Wydarzenia branżowe | Wydarzenia  (2019-03-25)   MULTIDEKOR

Z Tunezji do Polski w pogoni za marzeniami

Nic nie było w stanie go powstrzymać: ani odległość trzech tysięcy kilometrów, która dzieli go od domu, ani to, że o Polsce nie wiedział prawie nic. Nieznajomość języka potraktował jako wyzwanie. Opuścił rodzinne strony i postawił wszystko na jedną kartę. Dziś świetlne realizacje, które zaprojektował Tunezyjczyk Seifeddine Abbassi przemieniają zapomniane po zmroku przestrzenie i wywołują uśmiech na twarzach ludzi w różnych zakątkach świata.

 
Seifeddine Abbassi, projektant w firmie Multidekor                                                                                                                                                                    fot. Multidekor


Ma 30 lat i pochodzi z małej nadmorskiej miejscowości Hammam-lif w Tunezji. Od 8 lat mieszka w Polsce i przez ten czas świetnie nauczył się mówić po polsku. Już w szkole średniej interesował się grafiką komputerową i projektowaniem. Chcąc poszerzyć horyzonty, a przede wszystkim zrealizować marzenie, by zostać designerem, zdecydował się na studia za granicą. Padło na Polskę. Po ukończeniu wzornictwa przemysłowego na jednej z warszawskich uczelni, znalazł pracę w dość nietypowej branży, został projektantem spektakularnych zimowych dekoracji, które w okresie świątecznym zdobią i rozświetlają miasta, galerie handlowe czy najlepsze hotele w Polsce i za granicą. To właśnie Seifedine, nazywany przez kolegów „Seifem”, wspólnie z innymi designerami z Multidekor opracowuje minimalistyczne geometryczne konstrukcje dla prestiżowych europejskich obiektów handlowych, czy unikalne pełne odniesień do lokalnej historii iluminacje, ożywiające deptaki wielu polskich miast.
 
 – Seifeddine dołączył do międzynarodowego zespołu designerów Multidekor niecałe trzy lata temu i to tutaj zdobywał pierwsze szlify. Co go wyróżnia? Świeże spojrzenie na design, rozumienie kontekstów zarówno europejskiego kręgu kulturowego, jak i tych z Bliskiego Wschodu, a także duża zdolność swobodnego poruszania się między nimi w projektowaniu najwyższej jakości elementów świetlnego designu – tłumaczy Grzegorz Podogrocki, Prezes Multidekor.
 
Seifedine pracuje więc przy wielu kluczowych projektach, choćby takich jak tworzenie świetlnych elementów świątecznej iluminacji Warszawy. Wyjątkowa świetlna oprawa miasta wymieniana jednym tchem z iluminacją na londyńskiej Oxford Street czy paryskiej Champs-Élysées stała się rozpoznawalną zimową wizytówką stolicy. Tunezyjczyk należy też do kilkunastoosobowego zespołu projektantów, którzy stworzyli koncepcję finezyjnego, składającego się z miliona energooszczędnych lampek Królewskiego Ogrodu Światła w Muzeum Pałacu w Wilanowie. Jedyną taką w Polsce plenerową świetlno-muzyczną wystawę, pełną historycznych odniesień zwiedziło już w sumie ponad milion osób.
 
Z sukcesów zawodowych Abbassiego na europejskim rynku dumni są także jego rodacy. – Mieszkam w Warszawie od 3 lat. Co roku podziwiam zimowe iluminacje rozświetlające stolicę Polski, miałem też okazję zwiedzić świetlisty ogród w Wilanowie, który robi niesamowite wrażenie. Niezmiernie się cieszę, że swój udział w tworzeniu tej niezwykłej wystawy, przyciągającej tłumy polskich i zagranicznych turystów ma właśnie Tunezyjczyk – mówi Sghaier Fatnassi, ambasador Tunezji w Polsce.
 
Czasem nie mogę uwierzyć, że dotarłem do punktu, w którym obecnie jestem. Udało mi się osiągnąć cel, a projektowanie ozdób, w których kluczową rolę odgrywa światło jest wciągającym zajęciem – podkreśla Seifeddine. – Lubię przyglądać się reakcjom ludzi, oglądających nasze dekoracje. Zachwycają się poszczególnymi elementami, a przy tym robią sobie mnóstwo zdjęć, które krążą potem po mediach społecznościowych. I właśnie to – ich radość i uśmiech – daje mi najwięcej satysfakcji – dodaje z uśmiechem. Na pytanie o swoje zawodowe marzenia odpowiada po namyśle: – Chciałbym, by zaprojektowane przeze mnie iluminacje mieli okazję zobaczyć na żywo Tunezyjczycy, a zwłaszcza moi krewni. Mam nadzieję, że już wkrótce będzie to możliwe.
 
Firma Multidekor jest jednym z liderów w swojej branży, od ponad dwóch dekad tworzy iluminacje i świąteczne oraz okolicznościowe dekoracje. Do tej pory zrealizowała ponad tysiąc projektów dla miast i obiektów komercyjnych w Europie i na świecie: w Lyonie, Berlinie, Londynie, Tokio, Moskwie, Belgradzie, Budapeszcie, czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
 
Źródło: Multidekor

Treści powiązane:Komentarze: