Wydarzenia branżowe | Targi, konferencje, seminaria  (2019-10-24)  

W 2020 roku targi Light + Building kończą dwadzieścia lat

Fascynujące i pionierskie osiągnięcia w dziedzinie oświetlenia i połączonych technologii budowlanych
 
Osiągnij więcej w zespole, jako pierwszy odkryj nowe światy i przeżyj fascynację nowymi dokonaniami. Oświetlenie i połączone technologie usług budowlanych tworzą wizjonerskie sieci. Light + Building je ożywia a w 2020 roku targi kończą dwadzieścia lat.

Targi Light + Building pod hasłem „Connecting. Pioneering. Fascinating” nie tylko świętują swój 20. jubileusz, ale także są okazją do radości z dobrej passy w globalnym sektorze. Połączone technologie usług budowlanych i oświetleniowe to katalizator XXI wieku. „Tego typu usługi mają potencjał, by zagwarantować wydajność, bezpieczeństwo, komfort i zdrowie dużej części mieszkańców świata. Będzie to szczególnie korzystne dla szybko rozwijających się obszarów miejskich” – mówi Wolfgang Marzin, Prezes i Dyrektor Generalny (CEO) spółki Messe Frankfurt.

 


Light + Building obchodzi 20. jubileusz: fascynujące i pionierskie osiągnięcia w dziedzinie oświetlenia i połączonych technologii budowlanych. Źródło: Messe Frankfurt / Pietro Sutera
Idąc tym tropem, Light + Building skupia się zarówno na połączeniach między inteligentnymi systemami usług budowlanych, jak i wpływie zorientowanego na przyszłość wzornictwa świetlnego. Motywy przewodnie wiodących światowych targów we Frankfurcie nad Menem, które odbędą się w dniach 8-13 marca 2020 r., wybrano równie w odpowiedzi na światowy popyt generowany przez rozwijające się rynki.
 
 
Najważniejsze tematy w skrócie
 
„Dynamic digitalisation” (dynamiczna digitalizacja) jest tematem nadrzędnym podczas jubileuszowej edycji targów w kategoriach „Connecting”, „Pioneering” i „Fascinating”. W ten sposóbLight+Building zwraca uwagę na różne czasami role producentówi konsumentów energii, którzy stosują „progresywne zarządzanie energią”. Można je regulować za pomocą inteligentnych systemów automatyki budynkowej. Z kolei „smart urban” (inteligentne miasto) przedstawia obecną sytuację i przyszłość inteligentnych infrastruktur e-dzielnic. Prawdopodobny wzrost liczby pojazdów elektrycznych będzie zaś wymagał kompleksowej i wydajnej infrastrukturydo ładowania. Tym zagadnieniem zajmie się obszar tematyczny „Advanced e-charging infrastructure” (Zaawansowana infrastruktura do ładowania) podczas Light + Building. Kolejnym ważnym aspektem dla branży i użytkowników jest „connected safety and security” (połączone bezpieczeństwo i ochrona). Wszystkie cztery powyższe bloki tematyczne są przypisane do motywu „Connecting”.
 
Równoległy motyw „Pioneering” obejmuje obszary o dużym potencjale, ale jeszcze bez ugruntowanej pozycji na rynku. Na przykład „X jako usługa”, gdzie „X” oznacza konkretny produkt, taki jak oświetlenie lub bezpieczeństwo, alborównie pionierska „predictive maintenance” (konserwacja predykcyjna). Dzięki niej instalacje elektroniczne w budynkach można monitorować poprzez zaawansowane wykorzystanie czujników i oprogramowania jeszcze zanim dojdzie do utraty wydajności lub nawet wystąpienia awarii.„Digital twin - BIM” (Cyfrowe bliźnięta - BIM) to już nie tylko interdyscyplinarny interfejs tematyczny dla wszystkich zaangażowanych w integrację systemów.
 
W dzisiejszych czasach projektowanie nie oznacza wyłącznie formy lub kształtu opraw oświetleniowych. Specyfikacja techniczna jest nie mniej ważna, zwłaszcza jeśli chodzi o łączność. Podczas targów Light + Building 2020 motyw „Fascinating” położy nacisk na ważne atrybuty przyszłościowego oświetlenia i projektowania opraw oświetleniowych. „Functional aesthetics” (Estetyka funkcjonalna)to megatrend, który świadomie odrzuca ozdobniki, koncentrując się na wymaganiach oświetleniowych w różnych sytuacjach. Tymczasem „classic authenticity” (klasyczna autentyczność) to czyste emocje związane z różnymi epokami, ale nie tylko. Związek między przeszłością a przyszłością tworzy kategoria „historical ascendency” (historyczne uniesienia), która skupia się na współczesnych odniesieniach do archetypicznych projektówz przeszłości. Nowoczesny styl życia i działania są przedmiotem futurystycznego bloku tematycznego, który naświetla takie miejsca jak stół śniadaniowy czy biuro co-workingowe, gdzie elastyczne koncepcje oświetleniowe mogą być bardzo pomocne.
 
Międzynarodowa gama produktów i motywy przewodnie zostaną uzupełnione uznanym, kompleksowym programem wydarzeń dodatkowych. Light + Building cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających ze wszystkich grup z branży, od architektów, projektantów, detalistów i rzemieślników po przedstawicieli przemysłu, inżynierów, architektów wnętrz i planistów.
 
Edycja 2018 wiodących światowych targów oświetlenia i połączonych technologii budowlanych przyciągnęła 2 719 wystawców i 220 864 zwiedzających. Mieli oni okazję, aby nawiązywać nowe kontakty, spotkać się z poznanymi wcześniej znajomymi, odkrywać najnowsze innowacje i dyskutować o perspektywach. Około 70% produktów prezentowały międzynarodowe firmy, a 52% zwiedzających pochodziło spoza Niemiec. Po Niemcach najwięcej odwiedzających pochodziło z Chin, Włoch, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Belgii.
 
Przy okazji rocznicy „Light + Building” organizowany jest też festiwal światła Luminale, który rozbłyśnie od 12 do 15 marca. Impreza przyciąga blisko 250 000 odwiedzających i należy do największych wydarzeń organizowanych w regionie Ren-Men w Niemczech. Luminale zostało zainaugurowane przez Messe Frankfurt w 2002 roku i od tego czasu cieszy się również dużym wsparciem ze strony miasta Frankfurt. Jest to biennale sztuki oświetleniowej i designu miejskiego. Jego celem jest generowanie impulsu do przekształcania miasta w atrakcyjne, przyszłościowe miejsce i centrum kreatywności na styku sztuki, technologii i urbanistyki.
 

Komentarze: