Wydarzenia branżowe | Trendy i kierunki  (2017-02-09)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Power over Ethernet (PoE) – zasilanie zwiększa możliwości systemów oświetlenia LED

Zalety techniki oświetlenia LED są już dobrze znane, a jej energooszczędność jest niezaprzeczalna, jednak najbardziej skuteczne sposoby zasilania systemów oświetleniowych LED są nadal rozwijane. Jedną z ciekawych technik, która zyskuje coraz szersze zastosowanie, jest zasilanie Power over Ethernet (PoE).
 
Diody LED są przyrządami półprzewodnikowymi, które wymagają zasilania prądem stałym (DC) o niskim napięciu. Dlatego, aby zapewnić im zasilanie, w oprawach oświetleniowych instalowane są specjalne zasilacze elektroniczne, tzw. drivery, które zamieniają sieciowe napięcie prądu przemiennego (AC) na napięcie prądu stałego (DC) o odpowiednio obniżonej wartości. Niestety taki proces konwersji powoduje straty i obniża wydajność energetyczną systemu. Aby tego uniknąć, konstruktorzy zaproponowali system wykorzystujący zasilanie bezpośrednie prądem stałym (DC) przy wykorzystaniu technologii Power over Ethernet (PoE) stosowanej w sieciach informatycznych LAN. W tej technologii zarówno zasilanie jak i dane cyfrowe mogą być przesyłane do urządzeń podłączonych do sieci za pośrednictwem standardowego kabla Ethernet.
 
 Skuteczność energetyczna zasilania oświetlenia LED z wykorzystaniem technologii PoE jest porównywalna z zasilaniem za pomocą tradycyjnych sieci zasilnia prądem przemiennym (AC). Jednak zasilanie PoE przynosi dodatkowe korzyści wynikające z połączeń sieciowych związanych z włączeniem opraw oświetleniowych do sieci Ethernet oraz z obniżeniem kosztów utrzymania i konserwacji oświetlenia LED.
 
Każda oprawa oświetleniowa LED zasilana za pomocą technologii PoE może być urządzeniem typu plug-and-play z własnym indywidualnym adresem IP. Jeśli do oprawy dołączone zostaną czujniki to z prostego urządzenia oświetleniowego przekształci się ona w inteligentne urządzenie sieciowe. Dzięki czujnikom taka inteligentna oprawa może zbierać informacje dotyczące np. natężenia światła dziennego, temperatury, wilgotności oraz obecności osób w jej otoczeniu i dostarczać je za pośrednictwem sieci informatycznej do centralnego układu sterowania. Dzięki tym danym i możliwości płynnej regulacji strumienia świetlnego opraw LED, natężenie światła sztucznego może być dostosowywane do aktualnego poziomu naturalnego światła dziennego docierającego do wnętrza tak, aby łącznie zapewnić dostateczne, jednak nie nadmierne oświetlenie. Natężenie światła może być nawet inteligentnie dostosowywane do położenia poszczególnych opraw w stosunku do okna. Oprawy w pobliżu otworów okiennych będą świecić słabiej, a jaśnie te w głębi pomieszczenia gdzie dociera mniej światła słonecznego. Sygnały z czujników obecności spowodują wyłączenie oświetlenia we wnętrzach opuszczonych przez użytkowników i jego natychmiastowe, automatyczne załączenie po pojawieniu się osób.

 

 
Technologia PoE jest rozwiązaniem, które doskonale nadaje się do równoczesnego zasilania , łączenia i sterowania inteligentnych opraw oświetleniowych LED współpracujących z siecią informatyczną LAN. Ułatwia to także udostępnianie innych usług inteligentnego budynku, z których można korzystać za pomocą dowolnego urządzenia peryferyjnego podłączonego do sieci LAN, np. telefonu, tabletu lub komputera. Użytkownik może np. łatwo odnaleźć najbliższą wolną salę konferencyjną. Jeszcze większe korzyści uzyskują właściciele i zarządcy budynków, którzy dzięki danym zbieranym przez czujniki współpracujące z oprawami oświetleniowymi podłączonymi do sieci LAN mogą mieć całościowy obraz warunków panujących w zarządzanym obiekcie. Dane te mogą służyć do bieżącej skutecznej optymalizacji zużycia mediów, ustalania danych do automatycznego sterowania, a nawet opracowania harmonogramów sprzątania pomieszczeń w okresach gdy nie są one zajęte.
 
Użycie zasilania w technologii PoE obniża też koszty instalacji systemów oświetleniowych. Eliminowane są koszty budowy tradycyjnego zasilania dzięki temu, że moc i dane są przekazywane tymi samymi przewodami sieci informatycznej. Również same czynności instalacyjne są prostsze i tańsze ponieważ w przypadku podłączania opraw za pomocą kabli Etherne nie są wymagane specjalistyczne prace elektryczne przy napięciu sieciowym. Czynności instalacyjne są także bezpieczne. Technologia PoE zapewnia również zasilanie awaryjne podczas przerw w dostawie prądu.
 
Obecnie zasilanie PoE narzuca jeszcze pewne ograniczenia mocy urządzeń końcowych, jednak moc opraw oświetleniowych wykorzystujących technikę diod świecących LED jest stosunkowo niska, a standard PoE ciągle rozwija się i dopuszczalna moc zasilania jest stopniowo zwiększana.

Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)

Komentarze:


Katalogi

Katalog firm PL Katalog importerów  Katalog stron WWW

Archiwum informacji

Archiwum newsów

Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne wortalu LIGHTING.PL

Giełda pracy

Giełda pracy

Targi, konferencje

Targi, konferencje

Najciekawsze artykuły - wydarzenia branżowe

CO-Unity przedstawicielem Toshiba w Polsce

CO-Unity przedstawicielem Toshiba w Pols...

CO-Unity B.V. oficjalny przedstawiciel producenta oświetlenia Toshiba otwiera pierwsze biuro w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma zaoferuje produkty z linii oświetlenia konsumenckiego, które trafią na sklepowe półki w kwietniu 2017. W ofercie znajdą się także rozwiązania dla sektora publicznego i rolnego oraz przemysłu.

Wyniki Philips Lighting za 2016 r.

Wyniki Philips Lighting za 2016 r.

Philips Lighting ogłosił roczne wyniki firmy oraz wyniki za czwarty kwartał 2016. Firma odnotowała roczny wzrost marży zysku z działalności operacyjnej o 180 punktów bazowych, do poziomu 9,1% i wolny przepływ środków pieniężnych w wysokości 418 milionów euro.

 Dyrektor Generalny Philips Lighting – Eric Rondolat, z wizytą w Polsce

Dyrektor Generalny Philips Lighting – E...

Na przełomie listopada i grudnia Polskę odwiedził Eric Rondolat, który pełni funkcję Dyrektora Generalnego (CEO) firmy Philips Lighting. 2 grudnia Eric Rondolat spotkał się z dziennikarzami w zabytkowej hali targowej Koszyki w Warszawie, aby opowiedzieć o planach firmy, przyszłości branży oświetleniowej i zaprezentować wynik dwuletniej współpracy Philips Lighting z inwestorem odbudowy tego historycznego obiektu.

Patent na sterowanie strumieniem świetlnym

Patent na sterowanie strumieniem świetln...

Spółka Apanet Green System uzyskała ochronę patentową na sposób oraz układ do sterowania strumieniem świetlnym przy wykorzystaniu stateczników elektronicznych oraz zasilaczy LED – w zależności od źródła światła.

110 lat marki Osram – od żarówki do inteligentnego oświetlenia

110 lat marki Osram – od żarówki do inte...

W 2016 r. marka Osram obchodzi swój jubileusz. W ciągu 110 lat istnienia udało się jej pokazać różne oblicza światła – od tradycyjnych źródeł światła, poprzez lampy wyładowcze i LED, aż po światło laserowe i podczerwone. Dziś Osram jest już nie tylko producentem, lecz także kompleksowym dostawcą technologii oświetleniowych. Jubileusz firmy zbiegł się z istotnymi zmianami organizacyjnymi, jakie zaszły w spółce

Silvair pozyskał 12 mln USD na rozwój

Silvair pozyskał 12 mln USD na rozwój

Krakowski start-up Silvair, działający w branży inteligentnego oświetlenia, zamknął pierwszą rundę finansowania, pozyskując od inwestorów łączną kwotę 12 milionów dolarów. Fundusze te przeznaczone zostaną na dalszy rozwój pionierskiej platformy smart lighting oraz wzmocnienie międzynarodowych działań w zakresie marketingu oraz obsługi klienta.