Największy na świecie świetlny dźwig portowy, sekstant i fotel Heweliusza, chłopiec z blaszanym bębenkiem – takich iluminacji nie będzie nigdzie indziej. Tegoroczne, wyjątkowo oryginalne i liczne dekoracje świetlne Gdańska wprowadzą mieszkańców i turystów w zimowy nastrój, układając się przy tym w spójną, angażującą opowieść o niezwykłym mieście. Po raz pierwszy rozbłysną już 2 grudnia.
Zupełnie nowa koncepcja iluminacji została przygotowana i zaprojektowana z myślą o Gdańsku i jego przestrzeniach. Poszczególne elementy dekoracji opowiadają barwną historię miasta, podkreślają jego unikatową architekturę, nawiązują do sylwetek wybitnych gdańszczan i lokalnych legend. Powstały na zamówienie i zostały dobrane w taki sposób, by mogły wydobyć i podkreślić wyjątkowy charakter poszczególnych lokalizacji.
Dzięki nim na Głównym Mieście będzie można poczuć prawdziwie magiczną atmosferę świąt. Całość składa się z 260 tysięcy punktów LED. Wśród najważniejszych i najbardziej oryginalnych dekoracji zimowych miasta znajdą się migoczące blaskiem złote lwy gdańskie z herbem, które staną się świetlną wizytówką Gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Na Zielonym Moście zwiedzających zaskoczy z kolei rozświetlony 20 tysiącami ledowych punktów 10-metrowy dźwig portowy, układający prezenty. Nawiązuje on do górujących nad miastem dźwigów stoczniowych, które są już stałym elementem gdańskiego krajobrazu.
Wchodzących na ozdobiony plac Kobzdeja przywita chłopiec grający na bębenku rodem z powieści Güntera Grassa. Po zmroku rozbłyśnie tu także sekstant i fotel Heweliusza. Świątecznie wyróżnione zostaną też atrakcje turystyczne Gdańska i charakterystyczne punkty miasta. Świetlny czar zapewni na Długim Targu rozświetlony Termometr Farenheita, natomiast przy ulicy Grobla, pomiędzy czterema lwami Fontanny Czterech Kwartałów, powstanie symboliczna świetlista rzeźba dawnej studni. Fanów selfie z pewnością ucieszy duża świetlista foto-rama z gdańskimi lwami oraz trójwymiarowe świetlne bramy, które staną w pobliżu Zielonej Bramy.
Tradycyjnym świątecznym akcentem będzie ubrana w warkocze świetlne 16-metrowa choinka, która stanie przy pomniku Neptuna, jej charakterystyczne ozdoby w formie gwiazd nawiązują do sklepienia bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zimową metamorfozę Gdańska uzupełnią rozłożyste ozdoby wiszące nad głowami przechodniów, przestrzenne dekoracje latarni przy ulicy Długiej i Długim Targu. Świąteczny blask zapewnią rozświetlone drzewa na Targu Drzewnym, w Parku Świętopełka. Odświętny zimowy wygląd dzięki dekoracjom latarniowym zyska także ulica Szeroka. Iluminację świąteczną miasta będzie można podziwiać aż do 6 lutego.
Morze światła w Parku Oliwskim
W tym roku ulubiony przez gdańszczan park ponownie rozbłyśnie po zmroku, zyska też zupełnie nowy, morski charakter. Siedemnastowieczne galeony, okazałe ozdobne żyrandole czy trójwymiarowe bramy - to tylko niektóre z elementów wyjątkowej, świetlnej scenografii, która sprawi, że Park Oliwski stanie się idealnym miejscem do wieczornych rodzinnych spacerów.
Świąteczna oprawa parku została specjalnie zaprojektowane w taki sposób, aby podkreślać największe walory tego niezwykłego miejsca, uwydatniając jego architekturę i nawiązując do historii.
Jednak przed wykonawcami iluminacji stanęły także pewne nowe wyzwania. W trosce o parkowe trawniki, w porozumieniu z konserwatorem zabytków elementy dekoracyjne zostaną umieszczone w pobliżu asfaltowych ścieżek i najbardziej uczęszczanych, utwardzonych alejek.
Jak zatem będzie wyglądać tegoroczna świetlna dekoracja? Odwiedzających Park Oliwski już od głównego wejścia przy ulicy Rybińskiego powitają świąteczne życzenia „Wesołych Świąt”, wplecione w figurę 6-metrowej świetlnej choinki. Sama brama również nabierze nowego blasku – charakterystyczne słupy zostaną podkreślone dekoracyjną zabudową z lampkami w tonie zimnym i ciepłym. Wprowadzenia w gwiazdkową atmosferę dopełnią imponujące, przestrzenne dekoracje w postaci świetlistych żyrandoli.
Istotny element iluminacji stanowią nowości – w tym roku aleje parkowe w kierunku ul. Grunwaldzkiej zyskają zupełnie niepowtarzalny, morski charakter. To wszystko dzięki 10 figurom świetlnych żaglowców, które będą przypominać te, w odległej historii cumujące w Porcie Gdańskim. W tym roku uwagę zwiedzających park z pewnością przykują także rozświetlające mrok bramy – niektóre z nich zostaną wzbogacone złotymi motywami florystycznymi, inne świetlną kurtyną z efektem płynącej wody.
Powróci najchętniej fotografowana oliwska atrakcja, czyli efektownie rozświetlony szpaler drzew w Alejach Lipowych. Przy wejściu od ulicy Grunwaldzkiej pojawi się znany już mieszkańcom Trójmiasta ogromny świetlny napis GDAŃSK z błyszczącym, czerwonym sercem. Specjalne świąteczne zdobienie zyska też wejście przy ulicy Cystersów. Do zwiedzania ogrodów zachęcać będzie fantazyjna, wisząca dekoracja świetlna z roślinnym ornamentem i złocistym wypełnieniem.
Dzięki energooszczędnym diodom eko-LED cała iluminacja zużyje niewiele prądu, bo tylko 6,4 kWh. Do jej przygotowania wykorzystano niemal 11 km świetlnego łańcucha.
Za zimową przemianę morskiej stolicy Polski odpowiadają Multidekor – firma mająca na swoim koncie ponad tysiąc zrealizowanych projektów dla miast i prestiżowych galerii handlowych oraz Energa – jeden z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce.
Źródło: Multidekor