Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe | pokój dzienny  (2013-11-13)  

Wpuść nastrój do domu


Jak stworzyć niesamowitą atmosferę w mieszkaniu, nie robiąc wielkiego remontu? Rozwiązaniem są LED-y! Dzięki taśmom ledowym bez problemu można wyczarować magiczne kolory, cienie i efekty dekoracyjne, o których wcześniej można było tylko pomarzyć.

Możliwości, jakie pojawiły się wraz z wynalezieniem oświetlenia LED są ogromne, wręcz nieograniczone. Stosunkowo nowym produktem z gamy LED są taśmy – wciąż jeszcze mało popularne w naszych domach, ale coraz częściej pojawiające się w aranżacjach projektantów i designerów.

Jak korzystać z taśm LED i do czego można ich użyć? A przede wszystkim – jakie pomysły możemy z ich pomocą zrealizować i jak osiągnąć wymarzony efekt nastrojowego mieszkania? O odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy specjalistów z firmy EcoEnergy, produkującej oświetlenie LED. Inspiracji dostarczyła z kolei Joanna Budzyńska, wrocławska projektantka wnętrz.


Po pierwsze, znajdź inspirację

Warto poświęcić trochę czasu i przewertować magazyny wnętrzarskie oraz portale oświetleniowe w poszukiwaniu pomysłów, które odzwierciedlą nasze marzenia. – Natchnienia można szukać wszędzie: w ulubionych gazetach, w telewizji, w mieszkaniach znajomych. Można też samemu coś wymyślić. Przy dzisiejszych możliwościach realizacyjnych z oświetleniem można już zrobić chyba wszystko – mówi Joanna Budzyńska.

Projektantka kończy właśnie podświetlanie łazienki w mieszkaniu przyjaciół. – Chcieli mieć LED-y, by doświetlić łazienkę, ale też stworzyć w niej fajny klimat. Mieli dość rażącego, górnego oświetlenia. Zaproponowałam im podświetlenie wanny przy pomocy ledowej taśmy, a ponieważ przy okazji chcieli zbudować obok kabinę prysznicową, zamontowaliśmy również LED-y pomiędzy kafelkami w kabinie. Efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania – cieszy się Joanna.

W łazience, poza wanną czy kabiną prysznicową, podświetlić taśmą można praktycznie wszystko: lustro, szafki, umywalkę. – Do pomieszczeń, w których sporo jest wilgoci i taśma może być narażona na kontakt z wodą, mamy specjalną wersję produktów o IP 68. Są wypełnione epoksydem, a podczas montażu dodatkowo wypełnia się je specjalnym silikonem, więc można być pewnym, że będą w 100% wodoodporne.

Wszystkie taśmy EcoEnergy dostępne są w różnych wariantach - od taśm przeznaczonych do wnętrz, poprzez taśmy IP65, a na taśmach całkowicie wodoodpornych (IP68) skończywszy.

 


Po drugie, wyczaruj nastrój

Biorąc pod uwagę, że na nasz nastrój wpływa zarówno barwa, jak i natężenie światła, warto i w tej kwestii poradzić się specjalistów. - Poza standardową - białą ciepłą i białą zimną - barwą taśmy LED firmy EcoEnergy występują w kilku opcjach kolorystycznych. – Przykładowo, do łazienki trzeba wziąć diody o ciepłej barwie, bo patrząc w lustro przy zimnym świetle będziemy wyglądać bardzo niekorzystnie – śmieje się Joanna Budzyńska. Taśmy ledowe produkowane są w wielu wariantach, w zależności od ich przeznaczenia. Adrian Pelon, dyrektor handlowy z firmy EcoEnergy: – Od taśm na diodach typu SMD 3528 do zastosowań akcentowych, poprzez diody SMD 5050 do oświetlenia ogólnego, na taśmach RGB z diodami przystosowanymi do zmiany koloru przy pomocy odpowiedniego sterownika – wyjaśnia

Taśmy RGB mają zarówno możliwość zmiany koloru emitowanego światła, jak i mieszania poszczególnych kolorów oraz zmiany jego intensywności i jasności. Do taśm przygotowana została również pełna oferta sterowników, ściemniaczy i zasilaczy o różnych parametrach i przeznaczeniu.

Takie kolorowe LED-y mogą znaleźć zastosowanie np. do podświetlenia mebli kuchennych lub w salonie. – Podświetlić można szklane półki lub taflę ozdobnego szkła, spełniającą rolę dekoracyjną. Modne są też napisy świetlne, tworzone za pomocą odpowiedniej konstrukcji płyt gipsowo-kartonowych i podświetlających je LED-ów na ścianach lub suficie. Nasze produkty wykorzystywane są przez ludzi z wielką fantazją i zmysłem estetycznym – opowiada Adrian Pelon.


Światło w meblach

Początkowo ledowe taśmy służyły wyłącznie do celów dekoracyjnych. Dziś jednym z ich najpowszechniejszych zastosowań jest oświetlenie różnego rodzaju mebli. – Ze względu na fakt, że emitują minimalną ilość ciepła, można umieszczać je nawet w garderobach, gdzie zastosowanie tradycyjnych żarówek jest niemożliwe i spowodowałoby zagrożenie pożarem – mówi Joanna Budzyńska.

Ledowe diody rewelacyjnie sprawdzają się również jako podświetlenie mebli kuchennych. – Łańcuchem diód podświetlić można zarówno szafki wewnątrz, aby oświetlały nam swoją zawartość lub bardziej tradycyjnie, np. montując je pod górnymi szafkami w celu oświetlenia blatu. Efektownie wyglądają również pod spodnią częścią szafek, oświetlając podłogę – wylicza Adrian Pelon.

Ostatnim hitem jest połączenie ledów z taflami szkła Lacobel. – Szkło powinno mieć niejednorodną powierzchnię. Można podświetlić je paskiem ledowym z brzegu, uzyskując bardzo ciekawy efekt lub zamówić w szkle konkretny wzór. Po podświetleniu krawędzi taśmą LED świeci tylko wzór, nie całe szkło – wyjaśnia dekoratorka.

 


…i na suficie

Przy odpowiednim obliczeniu mocy lamp można tak zastosować taśmy ledowe, by stanowiły oświetlenie ogólne, a nie tylko dekorację pomieszczenia. – Przyjmuje się, że trzeba 7,5 W/1 m, aby światło mogło pełnić rolę głównego. Wiele zależy też od naszych preferencji – często montuje się np. taśmy LED pod tzw. wyspą zrobioną na suficie z regipsów. Tylko od użytkownika zależy, czy chce, by pełniło one rolę rozproszonego, delikatnego światła wprowadzającego miły nastrój we wnętrzu czy też głównego, mocnego oświetlenia całego pomieszczenia.

Do zmiany natężenia i barwy światła służą właśnie taśmy RGB. Dzięki odpowiednim sterownikom można zmieniać parametry i kolor światła.

Bardzo efektownie wyglądają też podświetlone taśmami LED schody. – Możliwości aranżacji wnętrz przy pomocy oświetlenia jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto zaprzyjaźnić się z LED-ami, tym bardziej że poza walorami dekoracyjnymi to również ponad 7-krotna oszczędność energii elektrycznej i korzyści dla środowiska – przekonuje Adrian Pelon z EcoEnergy.


Źródło: EcoEnergy
 

Komentarze: