Wydarzenia branżowe | Targi, konferencje, seminaria  (2025-01-08)  

Czym polski rynek oświetleniowy przyciąga zagraniczne marki?

Polska coraz częściej przyciąga uwagę zagranicznych firm z branży oświetleniowej jako rynek o rosnącym znaczeniu w Europie Środkowo-Wschodniej. Międzynarodowe Targi Światło 2025, które odbędą się w Warszawie w dniach 12-14 marca, to jedno z ważniejszych wydarzeń w tej części Europy, gromadzące firmy z takich krajów jak Niemcy, Wielka Brytania czy Włochy. Przedsiębiorstwa widzą w Polsce nie tylko szansę na rozwój biznesowy, ale także możliwość nawiązania nowych, międzynarodowych relacji. Co sprawia, że polski rynek oświetleniowy zyskuje na znaczeniu? 

 

 
Polska na świetlanej mapie Europy
 
Polska, pomimo odczuwalnego kryzysu wciąż może być atrakcyjnym celem ekspansji zagranicznych firm. Nie bez znaczenia jest odblokowanie przez Komisję Europejską środków z Krajowego Planu Odbudowy, w ramach których Polska otrzyma ponad 340 mld zł (76 mld EUR) z polityki spójności na lata 2021-2027. Jest to największy budżet polityki spójności spośród krajów Unii Europejskiej. Środki zostały podzielone między programy krajowe i regionalne.
 
Choć Polska gospodarka spowolniła w ostatnim czasie to przewidywane jest odbicie w następnych latach.

 

Polska cały czas pozostaje jednym z kluczowych rynków w Unii Europejskiej i przyciąga coraz większą uwagę zagranicznych firm. Mimo wyzwań, polski sektor oświetleniowy dynamicznie się rozwija, co dostrzegają marki z całej Europy. Branżowe wydarzenia, takie jak Targi Światło, stwarzają doskonałe warunki do nawiązywania relacji biznesowych i poznawania innowacyjnych rozwiązań oraz produktów.komentuje Kamilla Walicka, organizatorka Międzynarodowych Targów Światło 2025, gromadzących każdego roku producentów, dystrybutorów i klientów z całego regionu.

 
 
Branża oświetleniowa patrzy z nadzieją w przyszłość
 
Budynki mieszkalne, obiekty komercyjne, rozbudowa dróg, modernizacja istniejących obiektów – wszystkie te inwestycje wymagają nowoczesnych systemów oświetleniowych. Nie bez znaczenia pozostaje również intensywny rozwój budownictwa zrównoważonego i efektywnego energetycznie.
 
Zaawansowane technologicznie, energooszczędne systemy oświetleniowe to ważna część oferty prezentowanej przez europejskie firmy na Targach Światło, ale także temat podejmowany podczas towarzyszących wydarzeniu dyskusji, paneli i debat w międzynarodowym środowisku eksperckim. W roku 2025 w panelach dyskusyjnych wezmą udział międzynarodowi eksperci, m. in Roger Narboni – francuski projektant, który wprowadził pojęcie „Urbanistyki Świetlnej” i Niko Gentile – adiunkt na Uniwersytecie w Lund, autor książki „Daylight and Lighting under Nordic Sky”.
 
 

W rozmowach z producentami, dystrybutorami i klientami z Europy wyraźnie słychać, że nasz region odgrywa kluczową rolę w ich planach ekspansji. Udział w takich wydarzeniach branżowych jak nasze, które zdobyły pozycję lidera w kraju, jest dla firm z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Włoch istotnym krokiem w umacnianiu ich pozycji na rynku zarówno polskim, jak i europejskim. Targi stanowią nie tylko doskonałą okazję do szerokiej prezentacji produktów, ale również przestrzeń do dyskusji o przyszłości branży, wyzwaniach związanych z klimatem i budowania długofalowych relacji biznesowychkomentuje Kamilla Walicka.

 
 
Targi w liczbach
 
Targi Światło to coroczne wydarzenie stanowiące platformę wymiany wiedzy i doświadczenia wśród ekspertów z całego świata. Na 10 000 m2 powierzchni wystawienniczej co roku prezentuje się ponad 400 wystawców, m.in. z takich krajów jak Niemcy, Włochy, Holandia, Algieria, Hiszpania, Chiny czy Czechy. Na stoiskach goście mają możliwość zapoznania się z nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie oświetlenia. Wydarzenie dedykowane jest, m.in. architektom, projektantom, deweloperom, inwestorom, producentów, dystrybutorom, przedstawicielom władz samorządowych, zarządcom budynków i obiektów, osobom odpowiedzialnym za inwestycje przemysłowe czy transportowe oraz wszystkim specjalistom, poszukującym oświetlenia do specjalnych zastosowań. Targi Światło to połączenie nowoczesnych technologii i sztuki oraz wiedzy eksperckiej, w postaci szkoleń, warsztatów czy seminariów. Każdego roku wydarzenie odwiedza ponad 10.000 gości, z ponad 30 państw świata, a w szkoleniach, warsztatach i konferencjach uczestniczy ponad 1300 profesjonalistów.


 

Komentarze: