Oświetlenie profesjonalne | wnętrza biurowe  (2017-12-27)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Koszty inwestycji nie powinny dominować myślenia o nowoczesnych systemach oświetlenia biurowego

W zgodnych opiniach ekspertów zaawansowane systemy oświetlenia biurowego są źródłem różnorodnych oszczędności i przynoszą wiele korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

 


Zaniedbane, stare systemy oświetlenia biurowego są prawdopodobnie najczęstszym powodem skarg pracowników na złe samopoczucie, przemęczenie wzroku i organizmu. Ponieważ badania naukowe jednoznacznie wskazują na ścisły związek oświetlenie z samopoczuciem człowieka, inwestorzy i zarządcy pomieszczeń biurowych coraz częściej biorą pod uwagę wpływ jaki oświetlenie może wywierać na samopoczucie, chęci do pracy I wydajność pracowników. Dlatego oświetlenie staje się niezwykle ważnym czynnikiem w procesie budowy lub modernizacji pomieszczeń biurowych.

Zgodnie ze współczesną wiedzą o wpływie oświetlenie na pracowników biur, współcześni inwestorzy, projektanci i wykonawcy skłaniają się do sprawdzonych, kompleksowych rozwiązań oświetleniowych oferowanych przez czołowych producentów, zamiast tanich lecz połowicznych, polegających na stosowaniu przypadkowych opraw od różnych dostawców, które mogą sprawiać problemy z osiągnięciem i późniejszym utrzymaniem odpowiednich warunków oświetleniowych i dotrzymaniem przepisowych wymagań, powodując dodatkowe koszty.
 
Dlatego inwestorzy i projektanci powinni śmielej podchodzić do zagadnień oświetlania biur tworząc w ten sposób systemy oświetleniowe, które zapewniają środowisko podnoszące efektywność pracy. Sprzyja temu bogata, rynkowa oferta sprzętu oświetleniowego dla przestrzeni biurowych, która w sposób pełniejszy niż kiedykolwiek wcześniej odpowiada na zapotrzebowanie każdego obiektu biurowego i różnych budżetów inwestycyjnych.
 
 
Oświetlenie biurowe dla dobrego samopoczucia i wydajności
 
Badania wykazują, że przestarzałe, zużyte i słabe oświetlenie sztuczne może powodować pogorszenie nastroju pracowników biurowych i spadek ich produktywności. Jednak zgodnie ze współczesną wiedzą dobre samopoczucie ludzi pracujących w biurach może być w prosty sposób zapewnione dzięki maksymalnemu wykorzystaniu naturalnego światła słonecznego. Dlatego projekty nowoczesnych środowisk biurowych powinny kłaść, większy niż dotychczas, nacisk na możliwość ekspozycji pracowników na światła dzienne. Możliwie wysoki udział światła naturalnego w globalnym oświetleniu powierzchni biurowych zapewnia warunki  dobrego samopoczucia w pracy, sprzyja zadowoleniu pracowników i podnosi wydajność ich pracy, a nawet obniża absencję chorobową. Coraz częściej wygrywa więc pogląd, że właściwe oświetlenie sztuczne we wnętrzach biurowych powinno jedynie uzupełniać czasowe braki światła naturalnego, a nie być dominującym rodzajem oświetlenia.
Idealnym rozwiązaniem do realizacji takiego modelu oświetlenia są systemy składające się z opraw oświetleniowych wykorzystujących technikę diod świecących LED współpracujące z systemami automatycznego sterowania wykorzystującymi sygnały z różnorodnych czujników, np. natężenia światła dziennego docierającego do wnętrz oraz obecności i ruchu ludzi w pomieszczeniach. Jest to idealne rozwiązanie, które potrafi automatycznie optymalizować jakość światła minimalizując równocześnie zużycie energii elektrycznej. Poza optymalizacją jakości i kosztów światła takie systemy zapewniają możliwość personalizacji oświetlenia w poszczególnych przestrzeniach biura, a nawet na indywidualnych stanowiskach pracy, dzięki pilotom w rękach poszczególnych pracowników lub aplikacjom w ich smartfonach.

 
Fot. Philips Lighting

Inteligentne podejście do długoterminowych oszczędności
 
Oprawy oświetleniowe LED zintegrowane z systemem sterowania są wprawdzie wydatkiem inwestycyjnym, ale uzyskiwane oszczędności skutecznie zwracają te koszty, a płynące z nich oszczędności po krótkim czasie stają się czystym zyskiem, nie wspominając o zaletach płynących z ulepszenia środowiska pracy biurowej. Przy planowaniu inwestycji lub modernizacji warto więc brać pod uwagę, że niski początkowy koszt ich realizacji za pomocą najtańszych komponentów oświetleniowych, w dłuższej perspektywie może być wyższy.
 
Obecnie renomowani producenci i dostawcy oferują już sprawdzone, inteligentne rozwiązania oświetleniowe, które są łatwe w instalacji i nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Może się nawet okazać, że prace montażowe niezbędne przy takich rozwiązaniach będą tańsze niż w przypadku konwencjonalnego oświetlenia.

Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)
 

Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW