Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe | pokój dzienny  (2013-07-22)  

Zaplanuj oświetlenie mieszkania... z głową!


Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na nasze życie ma oświetlenie. Od sztucznego światła może zależeć samopoczucie, a nawet zdrowie! Rozsądnie operując światłem, możemy osiągnąć zdumiewające efekty. Warto pamiętać, że źródła światła mogą m.in spełniać rolędekoracyjną  i budować atmosferę pomieszczenia. Ostatnio w ofertach producentów pojawia się coraz większy wybór źródeł światła, które wykorzystują technologię LED i to właśnie one doskonale nadają się do tworzenia niepowtarzalnych kompozycji świetlnych, przy okazji zachowując niski koszt eksploatacji.
Przedstawiamy kilka ciekawych rozwiązań, jak w łatwy sposób sprawić, by nasza sypialnia, kuchnia i łazienka robiły większe wrażenie.
 
Nastrojowe światło (sypialnia, kącik wypoczynkowy...):
Przy oświetlaniu tego typu pomieszczeń ważne jest, by wybrać źródła światła o ciepłej, białej barwie (2700-3000 K). Kolejną sprawą na jaką należy zwrócić uwagę, jest równomierne ich rozmieszczenie: tak, żeby nie tworzyć zbędnych cieni. Moc poszczególnych źródeł jest nie tyle ważna co ich ilość. Popularnym rozwiązaniem jest zamontowanie do nich mechanizmów ściemniających, podłączonych do systemu sterowania światłem.
Żeby nie szpecić wnętrza włącznikami, można użyć odpowiedniego przekaźnika i skrętki komputerowej. Zaplanowanie i wdrożenie takiego systemu nie jest tanie, ale daje doskonałe efekty. Przy pomocy inteligentnych wyłączników możemy sterować oświetleniem nawet przez telefon komórkowy (używając domowego WiFi).
Ważne jest samo rozłożenie świateł. Warto zamontować oprawy boczne, sytuując źródła światła na ścianach. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie oświetlenia bezpośrednio w meblach (szafka, barek, rama łóżka). Diody LED oddają stosunkowo mało ciepła, dzięki czemu nie niszczą elementów drewnianych. Ostatnio modne jest też montowanie profili świetlnych przy samej podłodze - efekt jest bardzo dekoracyjny! Jeżeli mamy w mieszkaniu podwieszany sufit, możemy zastosować jeszcze jedno interesujące rozwiązanie - wnęki (mogą być także w ścianach), w których zamontujemy źródła światła, doskonale uzupełniają się z przyciemnionym oświetleniem. W tym przypadku zastosujemy taśmy lub listwy ledowe.

 

 
 
Co ważne,  użycie dużej ilości źródeł światła o niskiej mocy nie wyklucza przygotowania głównego oświetlenia, choćby służącego do sprzątania w pomieszczeniu.
 
Światło funkcjonalne
Ważne by dobrze doświetlić miejsca krytyczne - blat w kuchni czy lustro w łazience. Te miejsca zwykle stanowią spore wyzwanie dla planujących oświetlenie, gdyż od tych decyzji często zależy, komfort pracy i użytkowania.
 
Światło w łazience czy kuchni wciąż może spełniać funkcję dekoracyjną, jednak nie można zapomnieć o tym, że przede wszystkim ma być funkcjonalnie i bezpieczne. Wybierając źródło światła w technologii LED do łazienki lub kuchni powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego klasę szczelności (współczynnik IP). Warto również pamiętać, że LEDowe źródła światła już same w sobie rozwiązują problem częstego zapalania i gaszenia światła. LEDowe diody poprzez szereg rozwiązań technologicznych są odporne na skoki napięcia.
 
Żeby dobrze oświetlić kabinę prysznicową, należy wykorzystać źródła światła o obniżonym napięciu zasilania (12V) i wysokiej klasie szczelności. Przy współczynniku IP powyżej 65 źródło światła jest odporne na działanie bieżącej wody.
Ciekawym pomysłem jest podświetlana ściana łazienkowa wykonana ze szklanych pustaków. Nie musimy używać do tego luksfer (czyli już gotowych produktów) - wystarczy użyć taśmy LED i samemu zaprojektować rozkład świateł.
Najpowszechniejszym błędem przy oświetlaniu luster jest zastosowanie jednego i zbyt wysoko zawieszonego punktu świetlnego. W ten sposób doprowadzamy do pojawiania się cieni bardzo utrudniających codzienne użytkowanie (makijaż, golenie). Można tego uniknąć, montując dwa źródła światła po obu bokach lustra nieznacznie powyżej linii wzroku (tak by nas nie raziły). Jeżeli nie mamy takiej możliwości, warto umiejscowić oba nad lustrem w takiej odległości od siebie, żeby promienie krzyżowały się na twarzy.
Zarówno w kuchni jak i w łazience możemy zastosować oprawy wpuszczone w podwieszony sufit. Równomierne ich rozmieszczenie wpłynie pozytywnie na doświetlenie wnętrza.
Dobrym pomysłem jest też wpuszczenie w szafki nad blatem kuchennym małych źródeł światła o wąskim strumieniu świetlnym. Wyglądać będą bardzo dekoracyjnie, a przy okazji wesprą doświetlenie blatów.
Nowatorskim pomysłem jest użycie pasków ledowych do podświetlenia, coraz częściej stosowanych szklanych powierzchni nad blatem, zastępujących popularną glazurę.

 

 
Dzięki wykorzystaniu powyższych metod w prosty sposób możemy odmienić wnętrza naszego mieszkania. Warto pamiętać, by przy dobieraniu ledowych źródeł światła kierować się jakością produktów. W aranżacjach przedstawionych na fotografiach użyte zostały produkty z oferty polskiej  firmy Eco Energy.
 
W aranżacjach użyte zostały poniższe produkty firmy Eco Energy:
 
Zastosowanie
Produkt
Opis
dekoracyjne
ee-03-030; ee-03-011
świeczka
dekoracyjne
ee-03-102
kulka
dekoracyjne/ osw. mebli
ee-07-104
taśma LED
oświetlenie miejscowe
ee-01-060
źródło światła punktowe
źródło światła ściemniane
ee-02-050
zamiennik standardowej żarówki


Źródło: EcoEnergy


 

Komentarze: