Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe | przedpokój  (2015-03-09)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Oświetlenie domu cz. 8 Inne wnętrza domowe

Wejście do mieszkania lub domu to pierwsze wrażenie dla  gości. Odczucie gościnności i bezpieczeństwa można wzmocnić przy pomocy właściwego oświetlenia. Ponieważ oświetlenie wejściowe jest często używane przez całą noc, koniecznym rozwiązaniem jest stosowanie energooszczędnych źródeł światła – świetlówek kompaktowych lub jeszcze lepiej diod świecących LED. Mimo użytkowania przez całą noc zużyją mało energii elektrycznej i długo będą świeciły bez wymiany.
 

Przedpokój
Oświetlenie przedpokoju również powinno zapraszać do wejścia. Główną rolę powinno pełnić oświetlenie ogólne, którego zadaniem jest wyznaczenie drogi i zapewnienie poczucia wygody i ciepła. Korytarze wejściowe są zazwyczaj dekorowane za pomocą obrazów lub drobnych mebli, które mogą być oświetlane przy użyciu opraw oświetlenia dekoracyjnego typu spotlight, na szynach zasilających, lub indywidualnych opraw do oświetlania obrazów.
 
Schody
Bez właściwego oświetlenia może to być niebezpieczne miejsce w domu. Schody powinny być oświetlone na całej ich długości. Można do tego użyć energooszczędnych taśm LED przyklejonych pod stopniami lub opraw LED na ścianach wzdłuż schodów.

Pralnie i suszarnie
Pomieszczenie do prania i suszenia bielizny i ubrań wymaga jasnego, dobrze rozproszonego oświetlenia ogólnego dobrze oddającego barwy, które łatwi ocenę plam, zadozowanie środków piorących i ustawienie parametrów prania. Zapewni to duża centralna oprawa sufitowa ze świetlówkami liniowymi o ciepłej temperaturze barwowej światła białego.


Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL) 

 

Treści powiązane:Komentarze:

smartLEDs napisał:2016-06-27

Oświetlenie schodowe LED może dostarczać ciekawych efektów wizualnych, począwszy od delikatnego podświetlenia poszczególnych stopni schodowych po zmierzchu, po płynne, kolejne włączanie i wyłączanie oświetlenia schodowego LED symulującego falę świetlną. Praktycznym rozwiązaniem jest też wykonanie automatyki ruchu.