Zużycie prądu w firmie można ograniczyć
Powodów stale drożejącej energii w Polsce jest kilka – to przede wszystkim zmniejszająca się produkcja prądu przez kraje skandynawskie, coraz wyższe ceny węgla, na którym oparta jest nasza energetyka oraz rosnące kwoty za uprawnienia do emisji dwutlenku węgla.
Skutki coraz wyższych cen energii odczujemy wszyscy: od gospodarstw domowych, przez niewielkie firmy usługowe, aż po duże przedsiębiorstwa produkcyjne. W największym stopniu dotkną one przedsiębiorstw energochłonnych, dla których może to oznaczać nawet kilkunastoprocentowy wzrost kosztów eksploatacji budynków. Nieco przerysowując sytuację, można powiedzieć, że prąd staje się dobrem luksusowym. Firmy nie stoją jednak na przegranej pozycji i mają do dyspozycji narzędzia pozwalające ograniczać koszty. W pierwszej kolejności powinny zająć się diagnozą zużycia energii, a następnie wdrożyć zmiany na poziomie obowiązujących w przedsiębiorstwie standardów oraz technologii i powiązać je ze zmianą zachowań pracowników. Według naszych analiz od kilkunastu do nawet 30% oszczędności może przynieść każdej firmie tylko wymiana tradycyjnego oświetlenia na technologię LED. Jeśli jednak do tematu podejdziemy systemowo i zainwestujemy np. w inteligentne technologie i edukację pracowników, to zyski będą nieporównywalnie większe.
Źródeł problemów najlepiej szukać w audycie
W pierwszej kolejności pod lupę warto wziąć chociażby taryfę za prąd i wybrać tę, która po prostu jest w sytuacji naszego przedsiębiorstwa najtańsza. Średnie i małe podmioty mogą korzystać m.in. z taryf C11 oraz C12a. C11 jest taryfą jednostrefową, w której obowiązuje jedna stała stawka przez całą dobę, i to ona jest najbardziej korzystna dla firm pracujących od godziny 8 do 16 i zużywających w tym czasie stałą ilość energii elektrycznej. W przypadku taryfy C12a cena energii zależy od pory dnia, co przynosi wymierne zyski firmom pracującym całodobowo lub tym, w których działanie części sprzętu można przyporządkować godzinom, w których prąd kosztuje mniej.
Wybór odpowiedniej taryfy oraz dostawcy może wygenerować nawet do kilkunastu procent oszczędności. To nie ona jest jednak najczęstszą przyczyną problemów związanych z nadmiernym zużyciem energii. Ocenę charakterystyki poboru prądu w firmie warto zacząć od przeprowadzenia audytu energetycznego, który ujawni obszary największych strat energii, wskaże nam, gdzie i w jaki sposób szukać oszczędności, ile one będą kosztować, i jakie przyniosą zyski.
Mając na uwadze racjonalne zarządzanie energią w przedsiębiorstwie, warto przy okazji audytu przyjrzeć się bliżej klasie oszczędności urządzeń, z których korzystamy. Mam tu na myśli nie tylko oświetlenie, ale także drukarki, komputery czy ekspresy do kawy. Różnica w skali poboru prądu pomiędzy A i A+ wynosi często nawet 15%. Równie duże oszczędności może przynieść stały monitoring stanu technicznego urządzeń biurowych oraz tego, w jaki sposób są one na co dzień użytkowane i czy przypadkiem nie są aktywne, gdy biuro już nie pracuje. Technologia może nas często wyręczyć i „myśleć” za nas, ale zmiana wielu drobnych nawyków, jak chociażby gaszenie światła w pomieszczeniach nieużywanych, oraz standardów obowiązujących w firmie to podstawa.
Prąd będzie droższy, ale światło wcale nie musi
Jedną z czołowych pozycji w strukturze opłat za energię elektryczną zajmuje w firmach oświetlenie – zwłaszcza w halach produkcyjnych, biurowcach czy magazynach, do których dopływ światła naturalnego jest ograniczony, a oprawy świetlne działają nieprzerwanie przez całą dobę. Szukając oszczędności, warto dokładniej przyjrzeć się temu, czym świecimy w firmie, jaki jest stan techniczny lamp i po prostu wymienić wszystkie źródła światła na energooszczędną technologię LED.
LED o mocy 8W to odpowiednik tradycyjnej 60-watowej żarówki. Według szacunków sporządzonych przez nas na podstawie zrealizowanych inwestycji technologia ledowa pozwala firmom obniżyć rachunek za „światło” nawet o 30%. Nie musimy przy tym wymieniać całych opraw i wszystkich źródeł światła, narażając się na zbyt duże dla nas koszty. Pierwszym krokiem może być przeorganizowanie jednego wybranego pomieszczenia, a potem kolejnych. LED-y mogą zastąpić oświetlenie halogenowe, ponieważ najnowsze modele są kompatybilne z szeroką gamą tradycyjnych opraw i można je dopasować niemal do każdej lampy.
Zużyciem energii można zarządzać
Według Michała Jastrzębskiego wraz z rosnącymi kosztami energii na polskim rynku rosnąć będzie zainteresowanie inteligentnymi systemami sterowania oświetleniem, pozwalającymi obniżyć pobór prądu nawet o kilkadziesiąt procent.
Możliwości tego typu systemów są coraz większe, gwarantują wygodę, której nie sposób osiągnąć za pomocą klasycznego przycisku on/off. Można je wyposażyć w coraz popularniejsze czujniki ruchu, ale także w opcję dostosowania mocy świetlnej do panujących warunków i natężenia naturalnego światła słonecznego. Automatyczne ściemnianie opraw działa podobnie do automatycznej regulacji jasności ekranu w naszym smartfonie. Im więcej światła naturalnego dopływa do wnętrza biura, tym słabiej świeci oprawa. I dzieje się to bez negatywnego wpływu na komfort przebywania w pomieszczeniu. Do tego dochodzi również możliwość tworzenia scen, dzielenia opraw na sekcje oraz wiele innych czynników, pozwalających zoptymalizować koszty już na etapie samego projektowania. Inwestycja tego typu wymaga nakładu środków, ale mogą się one zwrócić w czasie krótszym niż 3 lata. W dłuższej perspektywie to właśnie inteligentne sterowanie odgrywać będzie kluczową rolę w procesie racjonalnego zarządzania energią elektryczną.
Zaletą systemów inteligentnego zarządzania oświetleniem jest również stały i zdalny dostęp do funkcji diagnostycznych, danych dotyczących pracy jednostek, a także zużycia energii każdej z opraw. Dzięki temu mamy nieprzerwaną kontrolę nad funkcjonowaniem całego układu oraz każdego urządzenia osobno. Można je również zintegrować z systemami automatyki całego budynku.
Pracowniku, gaś światło
Podczas szukania oszczędności w firmie warto w cały proces optymalizacji kosztów zaangażować pracowników. Poprzez wdrożenie zasad racjonalnego korzystania z prądu i promocji właściwych nawyków wśród osób zatrudnionych ograniczymy nieroztropne wykorzystywanie energii w miejscu pracy.
Urządzenia pracujące w trybie stand-by czy pozostawianie włączonych świateł w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, to częste zwyczaje pracowników. Poprzez wprowadzenie w wewnętrznej komunikacji firmy odpowiednio przystosowanych instrukcji i wskazówek dotyczących rozważnego wykorzystywania firmowych sprzętów lub instalacji przełoży się na bardziej ekonomiczne wykorzystywanie energii elektrycznej. Krótkie treści w formie praktycznych poradników lub naklejki czy wlepki, umieszczone w miejscach szczególnie narażonych na maksymalne zużycie prądu (np. firmowa kuchnia, łazienka, pomieszczenia magazynowe), będą przypominały o podstawowych zasadach energooszczędności.
Źródło: Beghelli
Treści powiązane:
- Koszty inwestycji nie powinny dominować myślenia o nowoczesnych systemach oświetlenia biurowego
- Najważniejsze trendy w branży oświetlenia profesjonalnego w 2018
- Domowe oświetlenie LED – czas zrobić kolejny krok by stało się inteligentne
- Przeglądy techniczne instalacji oświetlenia awaryjnego
- Rekordowe ceny energii uderzają w samorządy. Pomoże wymiana oświetlenia na LED
- Beghelli debiutuje na targach ENERGETAB 2018 z nowym systemem LED