Kto musi oszczędzać?

Ministerstwo wyjaśnia, że zgodnie z intencją ustawodawcy (Dz.U. 2022 poz. 2127), obowiązek oszczędności energii elektrycznej o 10 proc. spoczywa na urzędach zapewniających obsługę samorządów. Są to m.in.
- organy władzy publicznej, w tym organy administracji rządowej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa oraz sądy i trybunały;
- jednostki samorządu terytorialnego;
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
- Narodowy Fundusz Zdrowia;
- uczelnie publiczne;
- samorządowe instytucje kultury.
Obowiązki i kary
Do końca marca każdego roku, ustawa nakazuje wójtom, burmistrzom, starostom, marszałkom oraz wojewodom przekazanie raportu z realizacji celu oszczędności energii. Odbiorcom tego dokumentu będzie Urząd Regulacji Energetyki.
Zgodnie z ustawą za niedopełnienie obowiązku zmniejszenia zużycia prądu, kierownikom jednostek samorządu terytorialnego grozi maksymalna kara w wysokość 20 tys. zł. W trybie administracyjnym może ją nałożyć tylko Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
STOP ciemnościom

![]() |
– Wychodzimy z założenia, że nie warto wyłączać oświetlenia, ale je wymieniać na LED – mówi Marcin Rybaczewski, szef firmy oświetleniowej Luxmat. – Mamy wiele przykładów miast, które zaczynają modernizować oświetlenie drogowe, by nie wyłączać światła mieszkańcom. Dla nas najlepszym przykładem jest miasto, w którym mamy swoją siedzibę – Środa Wlkp. Kilka lat temu zmodernizowała większość oświetlenia drogowego i dziś oszczędza ponad połowę na rachunkach za energię elektryczną! |
Źródło: Luxmat