Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe | dekoracyjne  (2009-02-03)  

Snow - projekt Louise Campbell

Nowa lampa brytyjskiej projektantki wnosi do wnętrz wspomnienie zimowego światła
 Louise Campbell współpracowała już wcześniej z Louis Poulsen tworząc dwie oprawy ujmujące zjawisko słonecznego światła letniego przesączonego przez listowie. Teraz utalentowana projektanta zaprojektowała Snow, niekonwencjonalną lampę przywołującą obraz światła zimowego odbijającego się w śniegu. 

Dzieła Louise Campbell mają swoje korzenie w dynamicznych pomysłach i prostych obrazach. Poprzez Snow projektantka dąży do uzyskania łagodnego światła kojącego umysł. Inspiracją dla niej była duńska zima obfita w czysty biały śnieg odbijający refleksy odległego światła. W Danii lato jest na tyle słoneczne, że nie ma potrzeby używania światła sztucznego, podczas gdy zimą jest ono używane prawie 24 godzin na dobę. Snow stanowi wcielenie wizji i esencję tych sześciu miesięcy dla których został stworzony.

 
 
W swojej pracy ze światłem, Louise Campbell dąży do stworzenia wciągającej narracji, biorącej początek w pragnieniu przeniesienia piękna natury do naszych domów. Według jej opinii, lampy powinny tworzyć nastroje, ale nigdy kosztem funkcjonalności światła. Louise Campbell tworzy oprawy oświetleniowe w sposób logiczny, dążąc do najpełniejszego wykorzystania właściwości światła, nie skupiając się na pojedynczym efekcie. Snow spełnia więc wszystkie wymagania stawiane przez Louis Poulsen w jej strategii oświetlenia pod względem dystrybucji światła i kontroli olśnienia.

 
 
Snow został zaprojektowany jako dwa połączone stożki: większy stożek to podstawę oprawy, a mniejszy jej zwieńczenie. Oba stożki są ucięte pod kątem tworzącym smukłe zakończenie. Dwu kilogramowy odważnik, zwisający luźno nad podłogą wewnątrz obudowy pozwala na zachowanie zgrabnej sylwetki i równowagi całej konstrukcji. Kabel na którym jest zwieszony spełnia również funkcję uchwytu dla przewodu elektrycznego. Tak sprytnie wymyślony balans łączy funkcje techniczne i wyczarowuje efekt kuli śnieżnej zamrożonej w czasie podczas spadania na ziemię. 
 
Snow został wykonany z cienkiego akrylu o grubości 4 mm.  Nadrukowany na nim motyw składa się z białych kropek w trzech rozmiarach, przypominających spadający śnieg. Motyw śniegu został nadrukowany warstwami, co pozwala na uzyskanie efektu cieniowania. Wzór jest stopniowany, łagodnie zanikający im dalej od źródła światła. Taka forma pozwala na uzyskanie optymalnej dystrybucji światła i ochrony przed olśnieniem. Górna część Snow została wykonana z dwóch połączonych arkuszy, co pozwala na uzyskanie wrażenia głębi, filtrując światło i równocześnie dystrybuując je w pożądanym kierunku.

 
 
Snow sprawia, że bawimy się światłem, zarówno tym emitowanym pośrednio poprzez nadrukowany wzór jak i bezpośrednio poprzez otwory w stożkach. Masywny, ale wciąż lekki jak piórko,  Snow wygląda jakby unosił się nad podłogą.
 
Dzięki swojej niekonwencjonalnej i uduchowionej konstrukcji, Snow wydaje się być idealny zarówno do wykorzystanie w prywatnych domach jak i miejscach publicznych. Snow może być traktowany jako rzeźba i punkt centralny każdego pomieszczenia, spełniając również wszystkie wymagania praktycznego oświetlenia. Oprawa ma 1500 mm wysokości, średnica stożka w najszerszym miejscu wynosi 350 mm, a obwód całej oprawy maksymalnie 800 mm. Snow jest wyposażony w ściemnialną żarówkę 1 x 60 W i 1 x 40 W z odbłyśnikiem. Może być również wyposażona w lampę metalohalogenkową 2 x 35 W. 
W sprzedaży od wiosny 2009.

Lampa Snow stanowi nowość w ofercie firmy Targetti Poulsen Poland Sp. z o.o.
 


Źródło: materiały firmowe
 

Komentarze: