Oświetlenie profesjonalne | wnętrza użytkowe inne  (2018-06-29)   LENA LIGHTING

Modernizacja oświetlenia w szkołach poprawia efektywność nauki i przynosi oszczędności

Rozwijająca się technologia LED umożliwia producentom oferowanie coraz wyższej  jakości oświetlenia, a inwestorom uzyskanie bardzo dużych oszczędności energii, wszystko przy zachowaniu norm i polepszeniu zarówno komfortu pracy, jak i samego oświetlenia. To  sprawia, że osoby zarządzające placówkami edukacyjnymi coraz częściej skłaniają się ku modernizacji.
 
  Chociaż pozornie mogłoby się wydawać, że generuje ona dodatkowe, wysokie koszty,  to jednak okazuje się, że w efekcie końcowym daje ogromne oszczędności i to już po krótkim czasie użytkowania. Co więcej, wymiana oświetlenia ma niebagatelny wpływ na zdrowie, komfort oraz efektywność  uczenia się  i pracy użytkowników. Odpowiednio dobrane natężenie, barwa i równomierność oświetlenia, niwelujące efekt olśnienia mają dobroczynny wpływ na wzrok i lepszą koncentrację uczniów oraz nauczycieli.
 
Przykładem, w którym decyzja o modernizacji została podjęta po analizie aspektów ekonomicznych i ergonomicznych jest Społeczna Szkoła Podstawowa nr 3 i Społeczne Gimnazjum „Dębinka” z Poznania. W szkole tej firma Lena Lighting wymieniła oprawy świetlówkowe na ledowe uzyskując w ten sposób ponad 50% oszczędności w zużyciu energii, dzięki czemu koszty eksploatacji obniżyły się również o ponad połowę. Okazuje się, że po uwzględnieniu wszystkich kosztów zakupu i instalacji, szacunkowo inwestycja zwróci się już w drugim roku użytkowania.
 
Celem wymiany oświetlenia w „Dębince” ze świetlówkowego na ledowe była poprawa jego jakości, przy jednoczesnym uzyskaniu oszczędności energii i obniżeniu kosztów eksploatacji. Ze względu na różną funkcjonalność pomieszczeń i różne ich wykończenie – modernizowaliśmy m.in. sale dydaktyczne, korytarze, sale gimnastyczne – dobrane oświetlenie musiało być zróżnicowane zarówno pod kątem parametrów technicznych jak i sposobu montażu. Zależało nam na kompleksowości obsługi – przygotowaniu projektu spełniającego  normy oraz nasze oczekiwania i dostawie całości wymaganego oświetlenia. Przed przystąpieniem do modernizacji inżynierowie ocenili stan naszego oświetlenia, przygotowali profesjonalny projekt rozmieszczenia opraw oraz dostarczyli je zgodnie z ustalonym terminem. Efekt jest znakomity. Dzięki nowemu oświetleniu powierzchnia jest równomiernie oświetlona łagodnym światłem, nie powodującym efektu olśnienia. Nie mamy już problemów z kurzącymi się,  mrugającymi i świecącymi różną barwą świetlówkami, wymagającymi ciągłych wymian. I co najważniejsze, znacznie zredukowaliśmy koszty eksploatacji. Rachunki za energię elektryczną obniżyły się o połowę! Jesteśmy w 100% usatysfakcjonowani, a niełatwą decyzję o modernizacji uważamy za strzał w dziesiątkę! – powiedział Adam Grabusa, Dyrektor Administracyjny szkoły.
 
Z wymiany oświetlenia zadowoleni są również rodzice, którzy często wspierają osoby zarządzające placówkami edukacyjnymi w pozyskaniu decyzji i środków publicznych na modernizacje. Ich zaangażowanie często ma duży wpływ na rozpoczęcie działania.
 
Źródło: Lena Lighting

Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW

Advertisement