Wydarzenia branżowe | Targi, konferencje, seminaria  (2018-03-05)   LIGHT + BUILDING 2018

Light + Building 2018 – wiodące targi oświetlenia, elektrotechniki oraz automatyki domów i obiektów


 
Human Centric Lighting czyli oświetlenie, które poprawia zdrowie i samopoczucie
 
Cykliczna natura światła słonecznego ma zasadniczy wpływ na kontrolowanie zegara biologicznego człowieka poprzez oddziaływanie na produkcję niektórych hormonów. W godzinach porannych promieniowanie słoneczne to białe światło o wysokiej zawartości niebieskiej barwy, która blokuje produkcję melatoniny, czyli hormonu snu, natomiast stymuluje produkcję kortyzolu, czyli hormonu stresu, przygotowując nas do aktywności dziennej. W miarę upływu dnia światło zmienia barwę na cieplejszą, a produkcja hormonów ulega odwróceniu. Przy dostatecznym naturalnym oświetleniu, w dzień mamy w organizmie dużo kortyzolu i mało melatoniny, dzięki czemu możemy być pobudzeni i aktywni, natomiast w nocy poziom kortyzolu maleje, a melatoniny rośnie, dzięki czemu śpimy spokojnie i głęboko.
 
 
Biologicznie efektywne oświetlenie
 
Rozwiązania oświetleniowe typu Human Centric Lighting starają się wspierać opisany naturalny cykl dobowy ludzkiego organizmu poprzez symulowanie światła dziennego. W dzisiejszych czasach wiele osób spędza bardzo dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach, a brak słońca może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia snu, chroniczne zmęczenie, czy nawet depresja. Lampa zaprojektowana zgodnie z zasadami HCL przechodzi przez taki sam zakres barw widma jak światło słoneczne. Aby uzyskać optymalne efekty przy projektowaniu tego typu rozwiązań, należy przyłożyć szczególną uwagę do natężenia światła. Równie istotnym czynnikiem jest kierunek padania światła. Naturalne światło dociera do nas rozproszone, co można naśladować stosując w górnej części pomieszczeń oświetlenie o odpowiednio dużej powierzchni. Równomierne, doskonale rozproszone światło jest bowiem łatwiej odbierane przez fotoreceptory umieszczone w dolnej części siatkówki naszego oka. Wszystkie trzy czynniki (barwa, natężenie i kierunek padania) muszą być wzięte pod uwagę w rozwiązaniach typu HCL, aby możliwie wiernie odwzorować działanie światła słonecznego.
 
 
Liczne obszary zastosowania
 
Biodynamiczne oświetlenie może być stosowane w dowolnym wnętrzu, począwszy od domu i biura, po ośrodki opieki zdrowotnej i domy opieki. Szczególnym zainteresowaniem technologie te cieszą się właśnie w pomieszczeniach biurowych oraz placówkach ochrony zdrowia, tam bowiem najlepiej widać zalety symulacji naturalnego światła. Pomieszczenia biurowe w szczególności są doskonałym miejscem na wdrażanie rozwiązań oświetleniowych typu Human Centric przede wszystkim ze względów praktycznych, ponieważ dają pracownikom dodatkową energię, zwiększają motywację do działania oraz poprawiają zdrowie pracowników, co przynosi wymierne korzyści. Z kolei w służbie zdrowia profesjonalne oświetlenie zapewnia dobre samopoczucie pacjentom, potrafi skrócić okres leczenia, umożliwia lekarzom i pielęgniarkom skoncentrowaną pracę, oraz poprawia ogólny wizerunek samej placówki.
 
A to zaledwie początek – oświetlenie zgodne z potrzebami człowieka ma szereg innych zastosowań. Zwiększa estetykę i atrakcyjność przestrzeni usługowo-handlowych, pobudza ciekawość i entuzjazm klientów. Wydaje się ponadto niezwykle użyteczne w przemyśle, gdzie, ze względu na pracę w systemie zmianowym, sztuczne oświetlenie ma niewiele wspólnego z cykliczną naturą światła słonecznego. Poprzez prawidłową kontrolę oświetlenia można na przykład wspomagać poziom koncentracji  u pracowników na nocnej zmianie aby czuli się tak, jakby zaczynali pracę z samego rana. Poprawa wydajności i jakości pracy oraz względy zdrowia i bezpieczeństwa to przecież nadrzędne kwestie w codziennym funkcjonowaniu zakładu przemysłowego. Ale żeby zrealizować kompleksowy i funkcjonalny system oparty na HCL, należy wiedzieć jak zestawiać produkty dostępne na rynku w efektywne kombinacje. We wszystkich wymienionych rodzajach wnętrz dobrze sprawdzają się oprawy powierzchniowe dające światło rozproszone, w połączeniu ze światłem rzucanym bezpośrednio i pośrednio ze źródeł kierunkowych i punktowych. W użyciu nadal są pojedyncze lampy stołowe lub stojące, a coraz ważniejszą rolę spełniają zaawansowane systemy sterowania oświetleniem.
 
 
Light + Building: największa różnorodność rozwiązań
 
W ramach technologii Human Centric Lighting rozróżniamy rozwiązania indywidualne, w których poszczególne elementy funkcjonują niezależnie od siebie oraz takie, których inteligentne elementy połączone są w sieć. System takiej sieci może być scentralizowany, bądź też oparty na strukturze swarm technology, czyli logiki (inteligencji) rozproszonej, gdzie wszystkie moduły komunikują się ze sobą zapewniając optymalny wariant oświetleniowy. Każda wersja ma specyficzne funkcje, można zatem dobrać system najlepiej dostosowany do naszych potrzeb. Na imprezie targowej Light + Building, odbywającej się w dniach od 18 do 23 marca 2018 we Frankfurcie nad Menem, wystawcy zaprezentują szeroki wachlarz produktów i usług, a odwiedzający będą mogli zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami oraz trendami na rynku inteligentnych systemów sterowania oświetleniem. Jeden z nadrzędnych tematów targów – „Aesthetics and well-being in harmony” – będzie skupiać uwagę między innymi właśnie na szybko rosnącym znaczeniu technologii typu Human Centric Lighting.

 


Więcej informacji na stronie:
https://light-building.messefrankfurt.com/
 
 
Targi Frankfurt Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Bohdanowicza 21 lok. 21
02-127 Warszawa
www.targifrankfurt.pl
info@poland.messefrankfurt.com

Treści powiązane:



Komentarze: