Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe | ogólne  (2017-04-06)   IKEA

IKEA łamie monopole w inteligentnym oświetleniu domowym

Szwedzki koncern IKEA specjalizujący się w dostawie mebli i wyposażenia wnętrz wprowadził do oferty, także na rynku polskim, nowe produkty z działu inteligentnego oświetlenia domowego – rodzinę ledowych źródeł światła Trådfri z funkcjami zdalnego sterowania.

 
Fot. IKEA


Podstawą inteligentnego domu (Smart Home) jest bezprzewodowe sterowanie i programowanie domowych urządzeń elektrycznych. Najpopularniejszą aplikacją tej idei jest domowe oświetlenie realizowane dzięki źródłom światła LED. Lampy i oprawy oświetleniowe LED mogą być kontrolowane dzięki aplikacjom instalowanym w smartphonach, tabletach i laptopach. Dzięki temu można bezprzewodowo załączać i wyłączać poszczególne źródła światła, ustalać czasowe harmonogramy świecenia, regulować natężenie światła i zmieniać temperaturę barwową światła białego, a w niektórych konstrukcjach także kolor światła.
 
Najbardziej zaawansowanym systemem inteligentnego oświetlenia domowego jest rodzina Hue oferowana przez firmę Philips Lighting, jednak dla wielu użytkowników barierą może być tu wysoka cena. Podobne rozwiązanie wprowadziła do swojej oferty IKEA. Jest to rodzina inteligentnych źródeł światła Trådfri. Szwedzcy konstruktorzy zastosowali w niej znaną technologię ZigBee Ligh Link, co oznacza kompatybilność z wieloma innymi urządzeniami korzystającymi z tego samego standardu.
 
System Trådfri składa się z trzech podstawowych elementów. Pierwszy z nich to router zapewniający komunikację ze źródłami światła, natomiast drugi to same lampy LED wyposażone w trzy tryby pracy różniące się temperaturą barwą światła 2200 K, 2700 K oraz 4000 K. trzeci element systemu to pilot służący do sterowania systemem.
 
Jako starter sprzedawany jest zestaw zawierający dwa źródła światła z trzonkiem E27, o strumieniu świetlnym 980 lm i temperaturze barwowej 2700 K. W zestawie znajduje się także bramka podłączana do domowego routera internetowego oraz pilot, którym można sterować pracą do dziesięciu źródeł światła . Bramkę internetową i pilota można również nabyć oddzielnie.
 
Lampy z trzonkiem E27 dostępne są także jako pojedyncze źródło światła lub w zestawach złożonych z jednej lampy i ściemniacza lub czujnika ruchu. W ofercie znaleźć można także lampy GU10.
 
Oprócz pilota, lampami Trådfri można sterować i programować ich pracę za pośrednictwem aplikacji pobieranej bezpłatnie dla systemów iOS lub Android.
 
Mimo nieco mniejszych możliwości systemu, które jednak w przyszłości mogą być rozwijane, może on stanowić poważną konkurencję na rynku inteligentnego oświetlenia domowego ponieważ cena pojedynczego źródła światła Trådfri z trzonkiem E27 jest około pięciokrotnie niższa niż u innych czołowych producentów.

 
 
 

Treści powiązane:Komentarze: