Kontrola objęła swoim zasięgiem sklepy, markety i hurtownie w 10 województwach, łącznie 54 przedsiębiorców, w tym 21 placówek detalicznych, 14 placówek detalicznych wielkopowierzchniowych i 19 sprzedawców hurtowych. Łącznie skontrolowano 192 wyroby. Inspektorzy zakwestionowali aż 91 z nich (47,4 proc.). To więcej niż rok wcześniej. W ponad połowie produktów brakowało nazwy producenta lub importera, niewiele mniej miało niepełne informacje dotyczące bezpiecznego użytkowania lub brakowało ich w ogóle. W części przypadków nie było deklaracji zgodności lub była ona niewłaściwie sporządzona.
W laboratorium sprawdzono 10 opraw. W 9 przypadkach stwierdzono niewłaściwe wykonanie produktów. Nieprawidłowości dotyczyły m.in. nieodpowiedniej izolacji, niewłaściwej ochrony przewodów przed uszkodzeniem czy braku odporności na temperaturę.
Wielu przedsiębiorców dobrowolnie usunęło nieprawidłowości formalne. W 15 przypadkach IH wydała decyzje zakazujące udostępniania produktów, ponieważ nie spełniały wymagań lub stwarzały zagrożenie.
Porady dla konsumentów
W wielu przypadkach, nie dysponując specjalistyczną wiedzą techniczną i przyrządami pomiarowymi, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy rozwiązania zastosowane w interesującym nas sprzęcie zapewniają użytkownikowi bezpieczeństwo. Przede wszystkim kierując się rozsądkiem należy uważnie obejrzeć urządzenie przed zakupem, gdyż niektóre wady można dostrzec „gołym okiem”. Dokładne oględziny umożliwią, jeśli nie stwierdzenie, czy oceniany przez nas wyrób jest na pewno bezpieczny (precyzyjna ocena możliwa jest często jedynie w laboratorium), to co najmniej zorientowanie się co do stosunku producenta do obowiązujących przepisów.
|