Wydarzenia branżowe | Wydarzenia  (2021-02-24)   Artykuł sponsorowany merXu

MerXu – jakie systemy automatyki budynkowej znajdziesz na platformie?

Automatyka budynkowa wywodzi się z ogrodnictwa – w latach 70 ubiegłego wieku po raz pierwszy systemy automatyki zostały zastosowane w uprawie roślin na amerykańskich farmach. Kolejno automatyczna regulacja oświetlenia, klimatyzacji i wentylacji rozpowszechniła się w biurach, żeby następnie objąć sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, roletami, bramami, a także detekcję i alarmy w domach mieszkalnych. Elementy wszystkich tych systemów dostępne są w ofercie platformy zakupowej MerXu.
 
 
Elementy automatyki budynkowej na platformie MerXu
 
Korzystając z dostępnych na MerXu urządzeń stosowanych w automatyce budynkowej można zrealizować najbardziej powszechne w tej dziedzinie systemy takie jak:
  • sterowanie roletami zewnętrznymi,
  • automatyczne otwieranie i zamykanie bram,
  • sterowanie oświetleniem zewnętrznym,
  • sterowanie ogrzewaniem,
  • alarmy oraz systemy detekcji.
 
Automatyka rolet oraz bram zintegrowana jest najczęściej z systemem alarmowym. Sterowanie oświetleniem nie tylko ułatwia i uprzyjemnia codzienne życie, ale może również służyć do symulacji obecności w mieszkaniu czy domu. Z kolei systemy wykrywające i ostrzegawcze sygnalizują niepożądane zdarzenia – włamania, zbyt wysoki poziom czadu, nieszczelność instalacji gazowej itp.
 
 
Jakie urządzenia automatyki budynkowej znajdziesz na MerXu?
 
Merxu to szeroka oferta czujników stosowanych w systemach oświetleniowych, grzewczych i innych. Instalatorzy mogą zaopatrzyć się nie tylko w popularne czujniki ruchu, wilgotności i temperatury czy dymu, ale również w czujniki deszczu, wiatru oraz wibracji i drgań. Te ostatnie mogą być używane na przykład do ochrony cennych przedmiotów znajdujących się np. w witrynie ekspozycyjnej, której nie dotyka się w normalnych warunkach.
 
 
 
 
Poza bogatą ofertą czujników, MerXu to również programowalne moduły sterujące, a także piloty i przyciski, służące do zarządzania systemami automatyki budynkowej stacjonarnie oraz zdalnie. Na platformie zakupowej nie zabrakło również tradycyjnych elementów automatyki instalowanych w rozdzielnicach elektrycznych takich jak zegary sterujące, które przydatne są dziś głównie w przemyśle.
 
 
 
 
Smart Home z protokołem Z-Wave na platformie MerXu
 
Na platformie zakupowej MerXu klienci znajdą wiele urządzeń automatyki budynkowej współpracujących z protokołem Z-Wave. Oparte na nim rozwiązania gwarantują szereg zalet, do których należy przede wszystkim:
  • bezproblemowa instalacja w istniejących budynkach, bez wiercenia czy układania nowych przewodów – Z-Wave opiera się na komunikacji radiowej,
  • rozszerzalność systemu - można zacząć od oświetlenia, kolejno dodać ogrzewanie, multimedia itd.,
  • topologia Mesh - każdy moduł jest zarówno odbiornikiem, jak i nadajnikiem, dlatego nie musi znajdować się w zasięgu jednostki centralnej – wystarczy, że zlokalizowany jest w zasięgu innego modułu. Takie rozwiązanie sprawia, że nawet w bardzo dużym domu komunikacja między modułami działa bez zarzutu,
  • duża ilość dostępnych modułów, w tym m. in. automatyczna miska do karmienia psa czy kota.
 
 
 
 
Elementy systemu inteligentnego domu opartego na Z-Wave dostępne na MerXu często nie wymagają nawet wymiany istniejącego osprzętu elektrycznego. Na przykład, żeby sterować oświetleniem wystarczy w istniejące elektryczne wyłączniki ścienne włożyć odpowiedni moduł.
 
 

Treści powiązane:Komentarze: