Wydarzenia branżowe | Wydarzenia  (2016-08-16)   OSRAM

Firma Osram znalazła najlepszego partnera dla swojego biznesu oświetlenia ogólnego

Rada Nadzorcza OSRAM Licht AG (OSRAM) wyraziła zgodę na sprzedaż biznesu oświetlenia ogólnego. Nabywcą podmiotu znanego pod nazwą LEDVANCE jest chińskie konsorcjum składające się ze strategicznego inwestora IDG Capital Partners (IDG), chińskiej firmy oświetleniowej MLS Co., Ltd. (MLS) i finansowego inwestora Yiwu State-Owned Assets Operation Center (Yiwu). Wartość transakcji to ponad 400 milionów euro.
 

Ponadto OSRAM otrzyma również zapłatę za umowy licencyjne zapewniające prawa do korzystania ze znaku towarowego. Konsorcjum i LEDVANCE idealnie do siebie pasują, ponieważ mają komplementarne struktury, zarówno pod względem geograficznym, jak i odpowiednich asortymentów produktów, a przy tym mają solidne zasoby finansowe. Dzięki tej transakcji oba podmioty będą mogły skorzystać ze znacznie większej sieci sprzedaży i dystrybucji, jak również z synergii, kładąc fundament pod wspólny, przyszły rozwój. Transakcja jest uzależniona od spełnienia kilku końcowych warunków i uzyskania pozwoleń od odpowiednich władz. Zgodnie z przewidywaniami do sfinalizowania transakcji ma dojść w przyszłym roku finansowym.
 
OSRAM znalazł nowego właściciela dla swojego biznesu oświetlania ogólnego, tj. chińskie konsorcjum, w którego skład wchodzi IDG, inwestor działający już od dawna, z dużym zasobem wiedzy na temat prowadzenia operacji biznesowych poza Chinami oraz z doświadczeniem w technologii przemysłowej, a także MLS, jedna z czołowych firm specjalizujących się w obszarze produktów opartych na technologii LED dla konsumentów w Chinach. Dzięki tej transakcji firma MLS znacznie wzmocni swoją pozycję na globalnym rynku oświetleniowym, ponieważ będzie mogła skorzystać z wieloletnich doświadczeń zdobytych przez LEDVANCE. Z kolei dla LEDVANCE ta transakcja oznacza uzyskanie lepszego i większego dostępu do chińskiego rosnącego w szybkim tempie rynku. W świetle umów zawartych z OSRAM, firma LEDVANCE będzie nadal wykorzystywać marki OSRAM i Sylvania na poziomie produktu. Prawa do własności intelektualnej są wyraźnie przydzielone, aby zarówno konsorcjum, jak i LEDVANCE mogły kontynuować prace nad globalnymi innowacjami i tworzyć nowe produkty.
 
Transakcja ta to kamień milowy w dążeniach OSRAM, aby stać się najnowocześniejszym graczem w przemyśle oświetleniowym – powiedział Olaf Berlien, prezes OSRAM Licht AG. – Szukaliśmy i znaleźliśmy najlepszego właściciela dla LEDVANCE. MLS, będące w składzie konsorcjum, to nastawiona na rozwój firma oświetleniowa z unikalną wiedzą i doświadczeniem, a także silną pozycją na ważnym chińskim rynku – dodał.
 
Dzięki tej transakcji LEDVANCE może rozwijać działalność opartą na współpracy z firmą MLS na całym świecie. Produkty z LEDVANCE, jak również te z MLS adresowane są do różnych użytkowników w różnych obszarach na wschodzących i rozwiniętych rynkach. – Mamy nadzieję, że już wkrótce rozpoczniemy naszą współpracę. Kwalifikacje i bogactwo doświadczeń zarządu i pracowników LEDVANCE stanowią dwa kluczowe czynniki, które przyczynią się do udanej współpracy LEDVANCE z MLS w przyszłości – powiedział Sun Qinghuan, prezes MLS. – Silne finansowe wsparcie sprawia, iż jesteśmy nie tylko zaangażowani w zrównoważony rozwój, ale także jesteśmy zainteresowani dalszym wzmacnianiem pozycji rynkowej sieci współpracy, będąc jednym z liderów na globalnym rynku oświetleniowym – dodaje Antony Yu, partner w IDG.
 
Nowy właściciel mocno wspiera strategię LEDVANCE i zapewni liczne korzyści dla LEDVANCE i naszych klientów. Uzyskamy dostęp do bardziej opłacalnego łańcucha dostaw dla lamp i opraw LED, a jednocześnie nadal będziemy utrzymywać nasze standardy jakości. Ponadto, wzmocnimy nasze działania i zaangażowanie sprzedażowe w Azji, a w szczególności w Chinach – mówi Jes Munk Hansen, prezes LEDVANCE. Jes Munk Hansen i zarząd LEDVANCE będą pełnić swoje funkcje po sfinalizowaniu transakcji.
 
 
Umowy o pracę i programy pracownicze obowiązują
 
Transakcja ma na celu osiągnięcie dalszego rozwoju i ze względu na ograniczoną skalę pokrywania się struktur organizacyjnych w podmiotach zaangażowanych w przedsięwzięcie nie pociągnie za sobą zmian personalnych. Umowy i zasady dotyczące zabezpieczenia przyszłości, które OSRAM i przedstawiciele pracowników wcześniej uzgodnili, pozostają w mocy. W związku z tym, umowy o pracę i programy pracownicze będą obwiązywać do końca 2018 roku. Cały układ zbiorowy i ochrona przed zwolnieniem dla niemieckich pracowników zostają zachowane.
Ta transakcja to dobra wiadomość dla pracowników LEDVANCE – twierdzi Michael Knuth, zastępca przewodniczącego Rady Nadzorczej w OSRAM Licht AG i przewodniczący związku zawodowego IG Metall w niemieckim landzie, w Bawarii. – Konsorcjum będzie respektować dotychczasowe umowy z radą pracowniczą i związkiem zawodowym IG Metall. Główna siedziba firmy LEDVANCE pozostanie w Garchingu w Niemczech (Monachium). W związku z tym wszelkie wspólne decyzje dotyczące firmy będą podejmowane zgodnie z obowiązującymi niemieckimi przepisami. Konsorcjum składa się z odpowiedzialnych i sumiennych przedsiębiorców. Ponadto, w tym miejscu należy podkreślić, iż w trakcie naszych negocjacji strony zaangażowane w to przedsięwzięcie wyraziły ogromne uznanie dla dokonań i doświadczenia całego zespołu pracowników LEDVANCE – dodaje.
 
 
Finansowanie
 
Finansowanie dla tej transakcji jest w pełni zagwarantowane. Konsorcjum sfinansuje zakup swoim kapitałem poprzez emisję akcji. Po zakończeniu transakcji konsorcjum, zgodnie z umową, jest związane pewnymi finansowymi ograniczeniami dotyczącymi zobowiązań, płynności i wypłat dywidend w LEDVANCE przez okres trzech lat.
 
 
Strategiczna umowa na dostawy wzmacnia fabrykę produkującą chipy LED w Malezji
 
W związku z ogłoszoną w listopadzie ub. r. strategią opartą na trzech filarach firma OSRAM będzie dążyć do zrównoważonego rozwoju na technologicznie zaawansowanych rynkach. W oparciu o szerokie portfolio produktów i patentów spółki pojawiają się doskonałe globalne możliwości rozwoju w szczególności dla działalności OSRAM w obszarze półprzewodników (LED). Ten rozwój będzie silniejszy dzięki nowemu zakładowi produkcyjnemu w Malezji. W związku z transakcją OSRAM i MLS podpisały strategiczną umowę na dostawy, w ramach której MLS zamierza złożyć zamówienie i dokonać zakupu rocznej produkcji chipów LED z nowej fabryki w Kulim, w Malezji po rozpoczęciu produkcji.
 

 
O firmie OSRAM
OSRAM z centralą w Monachium, w Niemczech jest jednym z dwóch czołowych producentów oświetlenia na świecie, o ponad stuletniej historii. Oferuje pełną gamę produktów, od zaawansowanych techniczne zastosowań opartych na technologii półprzewodników tj. technologia IR i laserowa, połączone w sieć inteligentne rozwiązania oświetleniowe w budynkach i miastach. W roku obrotowym 2015 (zakończonym 30 września 2015) firma zatrudniała około 33 tysiące pracowników na całym świecie i wygenerowała przychód sięgający około 5.6 mld euro. Spółka notowana jest na giełdach we Frankfurcie i w Monachium (ISIN: DE000LED4000; WKN: LED 400; Symbol: OSR).
 
O firmie LEDVANCE
LEDVANCE GmbH to spółka córka firmy OSRAM GmbH i jeden z czołowych dostawców źródeł światła dla profesjonalistów i konsumentów na świecie. Oferuje zaawansowane lampy LED, jak również szeroki asortyment tradycyjnych źródeł światła, znormalizowanych opraw oświetleniowych i inteligentnych, połączonych w sieć rozwiązań oświetleniowych. Spółka LEDVANCE działa w ponad 120 krajach i zatrudniała około 8.8 tys. pracowników (dane na dzień 1 lipca 2016 roku). W roku fiskalnym 2015 działalność w obszarze oświetlenia ogólnego stanowiła około 40 procent obrotów firmy OSRAM, tj. około dwa miliardy euro.
 
O firmie IDG
Założona w 1993 roku firma IDG Capital Partners (IDG) była jednym z pierwszych zagranicznych inwestorów typu venture capital, który wszedł na chiński rynek i skupił się na chińskich przedsiębiorstwach. Obecnie IDG posiada w zarządzaniu aktywa o wartości 8 miliardów dolarów.
 
O firmie MLS
MLS to czołowy producent produktów LED i komponentów w Chinach, z miesięczną produkcją wynoszącą 45 miliardów produktów. Firma z siedzibą w Zhongshan w Chinach, założona w 1997 roku, zatrudnia około 12.5 tysiąca pracowników, a jej przychód roczny wynosi prawie 525 mln euro. MLS jest notowana na giełdzie w Shenzhen. Prezes Sun Qinghuan posiada większościowy udział (67.3%) w MLS. Kapitalizacja giełdowa firmy to około 2.6 mld euro.
 
O firmie Yiwu
Yiwu zarządza firmami i zapewnia zasoby finansowe i zarządzanie inwestycjami dla inwestycji kapitałowych. Yiwu zarządza aktywami brutto o wartości ponad 11 miliardów euro, a netto o wartości 4 miliardów euro.

 

Treści powiązane:Komentarze: