaży.
 
Najważniejsze informacje czwartego kwartału 2016
 • Porównywalna sprzedaż na poziomie -3.2% do 1,934 miliona euro (Q4 2015: -2.7%)
 • Wzrost sprzedaży produktów LED o 16% reprezentujący obecnie 59% całości sprzedaży
 • Stała, coroczna poprawa rentowności operacyjnej
  • zysk EBITA wyniósł 188 milionów euro (Q4 2015: 159 milionów euro)
  • wzrost marży EBITA o 190 punktów bazowych, do 9.7% (Q4 2015: 7.8%)
 • Przychód netto: 63 miliony euro, w tym 41 milionów euro za licencje marki, koszty oddzielenia i wydatki niewliczone w 2015
 • Wolny przepływ środków pieniężnych: 272 miliony euro
 
Stopa zwrotu dla akcjonariuszy
 • Proponowana dywidenda gotówkowa 1,10 euro za akcję, wskaźnik stopy wypłaty na poziomie 52%
 • Dodatkowy kapitał w wysokości do 300 milionów euro ma zostać zwrócony akcjonariuszom w okresie 2017-2018 poprzez udział w sprzedaży akcji przez naszego głównego udziałowca.
 
Prognozy
W nadchodzącym roku firma oczekuje dalszego wzrostu marży EBITA o około 50-100 punktów bazowych, zgodnie ze średnio falowym planem na stopniowe osiągnięcie poziomu 11-13%. Firma będzie nadal skupiona na utrzymaniu stabilnego wolnego przepływu środków pieniężnych. Ostrożnie podchodzi do światowej niepewności gospodarczej, jednak podtrzymuje ambicję, jaką jest odnotowanie w tym roku wzrostu porównywalnej sprzedaży.
 
Źródło: Philips Lighting
 

Komentarze:


Katalogi

Katalog firm PL Katalog importerów Katalog stron WWW

Archiwum informacji

Archiwum newsów

Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne wortalu LIGHTING.PL

Giełda pracy

Giełda pracy

Targi, konferencje

Targi, konferencje

Najciekawsze artykuły - wydarzenia branżowe

CO-Unity przedstawicielem Toshiba w Polsce

CO-Unity przedstawicielem Toshiba w Pols...

CO-Unity B.V. oficjalny przedstawiciel producenta oświetlenia Toshiba otwiera pierwsze biuro w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma zaoferuje produkty z linii oświetlenia konsumenckiego, które trafią na sklepowe półki w kwietniu 2017. W ofercie znajdą się także rozwiązania dla sektora publicznego i rolnego oraz przemysłu.

Wyniki Philips Lighting za 2016 r.

Wyniki Philips Lighting za 2016 r.

Philips Lighting ogłosił roczne wyniki firmy oraz wyniki za czwarty kwartał 2016. Firma odnotowała roczny wzrost marży zysku z działalności operacyjnej o 180 punktów bazowych, do poziomu 9,1% i wolny przepływ środków pieniężnych w wysokości 418 milionów euro.

 Dyrektor Generalny Philips Lighting – Eric Rondolat, z wizytą w Polsce

Dyrektor Generalny Philips Lighting – E...

Na przełomie listopada i grudnia Polskę odwiedził Eric Rondolat, który pełni funkcję Dyrektora Generalnego (CEO) firmy Philips Lighting. 2 grudnia Eric Rondolat spotkał się z dziennikarzami w zabytkowej hali targowej Koszyki w Warszawie, aby opowiedzieć o planach firmy, przyszłości branży oświetleniowej i zaprezentować wynik dwuletniej współpracy Philips Lighting z inwestorem odbudowy tego historycznego obiektu.

Patent na sterowanie strumieniem świetlnym

Patent na sterowanie strumieniem świetln...

Spółka Apanet Green System uzyskała ochronę patentową na sposób oraz układ do sterowania strumieniem świetlnym przy wykorzystaniu stateczników elektronicznych oraz zasilaczy LED – w zależności od źródła światła.

110 lat marki Osram – od żarówki do inteligentnego oświetlenia

110 lat marki Osram – od żarówki do inte...

W 2016 r. marka Osram obchodzi swój jubileusz. W ciągu 110 lat istnienia udało się jej pokazać różne oblicza światła – od tradycyjnych źródeł światła, poprzez lampy wyładowcze i LED, aż po światło laserowe i podczerwone. Dziś Osram jest już nie tylko producentem, lecz także kompleksowym dostawcą technologii oświetleniowych. Jubileusz firmy zbiegł się z istotnymi zmianami organizacyjnymi, jakie zaszły w spółce

Silvair pozyskał 12 mln USD na rozwój

Silvair pozyskał 12 mln USD na rozwój

Krakowski start-up Silvair, działający w branży inteligentnego oświetlenia, zamknął pierwszą rundę finansowania, pozyskując od inwestorów łączną kwotę 12 milionów dolarów. Fundusze te przeznaczone zostaną na dalszy rozwój pionierskiej platformy smart lighting oraz wzmocnienie międzynarodowych działań w zakresie marketingu oraz obsługi klienta.