Popularność garderoba zyskała z kilku powodów. Jednym z nich jest rezygnacja z nadmiaru mebli w pokojach. W garderobie mamy też możliwość większej skrupulatności w segregowaniu rzeczy ze względu na przeznaczenie, sezonowość czy stylizacje. W dzisiejszym zaganianym świecie szybki dostęp i szybkie odnalezienie właściwych rzeczy zyskują na znaczeniu. Organizacja i porządek pozwolą nam zaoszczędzić cenne minuty. Po co osobna przestrzeń na ubrania? Jeśli w garderobie zagościł bałagan, zamykamy pomieszczenie i problem znika na jakiś czas.
– Przy planowaniu garderoby powinniśmy kierować się głównie ergonomią. Takie wnętrze możemy stworzyć adaptując osobne pomieszczenie albo wydzielając część z przestronnej sypialni oddzielając je ścianką działową. Zamknięcie garderoby w sypialni to już kwestia umowna, można ją oddzielić przeszklonymi drzwiami albo zostawić swobodne przejście. Garderoba zastępuje szafę, dobrze jest w niej wydzielić strefy dedykowane domownikom albo podzielone wg. rodzaju przechowywanych rzeczy. Najważniejsza jest jednak wygoda i łatwy dostęp do wszystkich półek, szuflad czy drążków – mówi projektantka wnętrz Magdalena Kiełkiewicz.
Półki, szuflady, i wieszaki - to właśnie od tych elementów zależy organizacja garderoby. Musimy rozważyć nasze potrzeby, wypełniając przestrzeń jak największą liczbą koszy, drążków i np. specjalnych wieszaków na spodnie.
Oświetlenie ma znaczenie
– Oświetlenie to jeden z kluczowych elementów dobrze zaprojektowanej garderoby. To od niego zależy czy jej użytkowanie będzie łatwe i przyjemne. Oprócz niezbędnego oświetlenia ogólnego, warto postawić na liczne oświetlenie punktowe, które pozwoli oświetlić poszczególne elementy naszego królestwa ubrań – np. wybrane półki, szuflady czy wnęki – radzi Magdalena Kiełkiewicz.
W garderobie zatem doskonale sprawdzi się oświetlenie podszafkowe. W tej kategorii znajdziemy szereg innowacyjnych i funkcjonalnych produktów, między innymi panele oświetleniowe LED, panele oświetleniowe LED z czujnikiem ruchu, oświetlenie punktowe LED, oświetlenie punktowe LED z czujnikiem ruchu czy oświetlenie LED do szafy z czujnikiem wibracji.
Największą zaletą produktów z tej kategorii jest ich uniwersalność. Barwowa temperatura diod LED to 4000K, dzięki czemu światło ma barwę neutralną, białą, najbardziej przyjazną dla oczu, a do tego doskonale pasującą do garderoby, gdzie oświetlenie musi być przede wszystkim funkcjonalne. Co więcej, panele oświetleniowe LED z łatwością zainstalujemy sami - proces instalacji uproszczony jest do minimum, zaś w zestawie znajdziemy wszystkie niezbędne do tego elementy.
Planując garderobę kierujmy się zasadą, że mniej znaczy więcej. Nie chodzi o mnogość rozwiązań, lecz ich użyteczność. Podobnie w przypadku oświetlenia – nie chodzi nam przecież o spektakularny efekt, lecz o wygodę. Mając to wszystko na uwadze, z pewnością zaplanujemy przestrzeń, w której z łatwością będziemy się poruszać i do której przeniesiemy wszystkie przedmioty zajmujące dotychczas miejsce w wielu szafach.
Źródło: Activejet
Treści powiązane:
- Domowe oświetlenie LED – czas zrobić kolejny krok by stało się inteligentne
- 7 pułapek przy zmianie oświetlenia tradycyjnego na LED
- Smart home – zacznij od oświetlenia
- Oświetlenie domu cz. 1 Potrzebujemy światła
- Oświetlenie domu cz. 2 Typy oświetlenia domowego
- Oświetlenie domu cz. 3 Pokój dzienny – salon
- Oświetlenie domu cz. 4 Jadalnia
- Oświetlenie domu cz. 5 Kuchnia
- Oświetlenie domu cz. 6 Sypialnia
- Oświetlenie domu cz. 7 Łazienka
- Oświetlenie domu cz. 8 Inne wnętrza domowe
- Oświetlenie domu cz. 9 Otoczenie domu
- Oświetlenie domu cz. 10 Biuro domowe
- Jak oszczędzać energię w oświetleniu domu
- Przedpokój – jak wybrać dobre oświetlenie