Oświetlenie profesjonalne | drogi i ulice  (2019-07-08)   SIGNIFY

Inteligentne słupy wspierają infrastrukturę miast, a przy tym wyglądają doskonale

Infrastruktura cyfrowa jest dziś bardzo ważna dla atrakcyjności gospodarczej miasta oraz jakości życia w nim, w takim samym stopniu jak infrastruktura fizyczna, taka jak drogi, mosty i rurociągi. Niestety, większość elementów cyfrowego kręgosłupa miast jest niewystarczająca, aby zaspokoić dzisiejsze (i jutrzejsze) potrzeby w zakresie łączności.

Kompleksowym rozwiązaniem tego problemu jest inteligentny słup BrightSite firmy Signify. Nadaje się on do różnych zastosowań Internetu Rzeczy i oferuje nieprzerwaną łączność, kamery oraz czujniki otoczenia, jak również sterowalne i energooszczędne wysokiej jakości oświetlenie LED – nie naruszając jednocześnie integralności środowiska miejskiego.

 


Słupy BrightSites są przejawem strategii polegającej na wykorzystaniu infrastruktury oświetleniowej na potrzeby opracowywania nowych możliwości i usług dla klientów. Innowacja ta dodatkowo podkreśla wiodącą rolę firmy w dziedzinie oświetlenia wykorzystywanego w ramach Internetu Rzeczy. Nowe słupy BrightSites stanowią rozwinięcie wcześniejszej technologii inteligentnych słupów, zapoczątkowanej przez firmy Signify i Ericsson, zapewniającej oświetlenie LED oraz łączność bezprzewodową 4G LTE opartą na małych stacjach bazowych umieszczonych w słupie.
 
 
Ewolucja: od słupa oświetleniowego do inteligentnego
 
Nowe słupy o zwiększonych możliwościach na potrzeby Internetu Rzeczy pokazują to, jaką ewolucję przeszło oświetlenie uliczne – od generującej koszty usługi komunalnej do potencjalnie zyskownego dynamicznego punktu danych, węzła łączności bezprzewodowej oraz sprzętu monitorującego otoczenie. Ta możliwość świadczenia nowych usług, czy to telekomunikacyjnych, czy nawet reklamowych, może zapewnić ośrodkom miejskim dodatkowe przychody.
 
Zwiększyliśmy znacznie możliwości naszego inteligentnego słupa w zakresie łączności. Dodaliśmy czujniki cyfrowe i wzmocniliśmy WiFi na potrzeby łączności lokalnej, dzięki ukrytym zintegrowanym antenom udostępniającym usługi 4G i 5G od wielu operatorów. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć prawdziwe miasto przyszłości, w którym zwykła lampa uliczna zmienia się w platformę dostawy inteligentnych usług miejskich. A do tego nowa gama eleganckich wzorów pozwala dopasować te słupy do każdej miejskiej estetyki – mówi Musa Unmehopa, General Manager BrightSites.
 
Opcjonalne funkcje oferowane przez inteligentne słupy BrightSites obejmują:
 
  • Czujniki umożliwiają monitorowanie na bieżąco warunków otoczenia, takich jak jakość powietrza, wykrywanie hałasu i incydentów oraz zbieranie danych pozwalające uzasadnić decyzje poprawiające ogólną jakość życia w obszarach miejskich.
  • Kamery potrafiące obserwować warunki na drodze w celu poprawy przepływu ruchu drogowego, określania priorytetów konserwacji oraz wysyłania karetek pogotowia, straży pożarniczej czy policji.
  • Inteligentne mikrofony wyposażone w technologię zaawansowanego wykrywania wzorca zachowań, aktywowane przez hałasy kojarzone z aspołecznym zachowaniem, takie jak krzyki, alarmy samochodów, tłuczone szkło, a nawet wystrzały. W przypadku takiej aktywacji światła zostają automatycznie rozjaśnione, rejestrowany jest dźwięk i powiadomione zostają służby ratunkowe.
  • Ekrany mogące podawać ważne informacje w sytuacjach awaryjnych, jak również generować przychody jako celowane tablice reklamowe.

Inteligentne słupy BrightSites zostały już zainstalowane w miastach na całym świecie, od Nowej Kaledonii, przez San Jose w USA, po Hospitalet w Hiszpanii. – Inteligentne słupy BrightSites pozwoliły nam przekształcić przestrzenie publiczne poprzez płynne zintegrowanie technologii z codziennym życiem mieszkańców – mówi David Quirós, radca ds. innowacji i kultury miasta Hospitalet w Hiszpanii.

 


Źródło: Signify

Treści powiązane:Komentarze: