Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe | źródła światła  (2016-05-03)   OSRAM

Z LED przez życie

Trwałość lamp LED to 25 tysięcy godzin. Oznacza to, że jeśli zdecydujemy się na zakup tego nowoczesnego oświetlenia, możemy z niego korzystać aż 25 lat.
 
Technologię LED wciąż nazywa się oświetleniem przyszłości, ale już dziś coraz więcej osób docenia jej zalety. LEDy stają się podstawowym źródłem światła nie bez przyczyny – są najtrwalsze i najbardziej energooszczędne ze wszystkich dostępnych obecnie na rynku. Zwykła żarówka może wykazać się trwałością wynoszącą 1000 godzin, czyli może oświetlać wnętrze zaledwie przez rok. Nie jest to zbyt długo w porównaniu do lamp LED, z których możemy korzystać aż przez ćwierć wieku przy założeniu ok. 2,5-3 godzin pracy dziennie.
 
 
Jak obliczyć trwałość?
 
Trwałość to liczony w godzinach czas świecenia lampy. W deklarowanym przez producenta czasie, przy zachowaniu określonych warunków, LED powinien zachować odpowiednie właściwości użytkowe. Wszystkie szczegóły znajdują się na opakowaniu. Czas eksploatacji oznaczony jest symbolem L70, podana jest też liczba włączeń i wyłączeń. Uznani producenci deklarują trwałość swoich produktów na poziomie nawet 100 000 cykli, co świadczy o wysokiej jakości komponentów, z których korzystają przy produkcji. Na tanich LED-ach często w ogóle nie znajdziemy tej wartości lub rzadko kiedy będzie ona przekraczać 30 000 cykli. Jeżeli na opakowaniu lampy LED podana jest deklarowana trwałość na poziomie 15-25 lat, ale przy tym wskazana liczba włączeń nie przekracza 30 000 cykli, taki LED nie będzie świecił 25 lat, lecz jedynie 6-8 lat. Znając deklarowaną liczbę włączeń i wyłączeń danej lampy LED, można bardzo łatwo obliczyć jej przybliżoną trwałość.

Warto też wiedzieć, że lampy LED nie gasną w sposób nagły, jak klasyczne żarówki. W ich przypadku podstawowym kryterium określania trwałości jest czas, w którym generowany przez nie strumień świetlny nie spadnie poniżej 70% wartości początkowej. Instrukcję, jak to zrobić, można znaleźć w poniższym materiale:
 
 

 
Trwałe muszą być dobre
 
Ponieważ lampy LED kupujemy na długie lata, powinniśmy robić zakupy „z głową” – przypomina Robert Słowiński z firmy OSRAM. Kupujmy dobre jakościowo, oryginalne produkty od znanych producentów, bo tylko one gwarantują nam wysoką jakość i zapewniają bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania na długie lata. W sklepach możemy oczywiście znaleźć propozycje, które kuszą znacznie niższymi cenami. Pamiętajmy jednak, że niska cena niemal zawsze równa się niskiej trwałościostrzega Robert Słowiński.
Lampy LED, którym możemy zaufać, to urządzenia bardziej skomplikowane od zwykłych żarówek – aby funkcjonowały prawidłowo, powinny składać się z  pojedynczych diod wysokiej jakości oraz być dodatkowo wyposażone w odpowiedni system zasilania.
Nierzetelni producenci, szukając oszczędności, często na etapie produkcji decydują się na komponenty słabej jakości, a czasem wręcz rezygnują z niektórych elementów, co ma swoje negatywne skutki i w konsekwencji może okazać się niebezpiecznewyjaśnia przedstawiciel firmy OSRAM.
 
Więcej informacji o technologii LED można znaleźć na stronie www.ledukacja.pl.
 
 
Źródło: Osram
 

Komentarze: