Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe | sypialnia  (2015-03-09)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Oświetlenie domu cz. 6 Sypialnia

Oświetlenie sypialni również powinno uwzględniać różnorodne funkcje tego pomieszczenia. Sypialnia oprócz spania, bywa wykorzystywana do ubierania się, lektury i odpoczynku, a także osobistej toalety. Podstawową koniecznością jest dobre oświetlenie ogólne za pomocą oprawy umieszczonej centralnie na suficie, które umożliwi łatwy wybór ubrań i wygodne ubieranie. Przy łóżku powinny być umieszczone lampki nocne umożliwiające czytanie. Będziemy też potrzebowali światła przy toaletce z lustrem.


Oświetlenie ogólne w sypialni
Ogólne oświetlenie sypialni dzięki sufitowej plafonierze, oprawie wiszącej, oprawom downlight zamontowanym w suficie podwieszanym lub oprawom ściennym – kinkietom, zapewni dobre widzenie przy ubieraniu, wyjmowaniu ubrań z szafy lub przeglądaniu zawartości szuflad.

 

 
Gdy lubimy czytać przed snem
Na szafkach po obu stronach łóżka mogą stanąć oprawy stojące, które zapewnią światło do czytania przed snem. Jeszcze lepiej gdy oświetlenie będzie pochodzić od naściennych kinkietów lub lamp na wysięgnikach o regulowanym położeniu. Wtedy blaty szafek pozostaną puste i łatwiej będzie położyć na nich książkę, budzik lub postawić szklankę z wodą. Innym ciekawym pomysłem może być umieszczenie nad łóżkiem opraw sufitowych o regulowanym kierunku świecenia i wąskiej wiązce światła skierowanej dokładnie na czytaną w łóżku książkę.

 


Miejsce do makijażu
Oświetlenie przy toaletce z lustrem powinno być miękkie i jasne. Najlepiej, aby było umieszczone z obu stron. Zapobiegnie to powstawaniu cieni na twarzy osoby robiącej makijaż i ułatwi jego właściwe wykonanie. Podświetlane powiększające lustro o regulowanym położeniu zapewni doskonałe światło do szczegółowej pielęgnacji twarzy.

 

 
Wnętrze szafy
W szafie lub garderobie przyda się lampa sufitowa i oświetlenie pod poszczególnymi półkami. Może się ono włączać automatycznie przy otwieraniu drzwi szafy.

 
Fot. Philips
 
Pokój dziecięcy
Całkiem innym pomieszczeniem jest sypialnia dziecięca. Tu również niezbędna jest centralna oprawa oświetlenia ogólnego i oprawa przy łóżku. Nie można jednak zapomnieć o dodatkowym roboczym oświetleniu miejscowym przy biurku i w miejscu do zabawy. Pozwoli ono dziecku skoncentrować się na nauce i podtrzyma jego zainteresowanie zabawą w domu. Ze względu na bezpieczeństwo malucha w sypialni małego dziecka lepiej unikać stosowania opraw stojących na meblach. Lepiej jeśli będą to oprawy ścienne lub mocowane do mebli.

 


Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)

Treści powiązane:Komentarze: