Wydarzenia branżowe | Wydarzenia  (2021-01-12)   LUG

Mimo panującej pandemii, LUG rozpoczyna nowy 2021 rok od inwestycji

Pomimo trudności związanych ze światową pandemią Covid-19, Grupa Kapitałowa LUG S.A. uznaje rok 2020 za udany i mocnym akcentem rozpoczyna 2021 rok. Dziś Zarząd Grupy poinformował o rozbudowie Centrum Badawczo-Rozwojowego, czyli drugiej polskiej fabryki zlokalizowanej w Nowym Kisielinie k. Zielonej Góry. Firma zainwestuje w ten projekt 7,1 mln zł.

 


Umowa obejmuje rozbudowę hali magazynowej z zapleczem biurowo – socjalnym. W wyniku realizacji projektu powierzchnia magazynowa zostanie zwiększona o ok. 3000 m2, natomiast przestrzeń biurowo – socjalna powiększy się o ok. 500 m2. Ponadto LUG poszczycić się może nowymi kontraktami, obejmującymi m.in. wymianę oświetlenia na ulicach Miasta Stołecznego Warszawa, czy budowę oświetlenia na strategicznych odcinkach dróg szybkiego ruchu w Polsce.
 
W minionym roku LUG poprawił wskaźniki ROE, ROA oraz płynność. W III kwartale 2020 spółka odnotowała też rekordowy poziom EBITDA, na co wpływ miały obniżone koszty sprzedaży oraz świadczenia z FGŚP. Utrzymała również wysoki poziom rentowności sprzedaży, zbliżony do strategicznego celu marży brutto na poziomie 40 procent.

 
Rok 2020 przeszedł do historii. Był to trudny czas, pełen niespotykanych wyzwań.  Światowa pandemia zmieniła nasze życie zarówno w sferze zawodowej jak i prywatnej. Znacząco wpłynęła na funkcjonowanie wielu gałęzi gospodarki, w tym rynku oświetlenia. Pomimo niesprzyjającej sytuacji ekonomiczno-społecznej, rok zakończyliśmy w dobrych nastrojach. Z perspektywy ostatnich miesięcy mogą śmiało stwierdzić, że sprawdziliśmy się jako organizacja. Naszą mocną stroną okazała się umiejętność adaptacji do zmieniającego się rynku i jego potrzeb. W ciągu kilku miesięcy opracowaliśmy i wdrożyliśmy do sprzedaży oprawy UV-C, które zapewniają skuteczną sterylizację pomieszczeń́ – mówi Ryszard Wtorkowski, Prezes Zarządu LUG S.A. – Myślimy o biznesie długookresowo, a mijający rok i pandemia pokazały nam, że aby się rozwijać, musimy mieć odpowiedź na wydłużające się czasy realizacji dostaw komponentów czy przerwanie łańcuchów dostaw. Inwestycja w nowy magazyn jest też odpowiedzią na wyzwania związane z dostawami na odległe rynki, które wymagają pełnej kompletacji zamówień przed wysyłką. Do tego potrzebna jest przestrzeń magazynowa, którą zyskamy dzięki rozbudowie Centrum Badawczo-Rozwojowego w Nowym Kisielinie – dodaje prezes Wtorkowski.

 
Centrum w Nowym Kisielinie jest drugim zakładem produkcyjnym Grupy w Polsce. Pierwszym jest powstała w 2008 roku siedziba LUG w Zielonej Górze, która została wybudowana ze środków z emisji akcji. Od tego momentu Grupa nie dokonywała kompleksowej rozbudowy przestrzeni magazynowych, a inwestycje skupiały się wokół przestrzeni i technologii produkcyjnych.

 
W obliczu dynamicznego rozwoju i dalszych planów ekspansji rynkowej, zdecydowaliśmy się powiększyć zakład – komentuje decyzję o inwestycji Ryszard Wtorkowski. – Dzięki rozbudowie będziemy mogli rozwijać nasz Dział Badań i Rozwoju oraz jeszcze sprawniej kształtować nasze portfolio produktowe, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów. Pracujemy nad wieloma innowacjami produktowymi, a aby je wprowadzić na rynek potrzebujemy przestrzeni – dodaje.
 
Inwestycja będzie realizowana na przestrzeni I-III kw. roku, a jej planowana wartość to 7,1 mln zł.
 
Źródło: LUG
 

Treści powiązane:Komentarze: