Już pierwsza z książek pokazała, że zapotrzebowanie rynku wydawnictw naukowo-technicznych na wiedzę z tego wąskiego, specjalistycznego zakresu jest bardzo duże. Polskojęzyczne wydanie tej książki zostało sprzedana w nakładzie ponad 1000 egzemplarzy na rynku krajowym, ale także za granicą. Książkę przetłumaczono także na język ukraiński. Było to u podstaw decyzji o przygotowaniu nowej książki, wzbogaconej o liczne doświadczenia projektowe.
"Niewiele jest inżynierskich obszarów działalności naukowej i zawodowej, szczególnie w obrębie elektrotechniki, w których efektem są prace, mające wywoływać wrażenia estetyczne. Taką funkcję spełnia iluminacja obiektów - dziedzina wyrosła z techniki świetlnej, a więc z elektrotechniki - w odniesieniu do obiektów budowlanych: zabytków, pomników, spełnia zatem służebną rolę wobec zagadnień leżących w obszarze zainteresowań architektury, historii sztuki, plastyki. Opis iluminacji obiektów stanowi zatem ogromne wyzwanie..."
W monografii omówiono teoretyczne podstawy iluminacji – kryteria wyboru obiektów, metody i zasady oświetlania, przedstawiono koncepcje tworzenia projektów oraz wybrane przykłady realizacji. Opisano używany sprzęt i przebieg procesu wizualizacji komputerowej. Zamieszczono liczne kolorowe ilustracje.
Źródło: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej