Wydarzenia branżowe | Wydarzenia  (2016-02-03)   GE

GE zakończy produkcję świetlówek kompaktowych w 2016 r.

Firma GE poinformowała, że nie będzie nadal produkować i sprzedawać świetlówek kompaktowych (CFL) na rynku USA. Wygaszenie produkcji lamp CFL nastąpi do końca 2016 r., a uwaga firmy zostanie skupiona na produkcji nowocześniejszych i bardziej efektywnych źródeł światła LED.

 


Firma GE rozpoczęła sprzedaż lampy fluorescencyjne w 1938 r., a w latach 90-tych ubiegłego stulecia skonstruowała i jako pierwsza wprowadziła do sprzedaży dzisiejsze świetlówki kompaktowe.
 
Za tak drastyczną decyzją GE stoją twarde fakty marketingowe. Świetlówki kompaktowe są zdecydowanie wypierane z rynku przez źródła światła LED. W GE najlepszym okresem  dla lamp CFL były lata 2007 – 2008, kiedy stanowiły one około 30% sprzedaży firmy. W ubiegłym roku wartość ta spadła do około 15%.
 
GE podaje kilka powodów tak zdecydowanego zwrotu w kierunku technologii LED. Jej cena spadła obecnie do rozsądnego poziomu. Mimo tego, że lampy LED są wciąż nieco droższe niż żarówki i świetlówki kompaktowe, korzyści płynące ze stosowania LED znacznie przewyższają te dodatkowe koszty, które w USA nie są wyższe niż 1 USD. GE twierdzi, że takie cechy źródeł światła LED jak pełen strumień świetlny natychmiast po załączeniu, możliwość zmiany kolorów i sterowanie przez Internet przyczyniają się do wzrostu popularności LED i są przyczyną zakończenia produkcji świetlówek kompaktowych.
 
Źródło: GE

Komentarze: