Wydarzenia branżowe | Wydarzenia  (2019-03-18)   CREE

Cree żegna się z produkcją oświetlenia

Po serii ubiegłorocznych decyzji kilku czołowych graczy rynku oświetleniowego dotyczących organizacji ich biznesu, obecnie również Cree poinformowało o zawarciu ostatecznej umowy na sprzedaż firmy Cree Lighting, stanowiącej dotychczas jej podstawową działalność biznesową.

Cree Lighting zajmowała się wytwarzaniem produktów oświetleniowych obejmujących oprawy oświetleniowe i źródła światła LED oraz rozwiązania oświetleniowe dla handlu, przemysłu i użytku konsumenckiego.

 


Nabywcą za sumę 310 mln USD stała się  jest firma Ideal Industries, Inc. Na początek Cree uzyska płatność gotówkową w wysokości 225 mln USD, a za dwa lata dodatkową sumę około 85 mln USD uzależnioną od wyników EBITDA uzyskanych przez Cree Lighting.
 
Umowa sprzedaży biznesu oświetleniowego wynika ze strategii Cree ogłoszonej w lutym 2018 r. Ma ona na celu silniejszą koncentrację działań firmy na branży półprzewodników w celu zapewnienia środków, które będą wykorzystane na sfinansowanie rozwoju należącej do Cree firmy Wolfspeed, zajmującej się m.in. zasilaniem i RF oraz innymi działami na rzecz półprzewodników produkowanych przez Cree. Umowa ma umożliwić firmie Cree Lighting zwiększenie globalnego oddziaływania i uzyskanie wsparcie inwestycyjnego. To ponowne rozważenie strategii Cree spowodowało, że Wolfspeed odnotował w ostatnich latach silny wzrost, a Cree nabył w zeszłym roku firmę RF Infineon. W wyniku transformacji firma Cree uzyska duże szanse na wykorzystanie trendów związanych z dążeniem do osiągania zerowej emisji, rozwojem rynku motoryzacyjnego i sieci 5G w telekomunikacji oraz dalszym rozwojem aplikacji LED w różnych formach i zastosowaniach.
 
IDEAL to firma rodzinna rozwijająca się w skali globalnej, która jest liderem rynku w zakresie kontroli i zarządzania energią elektryczną. Portfolio Cree Lighting i technologia SmartCast® uzupełniają zaawansowany biznes IDEAL i jej kanały dostawców, dystrybutorów, agentów i relacji z klientami.
 
Oczekuje się, że zamknięcie transakcji nastąpi w IV kwartale 2019 r. po uzyskaniu wymaganych zezwoleń i spełnieniu warunków zamknięcie określonych w umowie.
 
Źródło: Cree
 

Treści powiązane:Komentarze: