Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe | pokój dzienny  (2015-03-09)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Oświetlenie domu cz. 3 Pokój dzienny – salon

Pokój dzienny jest sercem każdego domu. Tu domownicy przebywają razem, odpoczywają, rozmawiają, czytają i oglądają telewizję. Różnorodny zakres czynności wykonywanych w tym wnętrzu wymaga szczególnie starannie dobranego oświetlenia. W centrum zajęć domowych, jakim jest pokój dzienny powinny być obecne wszystkie trzy rodzaje oświetlenia. Oświetlenie ogólne będzie potrzebne podczas wspólnych rozmów, oglądania TV lub sprzątania. Do czytania przyda się oświetlenie miejscowe, a przebywanie we wnętrzu uprzyjemni oświetlenie dekoracyjne wydobywające z mroku specyficzne części pokoju np. obrazy lub rośliny. Ponieważ nie zawsze wszystkie typy oświetlenia będą używane równocześnie, potrzebny będzie także system sterowania oświetleniem, który pozwoli dostosować je do aktualnych potrzeb.

 


Miejsce do czytania
Czytanie jest związane z trudną i męczącą pracą wzrokową. Wymaga ona dobrego oświetlenia miejscowego. Najlepiej osiągnąć je za pomocą oprawy oświetleniowej umieszczonej za ramieniem czytającej osoby. Jeśli czytamy siedząc w fotelu, może to być stojąca opraw podłogowa ustawiona z lewej lub prawej strony za fotelem. Do czytania przy stole lub biurku możemy zastosować oprawę stojącą na blacie lub przykręconą do niego oprawę o regulowanym położeniu. Klosz oprawy powinien być wykonany z materiału nieprzeświecalnego lub tylko częściowo przeświecalnego, tak by większość światła była kierowana w dół, w kierunku powierzchni książki lub gazety. Równocześnie dolna krawędź klosza powinna być usytuowana nie wyżej niż oczy czytającego. Pozwoli to uniknąć szkodliwego olśnienia w wyniku występowania jaskrawych obrazów źródła światła lub wewnętrznej powierzchni klosza w polu widzenia czytającego. Wewnętrzna powierzchnia klosza oprawy powinna zapewniać dobre rozpraszanie światła, aby nie występowały jaskrawe odbicia od białej i gładkiej powierzchni papieru.
 
Telewizory i monitory komputerowe
Oglądanie telewizji lub praca z monitorem komputerowym nie powinny odbywać się w całkowitej ciemności. Potrzebne jest delikatne oświetlenie ogólne dla uniknięcia męczącego wzrok, zbyt dużego kontrastu między jasnym ekranem, a ciemnym otoczeniem. Oświetlenie powinno być rozproszone, a nie skierowane bezpośrednio na ekran, aby nie tworzyć refleksów i odbić na szklanej powierzchni. Takie oświetlenie może zapewnić niezbyt mocna oprawa oświetleniowa ustawiona za telewizorem w taki sposób, aby była całkowicie zasłonięta przed wzrokiem oglądających. Może to być niewielka oprawa ze świetlówka kompaktową lub taśma świecąca LED zainstalowana za telewizorem.
 
Kominki
Kominki, zwłaszcza zbudowane z cegły lub kamienia, mogą być doskonale zaakcentowane oprawami typu downlight wbudowanymi w sufit bezpośrednio na nimi. Dodatkiem nadającym kominkowi klasyczny wygląd, który zapewni równocześnie oświetlenie ogólne, będą lampy stojące lub ścienne usytuowane po obu jego stronach.
 
Obrazy
Obrazy i grafikę należy oświetlać oprawami specjalnie do tego przystosowanymi. Przede wszystkim powinny one oświetlać powierzchnię obrazu w sposób równomierny i rozproszony. Ma to szczególne znaczenie w przypadku obrazów o gładkiej, lśniącej powierzchni lub umieszczonych za szkłem. W takich przypadkach zdecydowanie należy unikać powstawania jasnych plam świetlnych na takich powierzchniach. Oprawy oświetlające obrazy są na ogół montowane do ram lub częściej tuż nad nimi. Ważny może okazać się taki ich dobór i usytuowanie aby nie powodowały szkodliwego nagrzewania dzieł sztuki.
 
Rośliny i zieleń domowa
Rośliny stanowią niekwestionowany element ozdobny naszych mieszkań i domów. W świetle dziennym wyglądają naturalnie i pięknie. Aby zachowały swoje piękno również wieczorem, potrzebują dyskretnego oświetlenia indywidualnego. W przypadku większych grup roślin, zwłaszcza stojących na podłodze, można do tego celu użyć niewielkich opraw, np. ze źródłami światła LED, ustawionych wśród doniczek z kwiatami. Oświetlenie stworzy wtedy cienie na pobliskich ścianach i suficie. Oprawy mogą być również zwieszone nad roślinami.
 
Kontuary barowe
Ciekawym miejscem w wielu nowoczesnych kuchniach, a nawet jadalniach, są podwyższone kontuary barowe. Siedząc na wysokich stołkach lub krzesłach, prowadzimy przy nich rozmowy, popijając drinki. Oświetlenie ogólne blatów i przestrzeni wokół nich może być osiągnięte za pomocą opraw wbudowanych w sufit lub usytuowanych na szynach nad barem. Ciepłe i intymne oświetlenie zapewnią oprawy wiszące z nieprzeświecającymi lub półprzeświecającymi kloszami, opuszczone dość nisko nad blat.
 
Szklane szafki i półki
Można je zaakcentować np. sufitowymi oprawami o regulowanym położeniu wykorzystującymi żarówki halogenowe. Tego rodzaju źródła światła zapewnią jasne, białe światło, które sprawi, że szkło będzie wyglądało szczególnie lśniąco i czysto.
 
Stoły bilardowe
Coraz częściej w naszych prywatnych domach, oddzielne pokoje są przeznaczane do celów rozrywki i rekreacji. Zjawiają się w nich specjalne sprzęty, a wśród nich stoły do gry w bilard. Ten typ rozrywki klubowej wymaga intymnego oświetlenia wnętrza przy równoczesnym jasnym oświetleniu powierzchni gry na blacie stołu. Najlepszym rozwiązaniem będą oprawy z nieprzeświecalnym lub pół-przeświecalnym kloszem, dla żarówek tradycyjnych lub świetlówek kompaktowych, zawieszone dość nisko nad stołem. Z pewnością należy zastosować, co najmniej dwie takie oprawy. Można też użyć oprawy wbudowane w sufit bezpośrednio nad stołem.


Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)

Treści powiązane:Komentarze: