– Rok temu średniej wielkości miasto powiatowe, czyli takie, które zamieszkałe jest przez około 100 tysięcy osób, musiało zapłacić za energię potrzebną na oświetlenie miejskie około miliona złotych. Koszt zakupu energii na potrzeby infrastruktury oświetleniowej po podwyżkach wzrasta nawet o 45%. Gdyby natomiast to samo miasto zdecydowało się na wymianę opraw oświetleniowych z konwencjonalnych na LED, koszt zakupu energii pomimo wzorstu cen w przykładowym mieście spadłby do 600 tys PLN – podsumowuje Radosław Saj, ekspert ds. energetyki Signify w Polsce.
|
Warto zaznaczyć, że poziom ledyfikacji oświetlenia ulicznego w Polsce oscyluje wokół 10%. Natomiast tylko 2% stanowi inteligentne oświetlenie, czyli takie, którym można zdalnie sterować i zarządzać. Oznacza to, że przytłaczająca większość miejskiego oświetlenia jest wysoce energochłonna. Tracą na tym zarówno samorządy, jak i mieszkańcy.
Przykładem miast, korzystających już z inteligentnych rozwiązań, mogą być Kalisz i Ostrów Wielkopolski. W wyniku modernizacji, na terenie obu ośrodków miejskich zainstalowano około 2000 nowych punktów oświetleniowych LED. Zostały one połączone inteligentnym systemem zarządzania oświetleniem. Dzięki temu rozwiązaniu elementy infrastruktury oświetleniowej mogą być zdalnie zarządzane i monitorowane także za pomocą urządzeń mobilnych. Takie zarządzanie dotyczy zarówno całych sieci, jak i pojedynczych opraw, co pozwala na indywidualne dopasowanie oświetlenia do potrzeb konkretnego miasta. Wymiana opraw wraz z nowoczesnym systemem obniżyły w Kaliszu i Ostrowie koszty zużycia energii aż o 70%. Ponadto oprawy LED charakteryzują się większą trwałością i dużą odpornością na warunki atmosferyczne, co pomaga ograniczyć koszty eksploatacyjne.
– Wymiana oświetlenia ulicznego niesie za sobą wiele pozytywnych zmian – od zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, przez poprawę estetyki miasta i zmniejszenie zanieczyszczeń aż po znaczące ograniczenie wydatków na energię i utrzymanie infrastruktry oświetleniowej. Co najważniejsze, koszt modernizacji oświetlenia ulicznego można śmiało nazwać jedną z szybciej zwracających się inwestycji. Zakładając, że koszty energii elektrycznej będą dalej rosły, ten okres jeszcze się skróci. – wylicza Piotr Nowiński, ekspert ds. oświetlenia publicznego Signify w Polsce.
Warto podkreślić, iż na rynku funkcjonują obecnie krajowe i europejskie programy dofinansowujące projekty modernizacji oświetlenia, które dają miastom i gminom wiele możliwości pozyskania środków na projekty modernizacji oświetlenia. Innym rozwiązaniem może być implementacja oświetlenia w modelu Light as a Service, w którym płaci się za konkretny efekt oświetleniowy w formie abonamentu. Istnieje ogromny potencjał na wymianę oświetlenia wśród jednostek samorządowych, a każdy rok zwłoki w kwestii modernizacji to dla miast dodatkowe koszty.
Źródło: Signify
Treści powiązane:
- Wrocław jako pierwsze polskie miasto wykorzysta Interent Rzeczy w szerokiej skali
- Jak zdobyć dofinansowanie na modernizację oświetlenia ulicznego w 5 krokach?
- Rekordowy kontrakt Energi Oświetlenie na modernizację oświetlenia w Elblągu
- Miasta inwestują w inteligentne oświetlenie, które zbiera dane i monitoruje bezpieczeństwo
- Raport Cyfrowe Miasta: priorytety i bariery w budowaniu miast przyszłości
- W Polsce coraz częściej pojawiają się latarnie podłączone do Internetu