Wydarzenia branżowe | Trendy i kierunki  (2016-02-02)  

Technologie LED, które będą dominować w 2016 roku

Dzięki stałym postępom technologii LED opartym na osiągnięciach nauki mamy do czynienia z codziennym rozwojem w branży oświetleniowej. W 2016 r. niektóre nowe technologie będą miały szczególne znaczenie dla tego rozwoju. Według przewidywań będziemy w tym roku świadkami ogromnego rozwoju światowej branży oświetleniowej, głównie za sprawą segmentu oświetlenia ogólnego.


Human-centric LED lighting – oświetlenie LED skupione na funkcjach życiowych człowieka
Na świecie coraz bardziej popularna staje się koncepcja „human-centric  lighting” – oświetlenia skupionego na funkcjach życiowych człowieka. Jest to obecnie unikatowa propozycja na rynku oświetleniowym, przede wszystkim w zakresie oświetlenia LED, ponieważ dzięki zastosowaniu technik LED możliwe jest kontrolowanie widma światła i jego jakości, co stanowi najważniejszą cechę „human-centric lighting”. Dla przykładu za pomocą promieniowania świetlnego o różnych długościach fali możliwe jest oddziaływanie na nastrój i samopoczucie człowieka. Za pomocą chłodnego światła z niebieskiego zakresu widma może stymulować nas do działania, a ciepłe światło potrafi uspokajać i zapewnia relaksujący nastrój. Te właściwości oświetlenia były już wstępnie przebadane, np. w szkołach podstawowych i okazały się bardzo przydatne.  Z pewnością w najbliższym czasie będziemy mogli obserwować znaczny rozwój i praktyczne zastosowania koncepcji oświetlenia skupionego na funkcjach życiowych człowieka.
 
Sterowanie oświetleniem LED
Jednym z obszarów, które wymagają sterowania diodami LED są reflektory samochodowe. Chodzi o to, aby nie oślepiać kierowców pojazdów nadjeżdżających z przeciwnego kierunku, a kwestia ta pozostaje nierozwiązana w pełni od czasów pojawienia się samochodów. Jej rozwiązanie postawi bezpieczeństwo samochodów na innym poziomie. Obecnie sterowanie samochodowych reflektorów LED jest już w fazie wdrażania w samochodach najwyższej klasy. Ogromne zmiany zachodzą także w technologii sterowania modułów LED za pomocą smartfonów dzięki takim mediom komunikacyjnym jak protokół ZigBee i Bloetooth, stanowiących część ekosystemu Internetu przedmiotów.
 
Gospodarka cieplna w diodach LED
Ponieważ rośnie popyt na diody LED wysokich I bardzo wysokich mocy, rozwój przemysły może okazać się jeszcze silniejszy niż wcześniej przewidywali eksperci branży. Analitycy rynku przewidują że materiały ceramiczne takie jak azotek glinu upowszechnią się w diodach LED typu COB oraz pakietowych diodach LED wysokiej mocy. Jest to związane z gęstościami prądu, które będą nadal rosnąć.
 
Diody LED Li-Fi & COB
Li-Fi jest nową technologią LED polegająca na użyciu światła widzialnego do przesyłu danych z szybkością 1 GB/sek. Idea polega na budowie takich modułów LED, aby już wkrótce źródła światła LED stały się hotspotami bezprzewodowej łączności. Innym produktem, który może cieszyć się wysokim popytem są diody LED o wysokiej i super-wysokiej mocy. Przeczy to dotychczasowym przewidywaniom mówiącym o tym, ze w oświetleniu ogólnym dominować będą diody średnich mocy. Także diody LED typu chip-on-board (COB) będą cieszyć się ogromnym popytem  ponieważ weszły one w kategorię diod bardzo wysokiej mocy i powinny być chętnie stosowane w oprawach  oświetleniowych LED. Pod względem prostoty procesów produkcyjnych diody LED typu COB są preferowane w porównaniu z matrycami tworzonymi z diod typu SMD.

Źródło: bizled.co.in
 

Komentarze:


Katalogi

Katalog firm PL Katalog importerów  Katalog stron WWW

Archiwum informacji

Archiwum newsów

Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne wortalu LIGHTING.PL

Giełda pracy

Giełda pracy

Targi, konferencje

Targi, konferencje

Najciekawsze artykuły - wydarzenia branżowe

CO-Unity przedstawicielem Toshiba w Polsce

CO-Unity przedstawicielem Toshiba w Pols...

CO-Unity B.V. oficjalny przedstawiciel producenta oświetlenia Toshiba otwiera pierwsze biuro w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma zaoferuje produkty z linii oświetlenia konsumenckiego, które trafią na sklepowe półki w kwietniu 2017. W ofercie znajdą się także rozwiązania dla sektora publicznego i rolnego oraz przemysłu.

Wyniki Philips Lighting za 2016 r.

Wyniki Philips Lighting za 2016 r.

Philips Lighting ogłosił roczne wyniki firmy oraz wyniki za czwarty kwartał 2016. Firma odnotowała roczny wzrost marży zysku z działalności operacyjnej o 180 punktów bazowych, do poziomu 9,1% i wolny przepływ środków pieniężnych w wysokości 418 milionów euro.

 Dyrektor Generalny Philips Lighting – Eric Rondolat, z wizytą w Polsce

Dyrektor Generalny Philips Lighting – E...

Na przełomie listopada i grudnia Polskę odwiedził Eric Rondolat, który pełni funkcję Dyrektora Generalnego (CEO) firmy Philips Lighting. 2 grudnia Eric Rondolat spotkał się z dziennikarzami w zabytkowej hali targowej Koszyki w Warszawie, aby opowiedzieć o planach firmy, przyszłości branży oświetleniowej i zaprezentować wynik dwuletniej współpracy Philips Lighting z inwestorem odbudowy tego historycznego obiektu.

Patent na sterowanie strumieniem świetlnym

Patent na sterowanie strumieniem świetln...

Spółka Apanet Green System uzyskała ochronę patentową na sposób oraz układ do sterowania strumieniem świetlnym przy wykorzystaniu stateczników elektronicznych oraz zasilaczy LED – w zależności od źródła światła.

110 lat marki Osram – od żarówki do inteligentnego oświetlenia

110 lat marki Osram – od żarówki do inte...

W 2016 r. marka Osram obchodzi swój jubileusz. W ciągu 110 lat istnienia udało się jej pokazać różne oblicza światła – od tradycyjnych źródeł światła, poprzez lampy wyładowcze i LED, aż po światło laserowe i podczerwone. Dziś Osram jest już nie tylko producentem, lecz także kompleksowym dostawcą technologii oświetleniowych. Jubileusz firmy zbiegł się z istotnymi zmianami organizacyjnymi, jakie zaszły w spółce

Silvair pozyskał 12 mln USD na rozwój

Silvair pozyskał 12 mln USD na rozwój

Krakowski start-up Silvair, działający w branży inteligentnego oświetlenia, zamknął pierwszą rundę finansowania, pozyskując od inwestorów łączną kwotę 12 milionów dolarów. Fundusze te przeznaczone zostaną na dalszy rozwój pionierskiej platformy smart lighting oraz wzmocnienie międzynarodowych działań w zakresie marketingu oraz obsługi klienta.