Wydarzenia branżowe | Wydarzenia  (2016-09-14)   TAR

Lampy Reflex wśród dziesięciu najlepszych reedecji polskiego designu

Oprawy oświetleniowe Reflex, zaprojektowane przez Tomasza Rudkiewicza na początku lat 80, znalazły się wśród 10 najlepszych reedycji klasyków polskiego designu opracowanego przez internetowy serwis F5 (www.fpiec.pl)  zajmujący się trendami rynku i kultury w Polsce.

  „Potencjał klasycznych polskich projektów przez lata był niedoceniany przez rodzimych producentów. Przyczyniła się do tego charakterystyczna dla pierwszych lat po transformacji ślepa pogoń klientów za zachodnimi nowościami oraz towarzysząca jej niechęć do wszystkiego, co kojarzyło się z PRL-em. Wszystko się zmieniło na początku obecnej dekady, kiedy do Polski przywędrowała w końcu moda na produkty vintage. Ogromne znaczenie dla „polonizacji” tego trendu miała też wystawa Muzeum Narodowego w Warszawie „Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968”, którą w 2011 roku zobaczyło ponad 35 tys. ludzi (w kolejnych latach wystawa podróżowała po kraju). Dzięki tejgłośnej wystawie zobaczyliśmy, że wzorcownie naszych firm kryją ponadczasowe projekty, które z powodzeniem mogłyby konkurować ze znanymi dziś klasykami z zachodu. Niestety, specyfika PRL-u sprawiła, że w swoim czasie nie były one odpowiednio promowane poza krajem, często z powodu różnych niedoborów nie wdrażano ich nawet do masowej produkcji. Współcześnie jednak przedsiębiorczy Polacy, którzy odpowiednio wcześnie wyczuli trend na vintage, postanowili wykorzystać potencjał rodzimych klasyków. Modna stała się renowacja starych mebli. W sprzedaży częściej zaczęły się też pojawiać meble i produkty inspirowane stylistyką retro, a także reedycje projektów sprzed kilku dekad wdrażane zarówno przez małe firmy, jak i naprawdę dużych graczy. Obecnie vintage jest stabilnym segmentem krajowego rynku wzorniczego, który ma swoich wiernych fanów (wiele reedycji zostało docenionych przez specjalistów z branży, np. kapitułę plebiscytu must have organizowanego w ramach Łódź Design Festival). Dlatego też serwis F5 pokusił się o podsumowanie tego trendu i przygotował zestawienie 10 najlepszych reedycji klasyków polskiego designu.” – napisał serwis F5.
 
W zestawie tym znalazła się seria lamp Reflex zaprojektowana przez Tomasza Rutkiewicza w latach 80. ubiegłego wieku. Była ona wyjątkowym zjawiskiem na rynku produktów oświetleniowych w ówczesnej socjalistycznej Polsce. Charakteryzowały się prostym, nowoczesnym wzornictwem, wysoką jakością i były kolorowe. Rozświetliły tysiące polskich domów stając się ikoną polskiego wzornictwa oświetleniowego tamtych lat. Do dziś można je znaleźć w polskich mieszkaniach.
 
Kilka lat temu, ich twórca postanowił wznowić produkcję tych i innych opraw oświetleniowych swojego projektu pod marką TAR. Stary, rzemieślniczy sposób wytwarzania został zastąpiony nowoczesną technologią  produkcji. Dzięki temu znów możemy ozdabiać nasze mieszkania i domy kultowymi lampami, które zagrały na planach filmów Krzysztofa Kieślowskiego i Stanisława Barei.
 
 
Źródło: F5 (www.fpiec.pl), TAR (www.tar-design.pl)

Komentarze: