
Do poszczególnych elementów opraw, np. dyfuzora czy obudowy, wykorzystano surowce różnego pochodzenia, choć wszystkie z recyklingu. Pozwoliło to zachować cechy opraw – m.in. ich efektywność, jakość światła czy wytrzymałość. I tak na przykład dyfuzor oprawy jest wytwarzany z odpadów ze sprzętu medycznego oraz poprzemysłowych PC z produkcji motoryzacyjnej, takich jak reflektory, które zostały posortowane podczas produkcji. Ten poliwęglan wysokiej jakości jest podstawą właściwości optycznych dyfuzorów do zamkniętych opraw oświetleniowych. Z kolei w przypadku obudowy oprawy oświetleniowej spółka wykorzystuje tak zwany materiał poużytkowy z zebranych i rozdrobnionych butelek z tworzywa sztucznego (PC) od dystrybutorów wody, wykorzystywanych m.in. w biurach.
- Coraz więcej podmiotów na polskim rynku w swojej działalności dąży do zmniejszenia zużycia surowców poprzez wdrażanie gospodarki o obiegu zamkniętym. W dużej mierze są motywowani ustawodawstwem Unii Europejskiej. W związku z tym zmienia się również podejście do procesu budowlanego i modernizacji nieruchomości. Świadomość w tym obszarze rośnie, dlatego w ramach linii produktów oświetleniowych poszukiwaliśmy możliwości wprowadzenia na rynek bardziej zrównoważonych rozwiązań. Nasza hiszpańska spółka zależna Zalux przeprowadziła testy materiałowe, produkcyjne i produktowe, na bazie których powstały oprawy oświetleniowe wykonywane z plastiku pochodzącego z recyklingu. – mówi Wioleta Gąska, Project Manager w TRILUX, zaangażowana w obszar zrównoważonego rozwoju.

Od plastikowej butelki do oprawy oświetleniowej wysokiej jakości
W projekcie istotna była nie tylko teoretyczna wykonalność wariantu oprawy oświetleniowej z recyklingu, ale i strona praktyczna – opracowany produkt musiał zachowywać wszystkie parametry świetlne i techniczne.
- Produkty oświetleniowe, w których zastosowaliśmy wariant z recyklingu, wchodzą w zakres podstawowego portfolio. Chcieliśmy przez to pokazać, że rozwiązania łączone z gospodarką o obiegu zamkniętym można z powodzeniem zastosować w produktach ogólnodostępnych, a nie tylko z linii premium. Wykorzystując możliwości technologiczne, jesteśmy w stanie połączyć wysoką jakość produktów z wykorzystaniem materiałów z drugiego obiegu. – mówi Wioleta Gąska z TRILUX.
Oprawy oświetleniowe z linii Aragon i Oleveon w wariancie z recyklingu są produkowane w Europie przez spółkę zależną firmy TRILUX – Zalux. Materiały są pozyskiwane w postaci granulatu od lokalnego dystrybutora. Produkty oświetleniowe przeznaczono do użytku w obiektach komercyjnych, m.in. w magazynach, fabrykach, na parkingach oraz w środowiskach wilgotnych, np. w branży FMCG, i o wymagających warunkach temperaturowych, np. chłodniach czy halach produkcyjnych.
Źródło: Trilux
Treści powiązane:
-
BNP Paribas Bank Polska zainwestuje w LED Labs S.A.
-
W Warszawie świeci już 40 000 opraw SAVA
-
Konkursu "Najlepiej Oświetlona Gmina i Miasto 2023 roku oraz Najlepsza Inwestycja Oświetleniowa 2023 roku"
-
Światło, które dba o emocje i dobre samopoczucie
-
Glamox rozwija produkcję w zakładzie w Wilkasach
-
Innowacyjne oprawy oświetleniowe dla nowego kampusu