Wydarzenia branżowe | Wydarzenia  (2018-11-30)   ZUMTOBEL

Część produkcji Grupy Zumtobel wraca z Chin do Europy, do nowej fabryki w Niszu (Serbia)

W sierpniu 2018 austriacka grupa oświetleniowa Zumtobel oficjalnie otworzyła nową fabrykę opraw oświetleniowych i komponentów w Nisz w Serbii. Zumtobel planuje przenieść tam produkcję z Chin w ramach swojej strategii restrukturyzacji.

  Alfred Felder, który przejął kierownictwo firmy Zumtobel zaledwie kilka miesiące temu, powiedział, że produkcja w Nisz w południowej Serbii będzie tańsza niż w Chinach. Jednym z czynników obniżki cen mają być niższe koszty transportu produktów do klientów. Ważnym atutem konkurencyjnym ma stać się również etykieta „made in Europe”. – Niektórzy z naszych klientów po prostu nie chcą produktów „made in China” – powiedział Felder. Około 60 proc. komponentów oświetleniowych dotychczas produkowanych przez Grupę Zumtobel w Chinach było przeznaczonych na eksport. Właśnie ta część produkcji zostanie przeniesiona do nowej fabryki w Europie, natomiast pozostała część znajdzie miejsce w mniejszym chińskim zakładzie.
 
Fabrykę podzielono na dwie części produkcyjne. Część pierwsza, w której wytwarzane są komponenty w marce Tridonic rozpoczęła produkcję seryjną na pierwszej linii już w lipcu 2018 r. Druga części zajmująca się wytwarzaniem opraw oświetleniowych rozpoczęła działalność na początku września. Nowa fabryka Zumtobel o powierzchni 40 tys. m.kw., w którą zainwestowano 30 mln euro, stanowi ważne uzupełnienie zdolności produkcyjnych tego renomowanego producenta oświetlenia.
 
Budowa fabryki grupy Zumtobel w strefie przemysłowej Niszu rozpoczęła się w połowie 2017 r. Obecnie zakład zatrudnia około 260 osób. Firma opracowała długoterminowy plan inwestycji w Serbii, który zakłada stopniowe zwiększanie zatrudnienia do 1100 pracowników w okresie od 3 do 5 lat. Sercem firmy pozostaną jej centralne zakłady w Dornbirn z centrum badawczo-rozwojowym, zatrudniające obecnie około 2100 pracowników, co stanowi  największą liczbę w całej grupie produkcyjnej.
 
Wśród produktów dostarczanych przez zakład produkcyjny w Niszu znajdą się m.in. oprawy oświetleniowe LED i sterowniki LED. Produkty wytwarzane w Serbii będą przeznaczone głównie na rynki eksportowe w Europie Środkowej i Wschodniej oraz na Bliskim Wschodzie.
 
Źródło: Zumtobel

Treści powiązane:Komentarze:

Unknownuser napisał:2018-11-30

Ciekawe. Niedawno jedno z pism branżowych donosiło na swojej stronie coś odwrotnego, źe Zumtobel zamyka produkcję w Europie http://www.rynekelektryczny.pl/2018/11/28/zumtobel-likwiduje-fabryke-modulow-led/