Wydarzenia branżowe | Wydarzenia  (2015-01-13)  

Międzynarodowy Rok Światła 2015

Rozpoczynający się 2015 rok został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło 2015 (IYL 2015). Ceremonia inauguracji Międzynarodowego Roku Światła i Technologii Wykorzystujących Światło 2015 odbyła się w dniach 19 – 20 stycznia w Paryżu.

Jest to interdyscyplinarny projekt edukacyjny o globalnym zasięgu, który został ustanowiony 20 grudnia 2013 roku podczas 68. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych i był inicjatywą dużego konsorcjum towarzystw naukowych, stowarzyszeń zawodowych, instytucji edukacyjnych, organizacji non-profit i partnerów z sektora prywatnego z całego świata wraz z UNESCO. Bierze w min udział ponad stu partnerów z ponad 85 krajów.
 
 
 


Celem Międzynarodowego Roku Światła jest zbudowanie wśród społeczeństw i polityków silnej świadomości tego w jaki sposób technologie wykorzysujące światło promują zrównoważony rozwój i dostarczają sposobów pomagających rozwiązywać światowe wyzwania w dziedzinie energetyki, edukacji, rolnictwa, komunikacji i zdrowia. Rok Światła ma też zwrócić uwagę na znaczenie światła i technologii optycznych w obecnym i przyszłym życiu obywateli oraz rozwoju społeczeństw. Jego celem jest także uczczenie rocznic, które przypadają w 2015 roku – od pierwszych badań optyki 1000 lat temu do odkryć w zakresie komunikacji optycznej stanowiących podstawy dzisiejszego Internetu.

W Międzynarodowym Roku Światła na poziomie krajowym, regionalnym i międzynarodowym podejmowane będą skoordynowane działania, które pozwolą ludziom w każdym wieku, z różnych środowisk i krajów, poznać i docenić rolę światła w nauce i kulturze, jako interdyscyplinarnej gałęzi wiedzy pomagającej w dążeniu do zrównoważonym rozwoju cywilizacyjnego.

Światło ogrywa elementarną rolę w życiu i działalności człowieka. Na najbardziej fundamentalnym poziomie, poprzez fotosyntezę, światło jest niezbędne do istnienia samego życia. Wiele aplikacji światła zrewolucjonizowało rozwój społeczeństw przez wpływ na medycynę, komunikację, rozrywkę i kulturę. Gałęzie przemysłu wykorzystujące światło są głównymi lokomotywami ekonomicznymi, a technologie oparte na wykorzystaniu światła odpowiadają bezpośrednio na potrzeby ludzkości przez zapewnienie dostępu do informacji, promocję zrównoważonego rozwoju, zdrowia i dobrobytu społeczeństw. Ponieważ dyscypliny związane ze światłem stają się kluczem do interdyscyplinarnej nauki i inżynierii XXI wieku, kariera w tej dziedzinie przyciąga wiele młodych światłych umysłów.
 

Komentarze: