Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe | pokój dziecięcy  (2009-08-20)  

W roli głównej - lampka biurkowa


Wrześniowy powrót do szkoły oznacza wieczorną naukę i nierzadko długie godziny za biurkiem. Przygotowując się na nadejście roku szkolnego pamiętajmy o tym, że dobrze dobrana lampka na biurko to jeden z najważniejszych sprzętów potrzebnych uczniowi.

Dobrze dobrane oświetlenie zmniejsza zmęczenie oczu, ułatwia wykonywanie precyzyjnych czynności, a także wpływa na wydajność pracy. Jak wybrać odpowiednią lampkę i najodpowiedniejszą do niej żarówkę radzi Philips.
 

Jest kilka zasad pomagających w doborze odpowiedniej lampki biurkowej, która ma służyć wytężonej pracy i skupieniu. Najlepiej wybrać lekką, ruchomą lampkę z długim ramieniem, umożliwiającym dowolne ustawienie w zależności od potrzeb. Przy mniejszych powierzchniach do pracy, dobrym rozwiązaniem jest lampka mocowana na klips do krawędzi biurka – jest ona bardzo uniwersalna w zastosowaniu.
 
 

Praworęczna osoba powinna mieć lampkę umieszczoną na biurku po przeciwnej stronie, tak aby nie zasłaniała sobie światła w trakcie pisania. Leworęczne osoby postępują analogicznie i umieszczają źródło światła po prawej stronie. Ważna jest także odległość pomiędzy źródłem światła, a biurkiem – wyliczono, że optymalna odległość wynosi około 35-50 cm. Zapewnia ona prawidłowe natężenie światła padającego na książki i zeszyty. Naprzeciw tym wymaganiom wychodzi Philips z serią lamp na biurko w marce Massive posiadających możliwości regulacji ramienia, co umożliwia dostosowanie światła do indywidualnych potrzeb dziecka. Należy pamiętać o efekcie „oślepienia”, które może być spowodowane odbiciem światła od blatu. Rozwiązaniem chroniącym przed dyskomfortem odbicia światła, jest matowa i ciemna powierzchnia biurka.

 
 
1/3 swojego życia spędzamy w szkole, pracy czy w domu, pochyleni nad książkami, zeszytami czy innego rodzaju dokumentami. Najlepszym światłem do pracy i nauki jest światło naturalne. Jesienią jednak dzień jest coraz krótszy i sztuczne światło towarzyszy nam przy większości wykonywanych czynności. Dlatego powinniśmy dobrać tak źródła światła, aby zapewnić dziecku maksymalną wygodę i komfort nauki. Naukowcy udowodnili, że w odpowiednim oświetleniu ludzie pracują chętniej, wydajniej i mają lepszą koncentrację. Właściwe światło poprawia także nasze samopoczucie, ma duży wpływ na komfort widzenia, a przez to na nasze zdrowie. Dobre światło zmniejsza stres i reguluje poziom hormonu szczęścia. Dzięki światłu, dostrzegamy prawdziwe kolory – dlatego biorąc pod uwagę wyniki badań musimy pamiętać, że dobrze dobrane światło to klucz do sukcesów, również w nauce. Warto pamiętać aby nie kierować się przy zakupach wyłącznie ceną. Zakupiona lampka powinna spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, ponieważ często będzie obsługiwana przez nasze dziecko.
 

 
Najbardziej przyjazne światło, oddające dobrze kolory pochodzi z lampek halogenowych. Promieniowanie emitowane przez halogeny przypomina najbardziej światło dzienne - białe i skrzące, dzięki czemu w naturalny sposób oddaje rzeczywiste kolory, a nam łatwiej się przy nim skupić na pracy. Większość niewielkich lampek biurkowych Massive posiada zainstalowane źródło halogenowe – najczęściej jest to mała kapsułka. Aby zmniejszyć wielogodzinny pobór prądu Philips wprowadził na rynek halogeny, w tym także kapsułki, dające 30% oszczędności energii. Dzięki temu, możemy świecić lampkę biurkową przez wiele godzin bez obawy o wysokie rachunki. Żarówka halogenowa doskonale zastąpi także zwykłą żarówkę w oprawie lampki biurkowej. W ofercie Philips znajdują się także halogeny na tradycyjnym trzonku E27 i E14, które pasują do większości opraw. Jeśli nasza lampka ma charakter reflektorka na napięcie sieciowe niskie 12V lub wysokie 230V proponujemy zastosować reflektorek energooszczędny, który daje mocne nakierunkowane, jasne, naturalne światło i oszczędność energii rzędu 30%. Dużą zaletą żarówek halogenowych jest efekt natychmiastowego pełnego blasku oraz możliwość ich przyciemniania.
 

 
O tym, jaką lampkę na biurko wybierzemy zdecydują względy praktyczne, gust naszego dziecka, wystrój wnętrza i nierzadko cena. Minęły czasy, gdy ograniczaliśmy się do trzech kolorów bieli, czerni i szarości. W marce Massive firmy Philips praktyczność współgra z eleganckim designem. Możemy wybrać praktyczne lampki na teleskopowym, ruchomym ramieniu, fikuśne lampki na ramieniu gumowanym, które daje duże możliwości regulacji oświetlenia, a także niedrogie kolorowe i zabawne lampki w sam raz na biurko ucznia.
 


Źródło: Philips Lighting

 

Komentarze: