Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe | łazienka  (2015-03-09)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Oświetlenie domu cz. 7 Łazienka

Łazienka to pomieszczenie o bardzo ściśle określonych, specyficznych funkcjach. Dlatego najważniejsze jest tu miejscowe oświetlenie robocze.

 


Oświetlenie lustra
Wokół lustra konieczne jest oświetlenie, które pomoże w myciu twarzy, makijażu, goleniu i czesaniu. Powinno to być raczej oświetlenie obustronne niż umieszczone nad lustrem. To zapobiegnie powstawaniu cieni na twarzy. Zadbajmy o to, aby odbicia jasnych części lamp nie były widoczne w lustrzanej tafli.

Oświetlenie ogólne
Przyda się także oświetlenie ogólne, zwłaszcza, że wiele naszych łazienek jest pozbawionych okna. Jasne światło w łazience podkreśli czystość pomieszczenia i pobudzi nas do życia w trakcie prysznicu porannego lub po ciężkim dniu pracy.
 
Względy bezpieczeństwa w strefie wanien i natrysków
Woda w połączeniu z prądem elektrycznym stwarza niebezpieczeństwo porażenia. Ma to szczególne znaczenie w strefie wanien i natrysków. W łazienkach istnieje realne niebezpieczeństwo, że w razie awarii węża natryskowego strumień wody może zostać skierowany na oprawy oświetleniowe znajdujące się pod napięciem. Ponieważ woda jest doskonałym przewodnikiem prądu, nietrudno w takiej sytuacji o wypadek. Dlatego rodzaj i rozmieszczenie opraw oświetleniowych nad i w pobliżu wanien oraz natrysków jest regulowane specjalnymi przepisami. Oświetlenie łazienki należy powierzyć lub przynajmniej skonsultować z fachowym elektrykiem posiadającym odpowiednią wiedzę i uprawnienia.


Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)

Treści powiązane:Komentarze: