Oświetlenie profesjonalne | drogi i ulice  (2023-11-17)   Artykuł sponsorowany SIGNIFY

Jak efektywnie wykorzystać dotację z programu Rozświetlamy Polskę?

Maksymalna suma, jaką może uzyskać gmina wnioskująca o środki z programu „Rozświetlamy Polskę”, to 4 mln złotych. W długoterminowej perspektywie ważna jest jednak nie tylko kwota dotacji, ale także sposób, w jaki zostanie wykorzystana. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, aby projekt nie tylko został zaakceptowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, ale także zapewniał maksymalną wydajność? Odpowiada Aleksander Zientek, Ekspert ds. Projektów Profesjonalnych.

 


Oficjalne wymagania programu „Rozświetlamy Polskę”
 
W ramach przypomnienia: nabór do programu „Rozświetlamy Polskę” rozpoczął się w ostatnich dniach sierpnia i zakończył we wrześniu 2023 roku. Poziom dofinansowania inwestycji wynosi 80% jej wartości, a maksymalna kwota jaką może uzyskać jedna gmina to 4 mln zł. Łączny budżet programu wynosi 1 mld zł. Do organizatorów wpłynęło aż 1639 wniosków, ale na dofinansowanie mają szansę wyłącznie samorządy, które zrealizują następujące warunki: 
 
  • Modernizowane oprawy muszą skutkować co najmniej 50% redukcją mocy w porównaniu do obecnych rozwiązań, jakie posiada gmina.
  • Nowe oprawy muszą posiadać certyfikaty: ENEC, ENEC +, Zhaga D4i.
  • Dostawcy oświetlenia muszą udzielić gwarancji o długości 60 miesięcy.
  • Zastosowane oprawy musza być nowe i wyprodukowane na terenie Unii Europejskiej.
 
Ponadto oprawy LED, przy pomocy których realizowana będzie inwestycja, powinny być gotowe do synchronizacji z nowoczesnymi systemami zarządzania.
 
 
Certyfikowane produkty spełniające warunki programu
 
Wśród produktów, które odpowiadają wymaganiom projektu, wyróżniają się oprawy LED marki Philips. Są wśród nich zarówno oprawy do oświetlania ulic (UniStreet gen.2 oraz AluRoad gen.2 PRO), jak i placów i parków (TownGuide, VillaLED oraz TownTune). Działają one z najwyższą dostępną obecnie wydajnością, a ich trwałość wynosi ponad 100 tys. godzin pracy, co więcej Ilość emitowanego przez nie światła, nawet pod koniec eksploatacji, nie spada poniżej 95% wartości początkowej. Posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty oraz gniazdo Zhaga (System Ready), które pozwala na natychmiastowe podłączenie opraw LED do innowacyjnego systemu zarządzania Interact City od Signify.
 
To właśnie integracja z system sterowania oświetleniem jest kluczem do osiągnięcia najwyższej efektywności. Sama wymiana opraw konwencjonalnych na LED zmniejsza zużycie energii o około 40-50%. Gdy dodatkowo zintegrujemy je z systemem Interact City, oszczędności energii mogą wynieść nawet 80%, co potwierdzają nasze liczne inwestycje realizowane w Polsce i Europie [1]. Przykładowo w Kutnie, gdzie wymieniliśmy 4 000 opraw i od razu wdrożyliśmy system Interact City, zużycie energii spadło 4-krotnie za co otrzymaliśmy nagrodę Smart City Award w kategorii Smart City Solution [2].
 
Platforma Interact City jest gotowa do integracji z innymi systemami IT i pulpitami sterującymi dzięki otwartemu API.


W Signify technologia idzie w parze z wiedzą
 
W Signify wiemy, jak uzyskać oszczędności dzięki modernizacji oświetlenia ulicznego na LED. Nasi eksperci mają ogromne doświadczenie w projektowaniu systemów oświetleniowych, które uwzględniają nie tylko wymogi określonych programów, ale także indywidualne potrzeby gminy.
Oszczędności rzędu 70-80% są na równi zasługą zaawansowanej technologii, jak i najwyższych kompetencji działu projektowego.
 
Philips Lighting sześć lat temu zmienił nazwę na Signify, ale wciąż jest tą samą firmą, która od ponad 132 lat działa na rynku oświetleniowym. Od początku swojej historii Signify produkuje oświetlenie w Polsce.
 
[1] Dotyczy wymiany opraw oświetleniowych wykorzystujących wysokoprężne lampy sodowe na oprawy oświetleniowe w technologii LED Kalkulator oszczędności na oświetleniu miejskim | Signify (rozswietlamypolske.pl)
[2] Źródło: Urząd Miasta Kutno


Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW