Wydarzenia branżowe | Raporty i analizy  (2016-12-28)   TRILUX

Czy 2016 był jasnym rokiem w branży oświetleniowej?

Z perspektywy branży oświetleniowej minione dwanaście miesięcy było bardzo interesujące. 2016 rok obfitował w wiele ciekawych premier, a zmiany technologiczne przebiegające w ich tle wskazują kierunek, w którym będzie rozwijał się ten rynek.

 


Aby wskazać najważniejsze dla branży oświetleniowej wydarzenia i trendy mijającego roku, warto przeanalizować uzasadnienia werdyktów wydanych podczas najbardziej prestiżowych targów tego sektora, przyjrzeć się zmianom technologicznym w zakresie parametrów opraw. Poniżej prezentujemy oparte o te dane podsumowanie tego, co zdarzyło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
 
 
Minimalizm i inteligencja produktów
 
Mottem ostatniej edycji targów Light + Building –najważniejszej imprezy branży oświetleniowo-budowlanej odbywającej się w dwuletnim cyklu – było hasło „Gdzie nowoczesne przestrzenie budzą się do życia: cyfrowe – zindywidualizowane – połączone”. Skupiono się w związku z tym na inteligentnych rozwiązaniach i przyszłościowych technologiach sieciowych. Analiza uzasadnień jury do przyznanych nagród prowadzi do wniosku o niezachwianej pozycji minimalizmu, postępującym znaczeniu miniaturyzacji i konsekwentnego upraszczania tego, co dotychczas uchodziło za skomplikowane. Wyróżnione zostały między innymi: oprawa o zmiennej geometrii układu optycznego wpuszczana w powierzchnię, w której jest montowana, lampa muzealna, której kształt przywodzący na myśl dawne wzornictwo, pozwala zminimalizować emisję ciepła oraz na wskroś nowoczesne oświetlenie uliczne inspirowane geometrią. Wśród wyróżnionych rozwiązań z zakresu techniki świetlnej uwagę zwracają zintegrowany, intuicyjny interfejs zarządzania pokojem do zakładów opieki, płaskie szynoprzewody, pozwalające ograniczyć ilość miejsca koniecznego na doprowadzenie instalacji, a także system kontroli oświetlenia, wszechstronnie wykorzystujący technologię Internetu przedmiotów (Internet of Things – IoT).
 
 
Rosnąca efektywność energetyczna
 
Rok 2016 obfitował także w wydarzenia potwierdzające dominację technologii LED. W raporcie opublikowanym przez analityków Goldman Sachs zapowiedziano, że w przeciągu dekady oprawy diodowe będą stanowić 95% wszystkich sprzedawanych rozwiązań oświetleniowych. Ich rosnąca popularność wynika z ciągłego postępu technologicznego w zakresie skuteczności i zwiększenia ich finansowej dostępności. Oprawy w nowej technologii pozwalają uzyskać światło dobrej jakości przy znacznie mniejszym zużyciu energii elektrycznej. W przeciągu trzech lat maksymalna skuteczność świetlna jednego ze sztandarowych rozwiązań dla przemysłu wzrosła z 73 do 150 lm/W. Decydujące dla poprawy wydajności jest zastosowanie jeszcze bardziej efektywnych modułów LED, wykorzystanie stabilnych jednostek zasilających oraz nowoczesnych materiałów, gwarantujących bardzo wysoki współczynnik odbijanego światła. Tempo, w którym producenci zwiększają efektywność energetyczną diod jest szybsze niż w przypadku dowolnej innej technologii oświetleniowej. Zapowiada się jednak, że to dopiero początek LED-owej rewolucji. Eksperci amerykańskiego portalu ledinside.com przewidują, że do 2025 roku skuteczność tego typu opraw będzie rosła z roku na rok coraz bardziej.
 
 
Bardziej świadomi konsumenci i ostrzejsza konkurencja
 
Technologiczna rewolucja ma swoje odzwierciedlenie także w postawach klientów. Pojawianie się w debacie publicznej tematu efektywności energetycznej i ograniczenia emisji CO2 oraz upowszechnienie alternatywnych metod finansowania wpływają na zwiększenie poziomu świadomości przedsiębiorców i konsumentów. W ostatnim czasie obserwujemy przewartościowanie kryteriów decydujących o wyborze konkretnych produktów. Kluczowe znaczenie ma dziś długoterminowa opłacalność inwestycji i zapewnienie kompleksowej obsługi. W związku z tym, na znaczeniu zyskują relacje z klientami, profesjonalizm pracowników oraz rozpoznawalność marki. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się także proste systemy sterowania oświetleniem, pozwalające na maksymalizację korzyści. Fakt, że na pierwszy plan wychodzi dziś realna jakość proponowanych rozwiązań oraz stopień zadowolenia klienta z obsługi sprawia, że większego niż kiedykolwiek znaczenia nabiera rynkowa pozycja dostawców oświetlenia oraz niezawodność oferowanych produktów.
 
 
Prognozy na przyszłość
 
Jak można przewidywać na podstawie raportów branżowych, w najbliższym czasie dynamicznie będzie postępować integracja rozwiązań oświetleniowych z inteligentnymi systemami zarządzania budynkami. Najważniejszymi parametrami staną się takie właściwości opraw oświetleniowych, jak sterowalność i szeroka kompatybilność ze standardowymi czujnikami i magistralami komunikacji pomiędzy urządzeniami. Na znaczeniu zyskiwać będzie jakość interdyscyplinarnej współpracy pomiędzy dostawcami elementów składających się na tego typu nowoczesne rozwiązania. Zmianom tym towarzyszyć będzie dalsza poprawa wydajności oraz ewolucja wzornictwa. Przyszłość dostawców rynku oświetleniowego wydaje się mieć jasne barwy – pod warunkiem, że włączą się w ten nowy trend.

Źródło: Trilux

Treści powiązane:Komentarze:


Katalogi

Katalog firm PL Katalog importerów  Katalog stron WWW

Archiwum informacji

Archiwum newsów

Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne wortalu LIGHTING.PL

Giełda pracy

Giełda pracy

Targi, konferencje

Targi, konferencje

Najciekawsze artykuły - wydarzenia branżowe

CO-Unity przedstawicielem Toshiba w Polsce

CO-Unity przedstawicielem Toshiba w Pols...

CO-Unity B.V. oficjalny przedstawiciel producenta oświetlenia Toshiba otwiera pierwsze biuro w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma zaoferuje produkty z linii oświetlenia konsumenckiego, które trafią na sklepowe półki w kwietniu 2017. W ofercie znajdą się także rozwiązania dla sektora publicznego i rolnego oraz przemysłu.

Wyniki Philips Lighting za 2016 r.

Wyniki Philips Lighting za 2016 r.

Philips Lighting ogłosił roczne wyniki firmy oraz wyniki za czwarty kwartał 2016. Firma odnotowała roczny wzrost marży zysku z działalności operacyjnej o 180 punktów bazowych, do poziomu 9,1% i wolny przepływ środków pieniężnych w wysokości 418 milionów euro.

 Dyrektor Generalny Philips Lighting – Eric Rondolat, z wizytą w Polsce

Dyrektor Generalny Philips Lighting – E...

Na przełomie listopada i grudnia Polskę odwiedził Eric Rondolat, który pełni funkcję Dyrektora Generalnego (CEO) firmy Philips Lighting. 2 grudnia Eric Rondolat spotkał się z dziennikarzami w zabytkowej hali targowej Koszyki w Warszawie, aby opowiedzieć o planach firmy, przyszłości branży oświetleniowej i zaprezentować wynik dwuletniej współpracy Philips Lighting z inwestorem odbudowy tego historycznego obiektu.

Patent na sterowanie strumieniem świetlnym

Patent na sterowanie strumieniem świetln...

Spółka Apanet Green System uzyskała ochronę patentową na sposób oraz układ do sterowania strumieniem świetlnym przy wykorzystaniu stateczników elektronicznych oraz zasilaczy LED – w zależności od źródła światła.

110 lat marki Osram – od żarówki do inteligentnego oświetlenia

110 lat marki Osram – od żarówki do inte...

W 2016 r. marka Osram obchodzi swój jubileusz. W ciągu 110 lat istnienia udało się jej pokazać różne oblicza światła – od tradycyjnych źródeł światła, poprzez lampy wyładowcze i LED, aż po światło laserowe i podczerwone. Dziś Osram jest już nie tylko producentem, lecz także kompleksowym dostawcą technologii oświetleniowych. Jubileusz firmy zbiegł się z istotnymi zmianami organizacyjnymi, jakie zaszły w spółce

Silvair pozyskał 12 mln USD na rozwój

Silvair pozyskał 12 mln USD na rozwój

Krakowski start-up Silvair, działający w branży inteligentnego oświetlenia, zamknął pierwszą rundę finansowania, pozyskując od inwestorów łączną kwotę 12 milionów dolarów. Fundusze te przeznaczone zostaną na dalszy rozwój pionierskiej platformy smart lighting oraz wzmocnienie międzynarodowych działań w zakresie marketingu oraz obsługi klienta.