Wydarzenia branżowe | Wydarzenia  (2017-11-28)   POL-LIGHTING

Dobra zmiana w oświetleniu LED – stawiamy na jakość

23 listopada w Bibliotece UW w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting. Tegoroczna edycja była skoncentrowana na problemach związanych z obecnością na polskim rynku produktów oświetleniowych LED o niewłaściwych parametrach. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objął Polski Komitet Oświetleniowy.

 


Michał Waloch, Dyrektor Generalny Pol-Lighting, zaprezentował raport z badań laboratoryjnych produktów oświetleniowych – opraw LED i źródeł światła. Wyłania się z niego dość krytyczny obraz sytuacji: 43% przebadanych opraw LED o mocy powyżej 25 W nie spełniało wymagań normy EN-61000-3-2 EMC. Poziomy emisji harmonicznych były przekroczone od 109% do 681% (średnia przekroczeń: ok. 300%). Zdarzają się także tzw. błędy w cechowaniu (kiedy producent deklaruje większą moc, np. 40 W, a w rzeczywistości oprawa czy źródło mają mniejszą moc, np. ok. 15 W).
 
Zaprezentowane zostały także wyniki badań lamp LED w programie EEPLIANT oraz prowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Urząd Komunikacji Elektronicznej (urządzenia oświetleniowe wykorzystujące technologię LED są jednym podlegają kontroli UKE ze względu na fakt, że mogą wywoływać zaburzenia elektromagnetyczne i zakłócać przy tym pracę innych urządzeń oraz komunikację radiową).
 
Tu znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące wyników badań produktów oświetleniowych przeprowadzonych przez Pol-Lighting w ramach Programu Monitorowania Jakości
 
Do wyników badań odnieśli się na miejscu przedstawiciele kadry zarządzającej największych spółek oświetleniowych prowadzących działalność gospodarczą na terenie Polski (ES-System, LEDVANCE, LUG, Philips Lighting Poland, Schreder Polska). - Potrzebujemy dzisiaj wspólnego i świadomego działania całego ekosystemu branży na rzecz poprawy jakości i efektywności oświetlenia w Polsce. Chodzi o wszystkie podmioty wprowadzające - producentów, importerów, również dystrybutorów – zauważył Tomasz Książek, Wiceprezes Zarządu Philips Lighting Poland Sp. z o.o.
 
Rafał Gawrylak, Prezes Grupy Kapitałowej ES-System S.A. oraz Mariusz Ejsmont, Wiceprezes Zarządu LUG S.A. zgodnie podkreślali, że nawet oznakowanie CE nie gwarantuje wysokiej jakości produktu: – To pewnego rodzaju przyrzeczenie po stronie producenta na temat jakości, bez niego nie można wprowadzić żadnego produktu na rynek Unii Europejskiej. Zdarzają się jednak firmy, które nie przeprowadzają niezbędnych badań, a jedynie wzorują się na deklaracjach producenta.
 
- Produkty, które nie spełniają wymagań, bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie firm działających na polskim rynku, a także na nieefektywne wydawanie środków publicznych, co wiąże się z obniżeniem jakości prowadzonych inwestycji. Mają także wpływ na komfort i bezpieczeństwo odbiorców i użytkowników – podsumował Daniel Kutryb, Dyrektor Handlowy Schreder Polska Sp. z o.o.

Źródło: Pol-Lighting

Komentarze: