Wydarzenia branżowe | Wydarzenia  (2018-07-20)   ENERGA OŚWIETLENIE

Rekordowy kontrakt Energi Oświetlenie na modernizację oświetlenia w Elblągu

Elbląg będzie oświetlany nowoczesnymi, energooszczędnymi lampami typu LED. W najbardziej niebezpiecznych przejściach zainstalowane mają być urządzenia wyposażone w najnowszą technologię „Smart przejście”. Władze Elbląga podpisały ze spółką Grupy Energa rekordowy kontrakt na kompleksowe usługi oświetlenia ulic, dróg i miejsc publicznych na terenie miasta.

 


Do końca lutego 2019 r. wymienionych będzie w Elblągu prawie 6,1 tys. lamp ulicznych. Tak duża liczba zmodernizowanych opraw oświetleniowych przyczyni się do ogromnych oszczędności samorządu w zużyciu energii.
 
Czteroletnią umowę o „Świadczeniu Kompleksowej Usługi Oświetlenia ulic, dróg i miejsc publicznych na terenie miasta Elbląg” podpisali: prezes Zarządu Energa Oświetlenie sp. z o.o., Michał Bełbot oraz prezydent Elbląga, Witold Wróblewski.
 
– To pierwsza tak duża i kompleksowa umowa na modernizację oświetlenia realizowana przez firmę Energa Oświetlenie  - rekordowy projekt realizowany przez spółkę. Elbląg dołączy do grona miejscowości, w których funkcjonują nowoczesne rozwiązania oświetleniowe, których celem jest poprawa bezpieczeństwa – mówi Michał Bełbot, prezes Zarządu Energa Oświetlenie sp. z o.o. – Jesteśmy otwarci na współpracę z samorządami zainteresowanymi wdrażaniem innowacyjnych projektów proekologicznych. Elbląg wysyła czytelny sygnał, że zmierza w kierunku energooszczędności, innowacyjności, gospodarki niskoemisyjnej i ochrony środowiska. Staje się w regionie liderem innowacji oświetleniowych, z nowoczesnymi rozwiązaniami tzw. Smart City i jednorodnym oświetleniem LED-owym.
 
W ramach umowy, poza utrzymaniem infrastruktury oświetlenia ulicznego, Energa Oświetlenie zobowiązała się do wymiany 5355 starych i energochłonnych opraw sodowych i rtęciowych na energooszczędne lampy typu LED. Dodatkowo, ponad 450 pozostałych lamp zostanie wyposażonych w układy redukcji mocy. W kontrakcie przewidziano również instalację urządzeń mających poprawić bezpieczeństwo przechodniów. Mają być w Elblągu zbudowane „bezpieczne przejścia dla pieszych”, część z nich zostanie wyposażona w najnowszą technologię „Smart przejście”. Prace przygotowawcze poprzedził audyt energetyczny, w którym Energa Oświetlenie dobrała oprawy oświetleniowe do odpowiednich klas oświetleniowych i wykonała pomiary fotometryczne. Pozwoli to zapewnić równomierność oświetlenia wszystkich użytkowanych dróg.
 
Tak duża liczba zmodernizowanych opraw oświetleniowych w Elblągu przyczyni się do ogromnych oszczędności z tytułu zużycia energii w wysokości 2 061,8 MWh w skali roku. Przełoży się to bezpośrednio na redukcję emisji CO2 o 1610 ton. Elbląg oświetla obecnie ponad 8 tys. lamp, z tego ponad 6,1 tys. należy do spółki Energa Oświetlenie, reszta to majątek miejski i w części mieszany.
 
  • Liczba modernizowanych opraw – 5355 szt.
  • Moc opraw przed modernizacją – 864,2 kW
  • Moc opraw po modernizacji – 425,1 kW
  • Redukcja mocy opraw – 51,1%
  • Dodatkowa redukcja nocna w godz. 23:00-5:00
  • Oszczędność energii – 2 061,8 MWh (w skali roku)
  • Redukcja emisji CO2 – 1610 ton/rocznie
 
 
Jaśniej i ekologicznie
 
Celem modernizacji oświetlenia jest nie tylko uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu energii, poprawa estetyki, efekty proekologiczne. Bardzo ważną korzyścią jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców na ulicach i przejściach.
 
Punkty świetlne, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, mają wiele zalet. Oprawy oświetleniowe typu LED emitują światło o bardziej naturalnej barwie niż lampy sodowe. Dzięki temu poprawia się rozpoznawanie kolorów, obiektów i kształtów, co wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale poprawia również walory krajobrazowe.
 
Zastosowanie matryc LED-owych pozwala na znaczne oszczędności w budżecie samorządów oraz ma pozytywne oddziaływanie ekologiczne. Nowoczesne oświetlenie jest bowiem bardziej przyjazne dla środowiska. Efektem modernizacji oświetlenia jest redukcja emisji CO2, co umożliwia realizację planów gospodarki niskoemisyjnej w gminach.
 
 
Bezpieczniej na „Smart przejściu”
 
Innowacyjny system "Smart przejście" wdrożono na jednym z najbardziej niebezpiecznych przejść w Gdańsku, na Trakcie Św. Wojciecha.
 
Instalowane przez Energę przejścia przez jezdnię są wyposażone w  inteligentny moduł. W momencie, gdy pieszy zbliża się do pasów, natężenie światła wzrasta o 80 procent. Przejścia z oprawami kierunkowymi wyposażone są w moduły analityczne wykrywające ruch pieszych. Oznakowane są za pomocą markerów odblaskowych zainstalowanych na powierzchni asfaltu.
 
System „Smart przejście” z czujnikami ruchu składa się z zespołu dwóch lamp wyposażonych w urządzenia analizujące obraz wideo, które są zamontowane na przeciwległych krańcach przejścia. Obraz z urządzeń, pobierany w odstępie 0,2 sekundy, dostarczany jest do systemu analizującego strumień. Algorytm porównuje kolejno pobrane obrazy i w przypadku wystąpienia różnicy określa wielkość obiektu. Na tej podstawie system identyfikuje przechodnia, odróżniając go od innych „obiektów” (np. zwierzęcia czy samochodu).
 
Gdy z przejścia chce skorzystać przechodzień, system automatycznie zwiększa natężenie oświetlenia, powodując, że jego sylwetka jest bardziej widoczna, nawet przy bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych. Oprawy kierunkowe LED emitują zogniskowany strumień światła, aby pomalowane na biało pasy były kontrastowo widoczne dla kierowców na tle ciemnej jezdni.
 
Zastosowanie w systemie selektywnego rozpoznawania obiektów pozwala na oszczędzanie energii elektrycznej. Automatycznie zmniejsza się bowiem natężenia światła w sytuacji, gdy nikt z przejścia nie korzysta. Na przejściach szczególnie niebezpiecznych przewidziana jest również możliwość instalacji defibrylatora. Dzięki zastosowaniu w systemie kamer możliwe jest monitorowanie przejścia i odtworzenie zapisu wideo (np. w przypadku dojścia do zdarzenia drogowego).
 
Coraz więcej ulic w pomorskich miastach i gminach oświetlanych jest ekologicznymi i energooszczędnymi lampami LED-owymi. Energa Oświetlenie zmodernizowała oświetlenie uliczne w Gdańsku, Gdyni, Bydgoszczy, Pucku, Luzinie, Skarszewach oraz w Braniewie, Malborku i Ustce.
 
Energa Oświetlenie oferuje kompleksową usługę oświetleniową w modelu LaaS (Light as a Service), produkty „Bezpieczne przejścia dla pieszych” i „Smart przejście” w wielu wariantach i opcjach pozwalających spełnić różne wymagania oraz możliwości budżetowe klientów.

Źródło: Energa Oświetlenie

Treści powiązane:Komentarze: