Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe  (2019-05-27)   AZZARDO - artykuł sponsorowany

Oświetlenie według najnowszych trendów. Co jest modne w 2019 roku?

Trudno wyobrazić sobie dobrze zaprojektowane domowe wnętrze bez odpowiedniego oświetlenia. Lampy stanowią jeden z najważniejszych elementów każdej aranżacji – zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.
 
Coraz częściej zwraca się uwagę na stronę wizualną produktów oświetleniowych, które pojawiają się w różnych przestrzeniach. Projektanci i klienci indywidualni szukają rozwiązań, które nie dość, że odpowiadają indywidualnym gustom, to również wpisują się w aktualne światowe tendencje.
 
Obecny sezon wykazuje sporą różnorodność i wprowadza interesujące nowinki w stylistyce oświetlenia. Jakie będą najmodniejsze lampy nadchodzących miesięcy?


Retro look, czyli żarówka Edisona i jej nowe wcielenia

Od pewnego czasu olbrzymią popularnością cieszą się żarówki, odwzorowujące projekt Thomasa Edisona. Ich piękny kształt i dekoracyjność sprawiają, że często stanowią główny akcent estetyczny pomieszczenia, nie tylko w stylu retro. Są subtelne i wpisują się w różne aranżacje – od klasycznych propozycji wnętrzarskich, aż po nowoczesne oblicza minimalizmu i geometrii.

Co ciekawe można znaleźć również rozwiązania LED, wyglądające niemal identycznie, jak pierwowzór sprzed ponad 100 lat. To wariant dla osób, ceniących dobry design oraz dbających o domowy budżet.

Oświetlenie tego typu idealnie sprawdza się w przestrzeniach przeznaczonych do relaksu, choć często można je również znaleźć nad blatem kuchennym, gdzie dokładnie rozjaśnia miejsce do pracy. Żarówki pomagają ocieplić przestrzeń i dodać jej nieco retro wyglądu, bez konieczności inwestowania w bardziej rozbudowaną i rewolucyjną zmianę aranżacji.


Styl industrialny w nowoczesnej wersji 

Industrialne lampy wcale nie muszą kojarzyć się wyłącznie z przestrzenią postloftową. Obecnie przeżywają renesans formy i zastosowania. Powróciły jednak w nieco innym stylu. Stały się bardziej złagodzone, subtelne i eleganckie, dzięki czemu można je z powodzeniem wprowadzać również do innych aranżacji. Nawiązują do niektórych klasycznych rozwiązań, dlatego też niekiedy bywają określane jako „nowoczesne retro” i obok opisanych wcześniej żarówek, stanowią jeden z ciekawszych przykładów współczesnej reinterpretacji dawnej stylistyki.

Czym się wyróżniają? Najczęściej mamy do czynienia ze skrajnie prostą oprawą, składającą się z metalowej konstrukcji z cienkich drutów, połączonych w rodzaj siatki, otaczającej żarówkę. Równie popularne są nowoczesne wariacje na temat klasycznego Sputnika – żyrandola popularnego w okresie Zimnej Wojny.

Świetnie wpisują się w ten nurt nowoczesne lampy z Lampy.it, wśród których znajdziemy szereg modeli w wyważony sposób łączących aktualne nowinki z najlepszymi tradycjami oświetleniowymi.

Gdzie najlepiej sprawdzają się lampy industrialne? Projektanci zazwyczaj proponują umieszczanie ich nad wyspą kuchenną lub stołem w jadalni, gdzie idealnie doświetlają całą przestrzeń. Współczesny industrial nie jest już surowy, a niekiedy potrafi nawet stwarzać ciepły i przytulny klimat, idealny do odpoczynku i relaksu.


Ciepłe i delikatne złoto 

Produkty oświetleniowe wpisały się również w trend, który towarzyszy nam we wnętrzach od kilku miesięcy. Mowa oczywiście o wykorzystaniu złotego koloru w aranżacji domów i mieszkań.

Delikatne odcienie idealnie sprawdzają się w nowoczesnych i eleganckich oprawach lamp, sprawiając, że jasne i subtelne wnętrza minimalistyczne nabierają ciekawego wyrazu i blasku. Do łask powracają wszystkie warianty najpopularniejszych metali kolorowych (miedzi, mosiądzu itp.).

Jeśli pragniemy wprowadzić złote lampy do wnętrz skandynawskich, postawmy na bardzo delikatne odcienie oraz skrajnie prosty design. W bardziej eleganckich i luksusowych stylizacjach można wykorzystać projekty odważne, rozbudowane oraz wyraziste w kolorze i kształtach.


Geometria w wydaniu skrajnie eleganckim – nowoczesne art déco 

Choć od pojawienia się tego stylu minęło już ponad 100 lat, wciąż regularnie powraca na salony aranżacyjne i zachwyca kolejne pokolenia. Obecny sezon przynosi znów nawiązania do klasycznego art déco, również w domowym oświetleniu.

W przypadku lamp stawia się na proste wizualnie konstrukcje, składające się z podstawowych brył geometrycznych. Linia jest spokojna, bez zbędnych elementów dekoracyjnych i ornamentów. Kolorystyka najczęściej jest stonowana i naturalna, oparta na kontrastach samych materiałów – ich faktur, odcieni i wykończenia (np. zestawienie matowego, mlecznego szkła i lśniącego mosiądzu).

Każdy produkt jest wykonany z tradycyjnych surowców – pojawia się szkło, metal polerowany na wysoki połysk (również w wariantach kolorowych) oraz naturalny marmur w podstawach lamp stojących.

Dla uzyskania ciekawszego efektu, oprawy wiesza się często po kilka sztuk. Pozwala to na uspokojenie aranżacji, wprowadzenie symetrii do wnętrza, a przy tym uzyskanie intrygującego efektu dekoracyjnego oraz wrażenia luksusowości. Art déco to zabawa geometrią i minimalizmem w pomieszczeniu, dzięki której można dodać blasku każdej stylizacji.


Daj się zauważyć – duże oprawy we wnętrzach 

Projektanci w ostatnich miesiącach nie boją się stawiać na okazałe rozwiązania w przypadku opraw oświetleniowych. Lampy są duże, rozbudowane i przyciągające wzrok. Pojawiają się nad blatami kuchennymi lub stołami w jadalni, pozwalając na skuteczne oświetlenie całej przestrzeni.

Często można znaleźć przykłady umieszczania kilku dużych opraw w rzędzie, dzięki czemu udaje się rozświetlić całe pomieszczenie i uzyskać przy tym niebanalne rozwiązanie dekoracyjne.


Indywidualność ponad wszystko 

Współczesny design stawia na personalizację i własny charakter. Nie ma jednego obowiązującego stylu. Raczej mamy do czynienia z wielością rozwiązań, spośród których każdy może wybrać coś dla siebie.
 
Jaka zatem powinna być idealna lampa do naszego domu lub mieszkania? Przede wszystkim musi dobrze spełniać swoją funkcję, podobać się użytkownikom oraz pasować do całości aranżacji – komponując się z innymi elementami wyposażenia lub stanowiąc dominantę i główny obiekt dekoracyjny w pomieszczeniu.
 
Jeśli pragniemy stylistycznie zabłysnąć, dobre oświetlenie to podstawa dla naszych wnętrz. Opisane powyżej tendencje, stanowią wskazówki, gdzie szukać inspiracji oraz dają szereg rozmaitych możliwości aranżacyjnych. Który nurt najlepiej wpisuje się w Wasze gusta?
 

Komentarze: