Należąca do Grupy Energa spółka Energa Oświetlenie w połowie lipca 2016 rozpoczęła modernizację oświetlenia ulicznego w Kartuzach i 32 okolicznych miejscowościach na terenie tej gminy. Zakończenie prac planowane jest na koniec września 2016.
– Tej jesieni Kartuzy wraz z okolicznymi miejscowościami dołączą do grona miast oświetlanych za pomocą najnowocześniejszej i przyjaznej dla środowiska technologii LED. Nowe oświetlenie uliczne nie tylko poprawi bezpieczeństwo w gminie, ale także pozwoli na znaczne oszczędności zużycia energii oraz redukcję emisji zanieczyszczeń – podkreśla Dariusz Kaśków, prezes spółki Energa SA.
Duża modernizacja, spore oszczędności dla gminy
Ponad dwa tysiące wysłużonych i energochłonnych lamp sodowych zastąpią energooszczędne oprawy oświetleniowe typu LED o mocach od 49 W do 74 W, co przełoży się na znaczne oszczędności dla miasta i realne korzyści dla środowiska naturalnego. Koszty zużycia energii elektrycznej w gminie spadną o 50 proc., przez co miejscowości objęte modernizacją zaoszczędzą łącznie 625 MWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 510 t w tym samym okresie.
Będzie jaśniej i bardziej ekologicznie
Choć nowe punkty świetlne będą miały niższą moc znamionową, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii LED ich parametry oświetleniowe ulegną znacznej poprawie. Nowe oprawy oświetleniowe typu LED emitować będą światło o bardziej naturalnej barwie niż dotychczas emitowane przez lampy sodowe światło żółte. Dzięki temu poprawi się rozpoznawanie kolorów, obiektów i kształtów, co wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo, ale poprawi również walory krajobrazowe tego przepięknego rejonu naszego kraju.
Gmina Kartuzy to nie pierwsze miejsce, w którym spółka unowocześnia oświetlenie uliczne według najwyższych standardów. W ostatnich latach Energa Oświetlenie zrealizowała wiele dużych projektów przebudowy i usprawnienia miejskiego oświetlenia ulicznego:
- w Bydgoszczy wymieniono aż 7300 opraw na LED, w wyniku czego koszty energii elektrycznej zużywanej na oświetlenie miasta spadły o ponad 60 procent. Wartość prac sięgnęła ponad 20 mln zł i był to drugi pod względem wielkości ogłoszony w Polsce przetarg na wymianę oświetlenia ulicznego w ramach Programu SOWA;
- w Koszalinie, w ramach umowy zawartej z miastem, Energa Oświetlenie wymieniła 900 opraw na LED, dzięki czemu miasto oszczędza rocznie 600 MWh energii, co odpowiada zmniejszeniu emisji CO2 do atmosfery o 550 ton w skali roku;
- w Hajnówce, poza wymianą 470 opraw na LED, działania modernizacyjne objęły także uruchomienie i konfigurację nowoczesnego systemu zdalnego sterowania i monitoringu oświetlenia o nazwie CPAnet;
- w Trzebielinie, Postominie i innych miejscowościach przeprowadzono dopasowane do ich potrzeb i możliwości unowocześnienia systemów oświetlenia miejskiego.
Treści powiązane: