Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe | oprawy sufitowe  (2017-10-30)  

Światło marki Dark

Ile trzeba mieć poczucia humoru, aby firmę produkującą oświetlenie nazwać „ciemność”. Takich niebanalnych i odważnych pomysłów nie boją się Belgowie. W 2000 r. nieopodal Brugii powstała marka Dark. Od tego czasu belgijski producent nie przestaje zaskakiwać.
 
  Marka Dark założona została przez Marnicka Smessaerta. Od początku firma proponuje oświetlenie odznaczające się nonkonformistycznym i nowoczesnym designem. Dzięki pasji i zaangażowaniu współpracujących z Dark designerów kolekcje lamp, oświetlenia podsufitowego, lamp stojących, kinkietów czy abażurów łączą w sobie wysokie walory funkcjonalne z niebanalnymi formami.
 
Jednym z flagowych projektów firmy pozostaje The Baby Bubble – stworzony przez Alexa de Witte’a szklany kinkiet przypominający efemeryczną mydlaną bańkę. Lekka forma projektu to efekt fascynacji projektanta możliwościami jakie daje rzemieślnicze wytwarzanie szkła – każdy egzemplarz jest niepowtarzalny. Na przeciwległym biegunie jest drewniana lampa Saturnuz autorstwa Jacoba de Baan - geometryczna i zdyscyplinowana forma, której kształt zainspirowany został szóstą planetą Układu Słonecznego.
 
Projektanci współpracujący z Dark śmiało eksperymentują z formami, ale również w udany sposób łączą najprzeróżniejsze materiały, często takie, które nie kojarzą się tradycyjnie z oświetleniem. Portugalski architekt, Miguel Arruda stworzył całą kolekcję, w której główną rolę odgrywa korek. Linia Captain Cork to kilka modeli wiszących lamp o miękkich liniach i naturalnej, ciepłej barwie.
 
Nieoczywiste i świeże modele Dark to dowód na kreatywność jej twórców. Kilkadziesiąt modeli belgijskiej firmy sprawdzi się jako ozdoba wnętrz mieszkań czy domów, ale bez wątpienia swoją oryginalnością przełamią aranżację wnętrza komercyjne – hoteli, pensjonatów, biur i restauracji.
 
Do Polski oświetlenie Darka zawitało dzięki warszawskiej firmie BM Housing reprezentujej jedne z bardziej rozpoznawalnych współcześnie marek wnętrzarskich.
 
Źródło: BM Housing
 

Komentarze: